Web sitem layer7 saldırısı yiyor

Sitenin bir kaç üyesi var o yüzden hocam.
Sen login koruması diyince olayı bayağı yanlış anlamışsın sanırım :)

Bahsettiğim mevzu şu ;) Doğrulama mesajına da tanımladığın kullanıcı adı ile şifreyi yazarsın. Siteye giren kutucuğa doldurup girer. Okuyunca anlarsın zaten.

Sen login koruması diyince olayı bayağı yanlış anlamışsın sanırım :)

Bahsettiğim mevzu şu ;) Doğrulama mesajına da tanımladığın kullanıcı adı ile şifreyi yazarsın. Siteye giren kutucuğa doldurup girer. Okuyunca anlarsın zaten.

Evet hocam doğru anlamışım ama sadece tek bir kullanıcı giriş yapabiliyor diye biliyordum, eğer etkili olacaksa bunu da yapabilirim ama önceliğim saniyeler içerisinde gelen aşırı istekleri yollayan IP'yi .htaccess'a yazıp banlamak. :) Teşekkür ederim değerli yorumunuz için.

Evet hocam doğru anlamışım ama sadece tek bir kullanıcı giriş yapabiliyor diye biliyordum, eğer etkili olacaksa bunu da yapabilirim ama önceliğim saniyeler içerisinde gelen aşırı istekleri yollayan IP'yi .htaccess'a yazıp banlamak. :) Teşekkür ederim değerli yorumunuz için.
Tek kullanıcı girişi değil.

Bu kullanıcı adı ve şifreyi giremeyenler siteye erişemezler. E zaten kullanıcı adı ve şifreyi de açıklamaya yazacaksın. Gerçek insanlar giriş yapabilecek. Botlar ise şifre ve kullanıcı adı girişi yapamadığı için sıkıntı yaşayacak ve engellenecek. Yani etkili bir yöntem.

Dediğin yöntemle bu yöntem ikisi bir arada olabilir.

Tek kullanıcı girişi değil.

Bu kullanıcı adı ve şifreyi giremeyenler siteye erişemezler. E zaten kullanıcı adı ve şifreyi de açıklamaya yazacaksın. Gerçek insanlar giriş yapabilecek. Botlar ise şifre ve kullanıcı adı girişi yapamadığı için sıkıntı yaşayacak ve engellenecek. Yani etkili bir yöntem.

Dediğin yöntemle bu yöntem ikisi bir arada olabilir.

Anladım hocam. Şu anda dediğim script'i hazırladım, aynı zamanda test amaçlı bir saldırı deniyorum fakat işe yaramadı sanırım. Dediğiniz yöntemi yapacağım gibi duruyor, script üzerinde bir kaç ayar daha yapıp çalıştırmayı deneyeceğim. Çalışmaz ise dediğiniz yöntemi yapacağım.

Anladım hocam. Şu anda dediğim script'i hazırladım, aynı zamanda test amaçlı bir saldırı deniyorum fakat işe yaramadı sanırım. Dediğiniz yöntemi yapacağım gibi duruyor, script üzerinde bir kaç ayar daha yapıp çalıştırmayı deneyeceğim. Çalışmaz ise dediğiniz yöntemi yapacağım.
Bekliyorum sonucu.

Buradan yazarsın duruma göre. Şimdilik ikinci bir mesaj yazma sonra bildirim gelmiyor çünkü yeni şeyler yazınca.

Bekliyorum sonucu.

Buradan yazarsın duruma göre. Şimdilik ikinci bir mesaj yazma sonra bildirim gelmiyor çünkü yeni şeyler yazınca.

Hocam session oturumu başlamıyor bu yüzden çalışmamış. Doğrudan yazdırıyorum mesela session kontrolü yapmadan, istek yollayan kişinin IP adresini, bu şekilde başarılı şekilde yazıyor. Session şeklinde değil de JSON olarak kaydedeceğim ve bu şekilde kontrol edeceğim. Zamanlayıcı ile de belirlediğim saniye içerisinde IP adresi silinecek böylece isteği sıfırlanmış olacak.

Örnek verecek olursam 10 saniye içerisinde aynı IP adresi 200 kez yazıldı ise JSON dosyasına, bu kişiyi banlayacak. 10 Saniye içerisinde 200 isteğe ulaşmayan IP adresleri JSON dosyasından silinecek, normal kullanıcı olarak algılanacak. (%100 işe yarayacağından emin değilim, yaramayacak ama bir nevi yardımı olacağının kanaatindeyim.)

Bu şekilde düşünüyorum, MySQL'e yazdırmak aklıma geldi ama bu işleri çok çok daha kötü eder. :D

Adsız.png

Şu şekilde JSON dosyasına yazdırıyorum her istekleri, bitiminde tekrar ekleyeceğim.

1595198328580.png

Son düzenleme:
Basit bir stresser ile yapıyor bunu. Maalesef internet kullanımı arttıkça böyle lamerlar artıyor

Aynen hocam maalesef. Biz siber güvenlikçilerin de başını en çok ağrıtan sorunlar DDoS ve spam mail. Her ikisinin de doğrudan çözümü yok.

Konuya gelirsek, CF arkasına site alındığı zaman saldırı denemeleri devam etmesine rağmen etkisi olmamış. Bu da demektir ki saldırı yapan kişi, karşısında CF olduğundan bile habersiz. Yüksek ihtimalle de IP spoof tekniği kullanıyor. Nmap veya hping gibi programlarla oldukça basit bir iş. Kaynak IP adresi değiştirilip paket gönderiliyor ve dolayısıyla cevap alamıyor. Tek amaç, sunucunun işlemci kullanımını yüzde 100'e çıkarmak.

CF bypass methodları olmasına rağmen basit bir script kiddy işi olduğu için endişe etmeye gerek yok. Yöntem öğretmek gibi olacağı için detay vermeyim. Fakat o methodlara karşı bile sunucu tarafına SSH ile bağlantı kurup snort kuralı ile engellemek mümkün (tabii hosting firması buna müsaade ediyorsa).

Son düzenleyen: Moderatör:
Fakat o methodlara karşı bile sunucu tarafına ssh ile bağlantı kurup snort kuralı ile engellemek mümkün (tabii hosting firması buna müsaade ediyorsa).

SSH erişim izni vermiyorlar maalesef.

Son durum bu şekilde, JSON'a kaydediyorum o şekilde engelliyorum artık, tabii bu JSON dosyaları da sunucuda kalmıyor, belirlediğim süre boyunca otomatik siliniyor. Faydası olur umarım.

1595201273121.png

1595201200401.png

Aynen hocam maalesef. Biz siber güvenlikçilerin de başını en çok ağrıtan sorunlar DDoS ve spam mail. Her ikisinin de doğrudan çözümü yok.
Maalesef. DDoS'da şöyle bir olay var. Diğer tarzdaki saldırıları (port taramaları, exploit taramaları) gibilerini az çok Firewall engelleyebiliyor. DDoS saldırısında ise binlerce bilgisayar üzerinden gelen sorgu var. Haliyle normal erişime benziyor.

Bu şekilde düşünüyorum, MySQL'e yazdırmak aklıma geldi ama bu işleri çok çok daha kötü eder. :D

Öyle bir hata yapayım deme sakın :)

Konuya gelirsek, CF arkasına site alındığı zaman saldırı denemeleri devam etmesine rağmen etkisi olmamış. Bu da demektir ki saldırı yapan kişi, karşısında CF olduğundan bile habersiz. Yüksek ihtimalle de IP spoof tekniği kullanıyor. Nmap veya hping gibi programlarla oldukça basit bir iş. Kaynak IP adresi değiştirilip paket gönderiliyor ve dolayısıyla cevap alamıyor.

IP spoof yapmaya kalksa bile TCP üzerinden tam manasıyla paketi editleyip başarılı yapabildiği söylenemez yanlış bilmiyorsam. HyperText, TCP ile çalışıyor. UDP tabanlı bir şey olsaydı mümkün derdim. Eskiden mümkündü fakat günümüzde zor.

CF bypass methodları olmasına rağmen basit bir script kiddy işi olduğu için endişe etmeye gerek yok.

Daha atan kişi CF olduğundan habersiz. Atağının çoğusu engelleniyor 😆 Eğer anlasaydı zaten önce CF geçmeye çalışırdı. Lamer uzun lafın kısası. Script kiddie olsa yine bir şeyler becerir az çok.

SSH erişim izni vermiyorlar maalesef.

Son durum bu şekilde, JSON'a kaydediyorum o şekilde engelliyorum artık, tabii bu JSON dosyaları da sunucuda kalmıyor, belirlediğim süre boyunca otomatik siliniyor. Faydası olur umarım.

Eki Görüntüle 619351
Eki Görüntüle 619350
Sürekli yazma silme işlemi sunucuyu aktif olarak yoracaktır ama bunu belirli periyotlara ayarlarsan sorun olmayacaktır diye düşünüyorum. Arama çubuğu varsa sitende kapat. Sürekli sorgu yaparak sıkıntı çıkarmasın.

Dediğimi de halen uygulamadın sanırım.

Sürekli yazma silme işlemi sunucuyu aktif olarak yoracaktır ama bunu belirli periyotlara ayarlarsan sorun olmayacaktır diye düşünüyorum. Arama çubuğu varsa sitende kapat. Sürekli sorgu yaparak sıkıntı çıkarmasın.

Belirli periyotlara ayarlayabileceğimi düşünmüyorum hocam. Arama çubuğu yok ve evet sürekli yazma/silme işlemi mutlaka yoracaktır. Bu istek verilerini farklı şekilde tutma imkanımız var mı? Session oturumunda tutamıyoruz, bir web tarayıcısından istek gitmiyor çünkü yüksek ihtimalle bu yüzden çalışmadı ilk script. Ben de JSON'a yazdırdım IP'ye özel dosya üretiyor vesaire.

Dediğimi de halen uygulamadın sanırım.

Şimdi denedim hocam aslında iyi bir fikir ama geçici süreliğine olarak kullanılabilir çünkü sitenin de açılması, içeriğinin misafirlere de gözükmesi lazım. :)

Bu işlemle sadece kullanıcı panelini korusak, diğer kısımlar yine erişilebilir, misafirlere gözükmesi gereken kısımlar olacak.

1595202600108.png

Öyle bir hata yapayım deme sakın :)

Çok fena sonuçlar doğurur hocam, balon gibi şişer hosting. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı