Watch Dogs MSAA artifacti yaşayan var mı?

Carnage86

Kilopat
Makaleler
22
Yer
İzmir
Watch Dogs'u birkaç gün önce kurdum. Bugün ilginç bir hata ile karşılaştım, daha önce olmuş olsa garipsemeyecektim. Oyun MSAA açıkken tuhaf artifactler oluşturuyor, MSAA seviyesi yükseldikçe artıyor. SMAA açıkken de bu artifact gidiyor onun yerine aşırı Z-Fighting oluşmaya başlıyor. Resimlerle anlatmak gerekirse:

MSAA açıkken oluşan artifact:
Watch_Dogs 2014-06-24 17-04-40-22.jpg

Gene MSAA açıkkenki durum:
Watch_Dogs 2014-06-24 17-04-55-01.jpg

Oyunu SMAA'ya getiriyorum aynı sahnede Z-fighting oluşuyor. Ancak bunu screenshotlardan anlamanız çok zor:
Watch_Dogs 2014-06-24 17-05-11-99.jpg

Ekran kartı ASUS R9 270X DCU2 TOP ve AMD Catalyst 14.4 kullanıyorum. AMD yeni bir beta driver çıkarmış ama denemedim. Ekran kartı BIOS'unu saymazsak sistemdeki her yazılım güncel. Ekran kartının ısı değerlerinde anormallik yok. VRMler her zaman olduğu gibi sıcak ama aynı sıcaklık Crysis 3 ve Batman Arkham Origins'te sorun yaşatmıyor. Catalyst Control Center'da kurcaladığım bir ayar yok. MSAA 2X'te iken anormal FPS düşüşü yok hatta FXAA-SMAA-2X MSAA arasında toplamda %5 gibi bir fark var(Diğer ayarların çoğu high'da, texturelar ise mediumda) Performansa en büyük darbeyi vuran Ambient Occlusion ve onu da off konumuna getiriyorum. MHBAO'dan sonrası sürünmeye başlıyor. (Geçenlerde bir sitede okudum Radeonların çoğu HBAO'da dökülüyormuş.) GPU frame buffer ne fps'yi ne de stutterları etkiliyor. (Oyun deli gibi lag attırıyor o başkalarında da olduğundan tuhaf gelmedi.) Diğer oyunlarda tuhaflaşma var mı diye bakacağım.

Sorularıma dönersek:

1/Sorun ile ilgili önerisi olan var mı?

2/Benzer sorunları yaşayan var mı?

Güncelleme 1:Sorunu AMD'ye bildirdim.

Son düzenleme:
Arkadaşım aynı olay bi arkadaşımında başına gelmiş bence amd ekran kartlarının bazılarında yapıyor herkeste değil kanımca banada sormuştu ordan biliyorum. Onda 14.6 beta yüklü bence güncelleme gelince düzelebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı