Web programlamada nasıl gelişilir?

356463

Hectopat
Makaleler
7
5 yıldır programlama ile uğraşıyorum. Donanım programlamasından biraz sıkıldım. Elime stm geliştirme kartları geçene kadar donanım programlamayı bıraktım sayılır. Web programlaması yapmak istiyorum ama nasıl ilerleyeceğim?
9. sınıf olduğum için boş zaman çok.
Python bilgim üst seviyede.
Sizce web programlama öğrenmeli miyim? Öğrenmeliysem nereden başlamalıyım bunu ciddi anlamda işe dökmek için?

Web programlama bana göre gereksiz. Uygulama vesaire geliştirmek daha mantıklı geliyor. Ara sıra bende uğraşıyorum. Ali Academy ilk önce HTML5 sonra CSS3 sonra PHP öğrenmeni öneririm.

Web programlama bana göre gereksiz. Uygulama vesaire geliştirmek daha mantıklı geliyor. Ara sıra bende uğraşıyorum. Ali Academy
Uygulama da geliştirmek istiyorum ama fikir yok ortada. O beni düşündürüyor.
O zaman şunu sorayım, Back-End mi Front-End mi istiyorsun?
Tasarım tarafım berbat diyebilirim. Tasarım yapamam. Ama HTML de ilgimi çekiyor. Siz olsanız nerden başlamamı önerirsiniz?
En sonda amaç Full-Stack olmak :D

Başka bir konuya yazdığım yazıyı alıntılıyorum. Zira yine aynı şeyleri yazmak istemiyorum tekrardan.

İlk olarak web programlama derken front-end mi back-end mi karar vermen lazım. Çok kısa şekilde tanıtacağım ikisini de.

Front-End: Kullanıcının web sitesine girdiğinde gördüğü her şey. Mesela bir web sitesine girdiğin zaman gördüğün tüm sayfalar, butonlar, formlar, sliderlar vb. her şeyi front-end kısmında yapılır.

Back-End: Kullanıcının kullanırken farkında olmadığı ama arka planda çalışan kısımdır. Mesela kullanıcı mail göndermek için formu doldurur ve "gönder" der. O, gönder dediğinde o mesajın maile gelmesini back-end sağlar. (Çok ufak bir örnek, bin bir türlü alanda kullanılıyor.)

Front-End için ilk başlangıçta HTML, CSS ve JavaScript bilmen gerekir. Sonrasında CSS ve JS kütüphanelerine göz atmalısın.

Back-End için ise şu anda TR'de en yaygın dil PHP'dir. PHP öğrenmenin yanında şifreleme, güvenlik ve veri tabanı konularını da bilmen gerekmekte.

Programlama öğreneceğim derken derslerinden geri kalmanı önermem. Çünkü iyi bir matematiğe ve İngilizceye sahip olman gerekecek. Hatta yeri geldiği zaman fiziğe de ihtiyacın olacak.
Bir sorun olursa sorarsan cevaplarım.

Uygulama da geliştirmek istiyorum ama fikir yok ortada. O beni düşündürüyor.

Tasarım tarafım berbat diyebilirim. Tasarım yapamam. Ama HTML de ilgimi çekiyor. Siz olsanız nereden başlamamı önerirsiniz?
En sonda amaç Full-stack olmak :D

Tasarımın kötüyse backend yoğunlaş PHP ve diğer diller.

Dosya Ekleri

• indir.jpg
    indir.jpg
    11,5 KB · Görüntüleme: 42
JavaScript öneririm. Ayrıca dilerseniz kariyer rehberi tarzında devlet destekli toplu kurs paketi atabilirim.
Devlet destekli kursların iyi olmadığını duydum. Bu arada ingilizce de olabilir kaynak. JavaScript dediğiniz Node.JS falan mı?
Başka bir konuya yazdığım yazıyı alıntılıyorum. Zira yine aynı şeyleri yazmak istemiyorum tekrardan.

Bir sorun olursa sorarsan cevaplarım.
Front-End bana daha yakın geldi açıkçası. Teşekkürler alıntı için 👍

Geri
Yukarı