Çözüldü Wattman hatası nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Wattman ve cesitli kritik hatalar bazen karti ureten firmadan(MSI, Sapphire vs) kaynaklanabildigi gibi asagida yazdigim cesitli nedenlerden de olabiliyor. Sahsen kardesimi Sapphire Pulse RX 5600XT'ye gecirdim ve yaklasik 1 yildir kullaniyor ve hic boyle bir hata almadi. RX580 kullanan bir arkadasim da keza hic almamis. Yani gercekten de kimi kullanici alirken kimisi hic karsilasmiyor.

Baslica olabilecek nedenleri;
  • Ozel tasarim yapan firmanin(Sapphire, MSI vb) karti fazla OC etmesi
  • PSU'nun yetersiz gelmesi veya sorunlu olmasi
  • RAM kaynakli uyumsuzluk veya problem olmasi
  • Radeon panelinden yanlis ayarlamalar yapilmasi
  • Uretim hatasi bulunmasi (dusuk ihtimal)
Genel olarak bu nedenleri sayabiliriz. Cok spesifik bir hata degil, o yuzden birden fazla nedenden kaynaklaniyor olabilir. Sonuc olarak ayni model karti alan 100 kisinin, 99'u hatasiz kullaniyor ama 1 kiside hata veriyorsa buna ne diyecegiz yani? :)
Çünkü sebebi tam dediğiniz gibi üç ay boyunca ekran kartımdan dolayı Wattman hatası aldım. Meğer sorun ekran kartında değilmiş. Undervolt yaptım. Çeşitli güç tüketimi ayarlarını değiştirdim Windows üzerinden. Bir türlü düzelmedi. En sonunda RAM’in desteklemediği bir frekansta çalıştığını farkedip. Frekans değiştirdim. RAM kaynaklı bu sorun düzeldi. WattMan hatasını ekran kartı vermiyor bu arada, sistemsel bir sorundan dolayı wattman sıfırlanıyor. Neyse ki aylardır böyle bir derdim yok artık.
Yıllar önce ilk çıktığı zaman Sapphire RX590 almıştım her gün mü reset atıp kapanır bir PC illallah ettirmişti PC'yi sattığım adama durumu söyleyip 500 TL ucuza vermiştim (2021).
2 hafta kadar önce RX5500'lü PC topladım bütçemin yettiği en iyi PSU'lu kasayı aldım 2 haftadır bir sorununu görmedim umarım olmaz rüyalarıma girecek yoksa bu hata.

Yıllar önce ilk çıktığı zaman Sapphire RX590 almıştım her gün mü reset atıp kapanır bir PC illallah ettirmişti PC'yi sattığım adama durumu söyleyip 500 TL ucuza vermiştim (2021).
2 hafta kadar önce RX5500'lü PC topladım bütçemin yettiği en iyi PSU'lu kasayı aldım 2 haftadır bir sorununu görmedim umarım olmaz rüyalarıma girecek yoksa bu hata.
Watman hatasının nedeni uyumsuz ram'lerdir. Bende 2 yıl bu hatayı aldıktan sonra birgün denemek için xmp profilini kapadım ve o günden beri hata almadım. Hatta bilgisayarın akıcılığı arttı. Başınıza tekrar gelirse aklınızda bulunsun.

Watman hatasının nedeni uyumsuz RAM'lerdir. Bende 2 yıl bu hatayı aldıktan sonra bir gün denemek için XMP profilini kapadım ve o günden beri hata almadım. Hatta bilgisayarın akıcılığı arttı. Başınıza tekrar gelirse aklınızda bulunsun.

Corsair Vengeance LPX 8 GB 3200 MHz​

Bu RAM vardı 1*8GB olarak
Şu an 8*2 3600 MHz. Goodram var keşke dediğiniz bilgiyi yıllar önce bilseydim.

WattMan hatasını bende alıyorum. Herhangi bir çözüm bulamadım.

Eski bir konuyu hortlattıgımın farkındayım ama bu sorun 2024 itibarıyla de birçok kişinin başına geliyor o yüzden yazdım.
Forumlardan PC gruplarından aldığım tavsiyeleri siraliyorum.
1-ekran kartı çalışma frekansını düşürmek duruma göre 50MHz 100 MHz deneyebilirsiniz.
2-isletim sistemi de dahil PC'deki her bileşeni en güncel yazılımı ile
Kullanmak.
3-AMD Adrenalin Edition 22.5.1 yazılımina dönmek.
4-AMD ekran kartının sadece driverini yuklemek tuhaf gelebilir ama işe yarıyor WattMan görülme sıklıgını azaltıyor.

WattMan hatası, bilgisayar herhangi bir şekilde çöktüğünde, ekran kartının kendisini korumak amacıyla ayarlarını sıfırlamasına verilen hatadır. Bir hata değil, aksine bir uyarıdır. Hata denmesinin sebebi ise bazı kişilerde sistemin ekran kartı kaynaklı bir arızadan dolayı çöktüğünde bu uyarıyı görmeleridir, sonuç olarak bir hatada olabilir.

Bazılarında gerçekten sistem kaynaklı bir sorundur, RAM'leri sorunludur, bilgisayar çöker, WattMan uyarısı alır ve hemen ekran kartına suç atar fakat testler sonucu RAM'leri değiştirir ve hata çözülür.

Bazen de gerçekten ekran kartlı bir sorundur, genelde Recep Baltaş'ın da belirttiği gibi bazı firmaların Overclock'u biraz fazla kaçırması sonucu ekran kartı kararsız çalışır ve sonuç olarak kart çöker, basit bir overclock sorunudur. Normalde de az voltaja çok hız yükseltirseniz kararsızlıktan çöker. Voltajı biraz arttırıp ya da hızı biraz düşürüp çözülebilir, bazen çözülmeye debilir. Kartın sorunu olabilir bazen. Onun dışında yazılım kaynaklı olanların büyük bir kısmı ise çözüldü.

neden hep RX 570'li konular görürüz?
bunun nedeni ise hem RX 570'in bazı versiyonlarının fazlaca overclock edilmesi, hem de RX 570'in son zamanlarda deli gibi satmasından kaynaklıdır. Çok fazla satarsa ve bir sorun varsa, çok fazla konu açılabilir. 1000 TL'yi hayrına vermiyorlar sonuçta. RX 560, RX 580, RX 590 ve RX 5000 kartlarında bu soruna neredeyse hiç rastlanmaz.

RX 560'ı pek duymadım ama 580 ve 590 da yaşayan çok vardı zamaninda.

Son düzenleme:
Eski bir konuyu hortlattıgımın farkındayım ama bu sorun 2024 itibarıyla de birçok kişinin başına geliyor o yüzden yazdım.
Forumlardan PC gruplarından aldığım tavsiyeleri siraliyorum.
1-ekran kartı çalışma frekansını düşürmek duruma göre 50MHz 100 MHz deneyebilirsiniz.
2-isletim sistemi de dahil PC'deki her bileşeni en güncel yazılımı ile.
Kullanmak.
3-AMD Adrenalin Edition 22.5.1 yazılımina dönmek.
4-AMD ekran kartının sadece driverini yuklemek tuhaf gelebilir ama işe yarıyor WattMan görülme sıklıgını azaltıyor.

RX 560'ı pek duymadım ama 580 ve 590 da yaşayan çok vardı zamaninda.

480'de yaşamıştım ben. Dediklerinin hepsini denedim hatta frekans ayarında bir süre düzeldi gibi oldu sonra mavi ekran verdi :) Demem odur ki Sapphire pişmanlıktır. Saygılar.

480'de yaşamıştım ben. Dediklerinin hepsini denedim hatta frekans ayarında bir süre düzeldi gibi oldu sonra mavi ekran verdi :) demem odur ki Sapphire pişmanlıktır. Saygılar.

Galiba haklısın.
Sapphire çok kötü bir marka değil ama şu fabrika çıkışı overclock olayı kartların kapanmasına neden oluyor.
Şimdilik idare edecek yedek kartım var elimde ama ileride sistem alırsam kesinlikle NVIDIA almayı düşünüyorum.

Konuyu hortlattığım için üzgünüm. Elimde RX 5500 XT Sapphire marka bir kart var. 2021 yılının ocak ayinda sistemi topladim ve o günden beri sorun yaşıyorum. Nasil katlandığınıma ben bile şaşırıyorum. Ama artik sabrim taştı kartı kırmak üzereyim, yoksa ben deliricem. Şuan kart fiyatları uçmuş vaziyette olduğu icin gtx1660 süper'e bile tamah ediyorum , yeterki elimdeki şu çöpten kurtulayım.
Sorunlari sıralayayim;
-Pc yi açarken ekran gelmiyor , hdmi kablosunu cikar tak yapinca düzeliyor.(Bazen hic gelmiyor 50 kere reset atiyorum düzeliyor.)
-Oyunun ortasinda ekran siyah oluyor 2-3 saniye sonra geliyor.
-Bunu yeni yapmaya başladı, bilgisayarı kapatinca kapanmıyor. Ekran kapanıyor fanlar dönmeye devam ediyor.
-Voltaj ayarlarını ellemedim ama frekans ayarini ne yaparsam yapayim , kac mhz düşerse düşsün degisen bisey yok.
-Oyunun ortasinda screen shot cekmis gibi donup kaliyor. Açma kapama düğmesine 5 sn basıp gücü kesip reset atınca düzeliyor.
Malesef durumlar çok acı. Ryzen 3 3100 ile rahat kullanilabilecek 1660S almayı düşünüyorum. Birde elimdeki zalman megamax 700w psu var. Acaba bundan mi kaynaklanıyor wattman hataları merak ediyorum. Bu kadar rezil bir marka olamaz . (İşlemcilerine hiçbir lafim yok. O konuda mükemmel).Amd'nin ekran kartinin ucuz olmasi dışında savunulacak hiçbir tarafi yok. Bunun fanboylugunu yapan kisilere diyorum. Gidin Çınarcık belediye spor taraftari olun daha cok faydaniz dokunur.

Yeni konular

Geri
Yukarı