Çözüldü Wattman hatası nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Wattman ve cesitli kritik hatalar bazen karti ureten firmadan(MSI, Sapphire vs) kaynaklanabildigi gibi asagida yazdigim cesitli nedenlerden de olabiliyor. Sahsen kardesimi Sapphire Pulse RX 5600XT'ye gecirdim ve yaklasik 1 yildir kullaniyor ve hic boyle bir hata almadi. RX580 kullanan bir arkadasim da keza hic almamis. Yani gercekten de kimi kullanici alirken kimisi hic karsilasmiyor.

Baslica olabilecek nedenleri;
  • Ozel tasarim yapan firmanin(Sapphire, MSI vb) karti fazla OC etmesi
  • PSU'nun yetersiz gelmesi veya sorunlu olmasi
  • RAM kaynakli uyumsuzluk veya problem olmasi
  • Radeon panelinden yanlis ayarlamalar yapilmasi
  • Uretim hatasi bulunmasi (dusuk ihtimal)
Genel olarak bu nedenleri sayabiliriz. Cok spesifik bir hata degil, o yuzden birden fazla nedenden kaynaklaniyor olabilir. Sonuc olarak ayni model karti alan 100 kisinin, 99'u hatasiz kullaniyor ama 1 kiside hata veriyorsa buna ne diyecegiz yani? :)
Çünkü sebebi tam dediğiniz gibi üç ay boyunca ekran kartımdan dolayı Wattman hatası aldım. Meğer sorun ekran kartında değilmiş. Undervolt yaptım. Çeşitli güç tüketimi ayarlarını değiştirdim Windows üzerinden. Bir türlü düzelmedi. En sonunda RAM’in desteklemediği bir frekansta çalıştığını farkedip. Frekans değiştirdim. RAM kaynaklı bu sorun düzeldi. WattMan hatasını ekran kartı vermiyor bu arada, sistemsel bir sorundan dolayı wattman sıfırlanıyor. Neyse ki aylardır böyle bir derdim yok artık.
Ben buna yazılımsal demem açıkçası. Wattman hatası daha çok donanımsal bir sorun. Ekran kartı cevap vermeyi kestiği zaman bu hata ortaya çıkmakta. Bunun sebebi gördüğüm kadarıyla Sapphire gibi üreticilerin kartlarını fütursuzca overclock etmesi.

Çözüm önerim? GPU frekansını 100 MHz aşağıya çekin ya da biraz voltajı artırın. Özetle, GPU'yu daha kararlı çalışacak hale getirin.

Bu hatanın eski adı AMD sürücüsü yanıt vermeyi kesti idi. Şimdi sürücüler güncellenince adı Wattman oldu. Sorun aynı, hata farklı...
Ekran kartı: RX 6700 XT
İşlemci : Ryzen 5 5600G
Anakart: Asus Prime B450M-K-II
Ram: G SKill F4-3600C18S-8GVK (2)
Ssd: Kioxia BK-LRC10Z500GG8
Kasa/Psu: Corsair Spec Delta RGB/Corsair CV550 80+ Bronze

Hocam bu benim sistemim aynı problemi bende yaşıyorum ekran kartını ddu ile sildim yükledim olmadı sürücüleri güncelledim olmadı youtube da gördüğüm ayarları denedim olmadı acaba bu konuda bilgili bir kaç kişi ile destek ekibi oluşturulsa amd çözmüyor kendi aramızda halledelim zira bu sorunu o kadar çok kişi yaşıyor ki artık bıktık ve kartı parçalamama az kaldı :D

Ekran kartı: RX 6700 XT
İşlemci : Ryzen 5 5600G
Anakart: Asus Prime B450M-K-II
Ram: G SKill F4-3600C18S-8GVK (2)
Ssd: Kioxia BK-LRC10Z500GG8
Kasa/Psu: Corsair Spec Delta RGB/Corsair CV550 80+ Bronze

Hocam bu benim sistemim aynı problemi bende yaşıyorum ekran kartını ddu ile sildim yükledim olmadı sürücüleri güncelledim olmadı youtube da gördüğüm ayarları denedim olmadı acaba bu konuda bilgili bir kaç kişi ile destek ekibi oluşturulsa amd çözmüyor kendi aramızda halledelim zira bu sorunu o kadar çok kişi yaşıyor ki artık bıktık ve kartı parçalamama az kaldı :D
Bende aylarca uğraştım ramleri değiştirdikten sonra bir daha o hatayı almadım yaklaşık 1 yıldan fazladır almıyorum da

Problem RAM de mi yani.

2 yıldır NVIDIA GTX 1050 kullanıyordum geçtiğimiz hafta Sapphire Pulse RX 6700 XT aldım. 2. el 6 ay miningli. Bayağı uygun fiyata aldım. Şu anda yaşadığım tek sıkıntı Minecraft'ta tam ekran yapınca oyun çöküyor bir de 2. monitörde görüntü arada bir gidiyor. Ben güç kaynağından şüpheleniyorum çünkü 500W sertifikasız. Bence sizde ilk olarak güç kaynağına bakmalısınız. 550W çok zayıf kalıyor hocam. Benim güç kaynağım 2 gün sonra kargodan gelecek. NZXT C650 80+ Gold aldım. Fakat Sinerji'nin kargosu berbat. Sadece sürat ve bolt kargo ile çalışıyorlar. Sipariş vereli neredeyse 1 hafta oldu gelmedi. Kargoya vermeleri 2 gün sürdü. Bu arada bende watt metre var prizden çekilen gücü gösteriyor. İşlemci 2 SSD ve ekran kartını stress testine soktum 485W çekiyor bilgisayar. Bence siz RAM'den falan önce PSU'ya el atın.

Bu konuya ben daha önce yazmıştım gene yazayım, bu hatanın tek çözümü kartı iade edip NVIDIA marka ekran kartına geçmek. AMD kartlarda bu sorun eskiye nazaran çok azalmış olsa da hala devam ediyor. NVIDIA'da daha az sorun ve problem çıkmasına rağmen sırf biraz daha ucuz diye AMD alıp böyle hatalarla uğraşmayın giden zamanınıza ve paranıza yazık. Ben 200 TL ucuz diye RX590 almıştım zamanında ve kartı iade edene kadar pişman oldum NVIDIA almadığım için. RX590 ile 2 ay uğraşıp sonra 1660 Super'e geçtim, rahatım.

Bu forumda bana "Sapphire alsan böyle olmazdı dandik almışsındır" dediler RX590 S.E almıştım halbuki, "Güç kaynağın yetersizdir" dediler 550W taş gibide yetiyor tam yükte, "RAM'lerin dandiktir, anakartın iyi değildir" dediler onlardan da bir şey çıkmadı. Kullanıcılar adeta ekran kartının kendisi hariç tüm donanımlarıma çamur attı ve bu lafları bana derken bana fanboy dediler :D. Kartı iade edeceğimi söylediğimde de "Boşuna gönderiyorsun iadeden geri dönecek kart, sorun senin donanımlarında" dediler ve kartım tek seferde iade oldu. Sanırım kartın test edildiği servisin donanımları da bozuktu... Ryzen+NVIDIA GPU kombosu yapın geçin.

Bu sorun bence sistemde ki RAM'ler ile alakalı ya da sıkıntılı disk üzerine sanal bellek açınca tetikliyor. Geçen gün aynı sorun bende de vardı. Sanal belleği kapatıp denedim kaç gündür WattMan sorunu yaşamıyorum. Denesin bir herkes.

Bu konuya ben daha önce yazmıştım gene yazayım, bu hatanın tek çözümü kartı iade edip NVIDIA marka ekran kartına geçmek. AMD kartlarda bu sorun eskiye nazaran çok azalmış olsa da hala devam ediyor. NVIDIA'da daha az sorun ve problem çıkmasına rağmen sırf biraz daha ucuz diye AMD alıp böyle hatalarla uğraşmayın giden zamanınıza ve paranıza yazık. Ben 200 TL ucuz diye RX590 almıştım zamanında ve kartı iade edene kadar pişman oldum NVIDIA almadığım için. RX590 ile 2 ay uğraşıp sonra 1660 Super'e geçtim, rahatım.

Bu forumda bana "Sapphire alsan böyle olmazdı dandik almışsındır" dediler RX590 S.E almıştım halbuki, "Güç kaynağın yetersizdir" dediler 550W taş gibide yetiyor tam yükte, "RAM'lerin dandiktir, anakartın iyi değildir" dediler onlardan da bir şey çıkmadı. Kullanıcılar adeta ekran kartının kendisi hariç tüm donanımlarıma çamur attı ve bu lafları bana derken bana fanboy dediler :D. Kartı iade edeceğimi söylediğimde de "Boşuna gönderiyorsun iadeden geri dönecek kart, sorun senin donanımlarında" dediler ve kartım tek seferde iade oldu. Sanırım kartın test edildiği servisin donanımları da bozuktu... Ryzen+NVIDIA GPU kombosu yapın geçin.
knka ben iade etmeye çalıştım fakat almıyorlar üzerindeki etiketi sökmüşüm bundan dolayı iade kabul etmeyiz diyorlar

Bu sorun bence sistemde ki RAM'ler ile alakalı ya da sıkıntılı disk üzerine sanal bellek açınca tetikliyor. Geçen gün aynı sorun bende de vardı. Sanal belleği kapatıp denedim kaç gündür WattMan sorunu yaşamıyorum. Denesin bir herkes.
Bunu nasıl yapıyoruz keşke onu da yazsaydın be kardeşim

Bunu nasıl yapıyoruz keşke onu da yazsaydın be kardeşim.

Kanka sanal bellek ayarını da bilmiyorsan usulca klavye fareyi yerine bırak.

Geri
Yukarı