WD Green 240GB SSD yeterli gelir mi laptop için?

• Konuyu başlatan stocy
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 25
  • Görüntüleme 1B
İş görür falan değil. Çöp bir SSD. SM2258XT kontrolcü kullanan bir çöp kendisi. Yurt dışı SSD seviye listelerinde "Garbage" olarak tanımlanan bir SSD'ye veri emanet edilemez. SSD Plus ile birlikte en alınmaması gereken modellerden birisi.
Eki Görüntüle 910695
Eki Görüntüle 910697
SM2258XT kontrolcüye sahip SU650'yi uzun süre kullandım ve en ufak sorun yaşamadım. Daha sonra 128 GB'lık boyutunun bana yetmemesi sebebiyle SSD arayışına girdim. NVMe SSD alabilecek iken sorunsuz olması için SATA da olsa Samsung 860 Evo satın aldım. En sorunsuz olduğu iddia edilen Samsung markasının 860 Evo modelini kullandıktan bir hafta sonra ara ara BIOS'tan kaybolması sebebiyle iade ettim.
İlk kullandığım SSD ise Sandisk'in SSD Plus modeliydi. 5 sene önce taktığım bilgisayarda ilk günkü gibi performans veriyor. Bu tarz "garbage" gibi laflar bana abartılı/fanboyluk gibi geliyor. Üzerinde profesyonel işler yapmayacaksanız marka/model güvenilir ise her marka SSD kullanılabilir.

SM2258XT kontrolcüye sahip SU650'yi uzun süre kullandım ve en ufak sorun yaşamadım.
Sizin sorun yaşamamanız herkesin sorun yaşamayacağı anlamına gelmiyor. SU650 hakkında kaç tane şikayet var. Berbat bir SSD. Seviye listelerinde "D-"'de yer alan bir SSD'ye para vermek saçmalıktır. Şu ben sorun yaşamadım bahanesini bırakın artık.
NVMe SSD alabilecek iken sorunsuz olması için SATA da olsa Samsung 860 Evo satın aldım. En sorunsuz olduğu iddia edilen Samsung markasının 860 Evo modelini kullandıktan bir hafta sonra ara ara BIOS'tan kaybolması sebebiyle iade ettim.
Öncelikle her markanın her ürünün de sorun yaşanabilir. 860 EVO BIOS'ta gözükmüyor diye SU650'den kötü olmuyor. Şansınız iyi gitmemiş demek ki.
Bu tarz "garbage" gibi laflar bana abartılı/fanboyluk gibi geliyor.
Fanboyluk falan değil. Kötüye kötü demesini biliyoruz ki konuşuyoruz. Kötüye kötü demezsek insanlar yarın bir gün bu kötü SSD'leri alıp veri kaybı yaşadığında hesabını kim verecek? Kalitesiz NAND yongaları kullanılmış, kalitesiz kontrolcüler kullanılmış SSD'ler asla alınmamalı. SSD Plus'ta bunlara örnektir.

İnternet'te az araştırma yapın kaç tane insan bu SSD yüzünden ne çileler çekti ne veriler kaybetti. Forum konu kaynıyor bir sürü bu SSD'nin sorunları hakkında. Yıllarca kimse bu SSD Plus'ın neden kötü olduğunu sorgulamadı. Para verdiği bir ürünü övmeyi seviyorlar çünkü kötü olsa da. Bilinçli bir tüketici olsa asla almaz SSD Plus çöpünü. Siz 5 yıldır sorun yaşamamışsanız herkes sorun yaşamıyor anlamına gelmiyor. Kumar gibi SSD çünkü SSD Plus.

Aynı fiyatlara Patriot Burst ve Apacer Panther kaliteli SSD'ler var ayrıca. SSD Plus alıp çile çekeceğine Patriot alır keyfine bakar adam.

Bu konuyu da buraya bırakayım.
Üzerinde profesyonel işler yapmayacaksanız marka/model güvenilir ise her marka SSD kullanılabilir.
Profesyonel iş yap ya da yapma SSD alacaksan ya doğru düzgün bir SSD alacaksın ya da hiç almayacaksın. Bunun içine veri emanet ediyorsunuz. Verilerini kötü kronik sorunlu SSD'lere emanet edecekseniz hiç etmeyin o veriler HDD'de kalsın. Hiçbir veri değersiz değildir. SSD işi de ciddi bir iştir. SSD'ler sizin bildiğiniz gibi al gitsin tarzı basit işler değil. Kaç tane SSD kullandım SSD Plus, WD Green ve SU630 kadar sorunlu SSD'ler görmedim. Şirkette içinde ufak tefek veri depolamak için alınan bu SSD'ler takriben 5-6 ay sonra Bad Block'tan mefta oldu. Bu yazıyı da burada sonlandırıyorum.

@PossibleTurco bildiğim kadarı ile WD Green'de kronik sorun yok sadece kalitesiz. Veri kaybı yaşayan mı var?
SSD Plus'ın yeşili o da. Veri kaybı yaşatır demiyorum zaten yaşatabilir. Verileriniz ile kumar oynamaya gerek yok. Ayrıca içinde ki kontrolcüyü kullanan sorunsuz SSD modeli yok. SM2258XT kullanan neredeyse her SSD'de aşırı ısınma, berbat Random hız, ani kilitlenme, uyumluluk gibi problemler yaşanıyor.

Ayrıca "2D" NAND kullanıyor. İkinci nesil WD Green'ler 3D kullansa da kalitesiz bir 3D NAND kullanıyor. Ülkemizde de her satıcıda ikinci nesil modeli yok. 2D gibi 10-15 yıllık bir teknolojiyi kullanan SSD'ler alınmamalı. Aynı şekilde 3D olsa bile kalitesiz NAND yongası kullanan, DRAM bulunmayan ve berbat kontrolcü kullanan modellerde alınmamalı. Ne SSD Plus ne de WD Green fiyatını hak ediyor. Aklı başında olan birisi Patriot Burst, Apacer Panther ve Addlink S20 gibi modellere bakar düşük bütçede. Bu üç SSD'de bu WD Green ile aynı fiyatta ve ondan kat kat daha kaliteliler. Addlink S20 zaten Phison S10 gibi baba bir kontrolcü ve DRAM ile hepsini ezip geçiyor.

@PossibleTurco Dostum sıkıntı daha iyi ya da daha kötü olması değil, senin çok net konuşman. SSD piyasasının en kaliteli markasında bile sorun yaşanabiliyor benim anlatmaya çalıştığım bu(Google : 860 evo bios disappearing). En iyi kontrolcü, en kaliteli NAND ve DRAM bile kullansa bir sorun yaşanacaksa yaşıyorsun. Patriot Burst, Apacer Panther veya Addlink S20 alırsa biri ve sorun yaşarsa da senin ürününde hata varmış, tüh şansına küs mü diyeceksin ? Sen datasheet'e göre kıyaslamanı ve önerini yaparsın, kenara çekilirsin. Aksi takdirde bir problem yaşanırsa senin de sorumluluk alman gerekir. Ha buna rağmen keskin bir dille öneri ve karalama yapmak istersen yaparsın, o da senin bileceğin iş. Sağlıkla kalın.

Geri
Yukarı