Vücut gelişimi nasıl yapılmalıdır?

Cem Sonışıl

Hectopat
1 yıllık bir gym geçmişim vardı, daha sonra bırakmıştım 1.5 yılın ardından tekrar başlamak istiyorum ve bu sefer adam gibi düzenli şekilde pes etmeden devam etmek istiyorum. Merak ettiğim konu şu, 7 günün 5 günü çalışıyorum 2 günü dinleniyorum. Bu 5 günün her günü tüm vücudu çalıştıracak hareketler mi yapmalıyım yoksa her gün farklı bir bölgeyi çalıştıracak hareketler mi? Hangisi daha faydalı olur?

Başlangıç için kesinlikle gym tavsiye etmem. Başlamadan önce 1-2 ay süreyle sınav, mekik gibi ağırlıksız yapılan hareketler ile altyapı kurup sonra gym'e geçmeniz daha sağlıklı olur. Ve ayriyeten, günaşırı spor yapmanızı öneririm. Günaşırı yapmayıp gerekenden fazla spor yaptığınızda vücut performansınız belli bir süre sonra düşüyor ve kas oluşumu sağlıklı olmuyor. İlerde bölgesel antremanlara başlayacağınızda günde 3 bölge çalıştırın ve 2 gün çalışın 1 gün dinlenin.

Başlangıç için full body daha iyidir. 1 gün arayla gitmeniz. O gitmediğiniz günün kas gelişimi için katkısı çok büyük.
Başlangıç için kesinlikle gym tavsiye etmem. Başlamadan önce 1-2 ay süreyle sınav, mekik gibi ağırlıksız yapılan hareketler ile altyapı kurup sonra gym'e geçmeniz daha sağlıklı olur. Ve ayriyeten, günaşırı spor yapmanızı öneririm. Günaşırı yapmayıp gerekenden fazla spor yaptığınızda vücut performansınız belli bir süre sonra düşüyor ve kas oluşumu sağlıklı olmuyor. İlerde bölgesel antremanlara başlayacağınızda günde 3 bölge çalıştırın ve 2 gün çalışın 1 gün dinlenin.
Teşekkürler.

Rica ederim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Hocam bu arada şu konuya değinmemişim; Gym başlangıcında günaşırı full body daha yararlıdır. Gym süreciniz bilgili biri tarafından takip edilmeli. Bu kişi sizi en az 3 ay en fazla 6 ay sonrasında bölgesel antrenmanlara yönlendirmelidir. Eğer başlangıç sürecinizdde aksaklık olursa bu süre aralığı daha da artabilir.

Başlangıç için gym tavsiye etmeme sebebim; önce ince kasları da dahil her yeri çalıştıran ağırlıksız hareketlerle vücudunuzu hazırlarsanız gym sürecinizde daha iyi perforamns gösterebilirsiniz aksi takdirde gym size sadece kas kütlesi kazandıracaktır.

Bahsettiğim ağırlıksız hareketlerin antrenman örneği:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı