Web programlama için hangi diller bilinmeli?

Prooyuncu1

Decapat
Daha fazla  
Web programlayicisi olmak istiyorum ama nereden başlayacağım ya da ne diller öğrenmem gerekir? Bir de yaş sınırı var mı mesela 14 yaşindaki biri dilleri bilse alınır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu yaşta neden işe girmeyi düşünüyorsun?

Temel olarak HTML, CSS ve JavaScript.

İlk olarak web programlama derken front-end mi back-end mi karar vermen lazım. Çok kısa şekilde tanıtacağım ikisini de.

Front-End: Kullanıcının web sitesine girdiğinde gördüğü her şey. Mesela bir web sitesine girdiğin zaman gördüğün tüm sayfalar, butonlar, formlar, sliderlar vb. her şeyi front-end kısmında yapılır.

Back-End: Kullanıcının kullanırken farkında olmadığı ama arka planda çalışan kısımdır. Mesela kullanıcı mail göndermek için formu doldurur ve "gönder" der. O, gönder dediğinde o mesajın maile gelmesini back-end sağlar. (Çok ufak bir örnek, bin bir türlü alanda kullanılıyor.)

Front-End için ilk başlangıçta HTML, CSS ve JavaScript bilmen gerekir. Sonrasında CSS ve JS kütüphanelerine göz atmalısın.

Back-End için ise şu anda TR'de en yaygın dil PHP'dir. PHP öğrenmenin yanında şifreleme, güvenlik ve veri tabanı konularını da bilmen gerekmekte.

Bu yaşta başlayabilirsin. "Alınır mı?" derken sektörde çalışmak için diyorsan; çok tavsiye edilmezsin ama freelancer olarak çalışabilirsin. Kendini kanıtlar ve iyi işler yaparsan; yaşının pekte bir önemi yok.

Programlama öğreneceğim derken derslerinden geri kalmanı önermem. Çünkü iyi bir matematiğe ve İngilizceye sahip olman gerekecek. Hatta yeri geldiği zaman fiziğe de ihtiyacın olacak.

Web programlayicisi olmak istiyorum ama nereden başlayacağım ya da ne diller öğrenmem gerekir? Bir de yaş sınırı var mı mesela 14 yaşindaki biri dilleri bilse alınır mı?

HTML, CSS, JS ile olay başlar daha sonra araya boostrap, PHP + kütüphaneleri, MySQL derken gelişirsin tabii ki bunları öğrenmek uzun bir süreç.

@Birhibile @muskargus @Eminkrkt web programlama; sadece Front-End'den ibaret değil. Arkadaş belki back-ender olmak isteyecek. Kişinin ne istediğini bilmeden dil önermenin bir mantığı yok.

Ben ikisini de yapmak istiyorum Full stack ve backender olmak istiyorum aslinda tam yığın diyiliyor galiba en çok para ondaymiş zor ama yaparim diye düşünüyorum.
Bu yaşta neden işe girmeyi düşünüyorsun?

Temel olarak HTML, CSS ve JavaScript.

Sevdiğim ve ilgilendiğim bir konu ve yaparken neden para kazan miyim dedim.

@Prooyuncu1 ana amacın para olursa sorun yaşarsın. Hangisinde para var diye değil de hangisini "yapabiliyorum ve hoşuma gidiyor" diye bakarsan daha iyi olur. Saatlerce uğraşıp sıkılmaman gerektiği gibi işini iyi yapman da gerekiyor. Sırf para var diye yapacaksan başarılı olman zor.

@Prooyuncu1 ana amacın para olursa sorun yaşarsın. Hangisinde para var diye değil de hangisini "yapabiliyorum ve hoşuma gidiyor" diye bakarsan daha iyi olur. Saatlerce uğraşıp sıkılmaman gerektiği gibi işini iyi yapman da gerekiyor. Sırf para var diye yapacaksan başarılı olman zor.

Aslinda amacim para değil çok çok sevdiğim ve ilgili olduğum koni yazilim olduğu için istiyorum.

Geri
Yukarı