Web geliştirme vs mobil uygulama

Doktrin

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yazılım sektörüne giriş yapacağım. Daha önceden mobil alanda birkaç uygulama yaptım(Java&Kotlin). Kod mantığını az buçuk biliyorum. Öğrenme amacım ileride meslek haline getirmek. Fakat iki platform arasında kaldım. Aileden de yazılımcı olanlar var. Web(Python) kısımda yurt dışı ile remote olarak çalışıyorlar. Biraz da onlardan gördüm.

Mobile ara verdim bir süredir. Android Studio ile çalışmak çok zevkli ancak ciddi bir emek istiyor. Türkiye'de iş ilanlarına baktığımda mobil kısmında cidden sağlam Full stack arıyorlar. Kendim bir şeyler yapayım dersem o kadar çok uygulama var ki çok zor. Fakat çoğu şirketlerin mobil uygulama yaptığını da biliyorum.

Aklımda Python ile başlayıp üstüne frameworklar(Django vs.) eklediğim roadmap var. Türkiye'de araştırdığım kadarıyla çoğu sistem hala PHP. Bu yüzden biraz Python'dan çekiniyorum. Aslında Python en çok yurt dışında rağbet gördüğünü biliyorum. Benim amacım ise roadmap'te finali yurt dışına ulaşmak. İngilizcem de yeterince var. Sizce iş olanakları olarak hangi platformu önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Turkiye'de Python, Ruby bilmezler. PHP + C# marketin cogu. Bazi kurumsallar da Java kullanir. Kalani korkunc azinlik.

Amacin yurt disina yonelmekse web framework'lerine, template engine konseptlerine ve AWS gibi platform bilgisine sahip olup ustune Python, Kotlin, NodeJS bilgisi eklemen yeterli gelecektir.

Eger matematik temelin saglamsa ML de gidebilirsin.

Ancak mobil taraftaki bilginle de yurt disina is yapabilirsin, neden stack degistirmeyi dusunuyorsun? Flutter/React ogrenip hybrid de gidebilirsin, onun da pazari epey var.

Ailede Python ile remote is yapanlari gordugun icin degistiriyorsan bu yeterli gelmez, PHP ile de remote is yapan var. Isini iyi yaptin mi yurt disinda birileri seni tercih edebilir.

Türkiye'de Python, Ruby bilmezler. PHP + C# marketin cogu. Bazi kurumsallar da Java kullanir. Kalani korkunc azinlik.

Amacin yurt disina yonelmekse web Framework'lerine, template Engine konseptlerine ve AWS gibi platform bilgisine sahip olup ustune Python, Kotlin, Node.js bilgisi eklemen yeterli gelecektir.

Eger matematik temelin saglamsa ML de gidebilirsin.

Ancak mobil taraftaki bilginle de yurt disina is yapabilirsin, neden stack degistirmeyi dusunuyorsun? Flutter/React ogrenip hybrid de gidebilirsin, onun da pazari epey var.

Ailede Python ile remote is yapanlari gordugun icin degistiriyorsan bu yeterli gelmez, PHP ile de remote is yapan var. Isini iyi yaptin mi yurt disinda birileri seni tercih edebilir.

Haklısınız, tek olarak Python yeterli değil farkındayım.PHP'nin eski olmasıyla beni hiç cezbetmiyor. Ortamında hiç kod yazmadım. Fakat öğrendikten sonra deneyim kazanmak paradan daha öncelikli hedefim bu yüzden Türkiye'de Python'da PHP'ye göre daha zor iş tecrübesi edineceğim kesin gibi bir şey.

Gerçekten mobilde kod yazma, XML, fragmentler, Virtual device üzerinden çalışma çok zevkli. Python dilinde bu kadar zevk alamıyorum. Fakat gözlemlediğim kadarıyla mobil kısmı Web'e göre daha karışık geliyor bana. Öğrenmem ve iş bulmam bu sürede uzun olacak. Yönelmemin sebebi de bu biraz. Hemde tanıdıklarım ile Python üzerinden yardım almam da etkili.

Sizce hangi alanda çok fazla diploma gerektirmeyen,gelecek ve iş istihdamı daha çoktur ?

Geri
Yukarı