WD Blue SA510 SSD Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle kısa bir cevap isteyenler için şimdiden söyleyeyim, bu SSD WD Blue ile değil WD Green ile benzer özelliklere sahip. Alacaksanız üzerine WD Blue yazılmış WD Blue alıyorum diyerek alın. Hata verme oranın da yüksek olduğunu unutmayın.

Şimdi biraz daha detaylı konuşabiliriz. Önce kontrolcü ile başlamak istiyorum. WD Blue, Marvell 88SS1074 kullanırken SA510 SanDisk A101-000125-B0 kullanmakta Marvell konrolcünün özelliklerini bu konudan kontrol edebilirsiniz. Fakat yeni Sandisk kontrolcümüz hakkında hiçbir bilgi bulamadım.

İkinci konumuz DRAM ve NAND yongası. Sevgili WD aşağıda gördüğünüz gibi sadece bir tane NAND yongası kullanmış. Bu ciddi bir sorun. DRAM kullanılmaması da cabası.
PXL_20221205_034306810.NIGHT.thumb.jpg.dc2d4dcffe5ad29c27689e961640de84.jpg
PXL_20221205_034711931.thumb.jpg.b9e5413ae9ffc2a5a8da54a63872e4da.jpg
PXL_20221205_034801084.thumb.jpg.0c99633c13dd3b790e6a12d6de360ef0.jpg

Reddit üzerinde de insanlar kısa ömrü ve kötü performansından dolayı bu SSD hakkında şikayette bulunmuş. Şaşırtmadı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sandisk Ultra 3D
Sandisk Ultra 3D de bu durumdan etkilenmiş olabilir. Model kodu G25 ile biten Ultra 3D dışındaki modellere yanaşmayın.

@kino @hakan yaeger @messinicocugu

Son düzenleme:
WD Green var o çöp konumunda ama 3D NAND kullanıyor belli bir tarihten sonraki modellerde. WD Blue bence iş yapar, M.2 desteği olmayan gariban bilgisayarından bol bir şey mi var ülkede? :)
W7 kullanım oranı ülkede %20 üstüydü Chrome nedeniyle Windows 10'a yeni geçmiş insanlar istatistiklere baktım.
İlk çıkan İ3, İ5, İ7 modelleri dahil Windows 10 kullanmak lazım zaten, 1607 ve sonrası sürümler ile giriş seviyesi SSD güzel çalışır ama bizim insanımız sırf denemek için sınırları zorluyor, bu ürünlerin okuma ve erişim hızından faydalanacaksın, yazma hızlarıda makul sayılır, eski cihazlarda 60 - 70 MB okuma yazma yapan HDD den geçiş yapmak için gayet iyi bir tercihtir, 200-300 lira daha eklemek yerine o parayada gider 2-4 GB 2. el RAM takviye yapıp, termal macunlarıda yenileteceksin, kullanacaksın.

İlk çıkan İ3, İ5, İ7 modelleri dahil Windows 10 kullanmak lazım zaten, 1607 ve sonrası sürümler ile giriş seviyesi SSD güzel çalışır ama bizim insanımız sırf denemek için sınırları zorluyor, bu ürünlerin okuma ve erişim hızından faydalanacaksın, yazma hızlarıda makul sayılır, eski cihazlarda 60 - 70 MB okuma yazma yapan HDD den geçiş yapmak için gayet iyi bir tercihtir, 200-300 lira daha eklemek yerine o parayada gider 2-4 GB 2. el RAM takviye yapıp, termal macunlarıda yenileteceksin, kullanacaksın.
Sa510 fiyatına göre tam bir çöpe benziyor o zaman Wd green alınır geçilir o da idare eder. Bende Wd green var sata 2 hızında bile Hdd'ye göre çok daha iyi ama benim Ssd sahte çıktı.

Sa510 fiyatına göre tam bir çöpe benziyor o zaman Wd green alınır geçilir o da idare eder. Bende Wd green var sata 2 hızında bile Hdd'ye göre çok daha iyi ama benim Ssd sahte çıktı.
WD iyice kendisinden soğuttu ama HDD konusunda iyidir, zaten konudaki görsellere bakarsak ben ortada WD göremedim :)

SA510 uzun zamandır vardı, sorun lurada hiç birimiz dikkat etmedik.
Kullanmaya devam edin ömür konusuna kafanızı takmayın, üreticinin firmware güncellemesi çıkarsa yükleyin, bence bişey olmaz 500 GB olan model 200 TB öncesinde ciddi hata verirse iade hakkınız vardır, tabi gantisi bitmemişse, bazı markalar garantiden hariç TBW değerinden önce bozulursa yine garanti verebiliyor, dediğim gibi kullanmaya devam edin.

Çok araştırdım ama bu konuyu göremedim. Aldıktan sonra gördüm. Sadece 1 adet M.2 yerim olduğu için SSD almam lazımdı. Ve acil gerekliydi. PNY CS900 ve WD Blue SA510 WDS500G3B0A arasında kalmıştım. Araştırdığımda Topoloji çeşidi ilgimi çekti. PNY alacaktım ancak "Charge Trap" topolojisi "Floating Gate" çeşidinden daha verimli ve kararlı diyebilirim. Dolayısıyla da WD seçtim. Zaten Samsung alamadıktan sonra olabildiğince stabil bir ürün almak iyidir diyerek bunu aldım. Test yaptım, değerleri bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• CrystalDiskMark_20230401024759.png
    CrystalDiskMark_20230401024759.png
    23 KB · Görüntüleme: 46
  • CrystalDiskMark_20230401024813.png
    CrystalDiskMark_20230401024813.png
    24,9 KB · Görüntüleme: 32

Yeni konular

Geri
Yukarı