Web sitesi nasıl oluşturulur?

Bunları öğrenmek zor mu zamanım var ama yeter ki zor olmasın.
Zorluk ve öğrenme kişiden kişiye değişir. Programlama herkes için uygun bir sektör değil, pat diye de yapılacak bir şey de değil. O verilerin gelişinden tut, güvenliğe kadar her yeri düzgünce yapman lazım. Bunlara uğraşmaktansa para karşılığında yapacak bir web geliştiricisine yaptırabilirsin. Olsa da yeter diyorsan wix gibi hizmetleri kullan ama sağlıklı olmaz.

Okul açıldı sıkı çalışamam front mu sıkı çalışma istiyor?
Front-end basit. Ama tasarım yeteneğin olmalı. 1 ayda uygulamalı olarak gitsen öğrenirsin. Ama backend yani sunucu tarafı biraz zor. Ona biraz daha önem vermelisin. Sana tavsiyem JS öğren yeterince JS bilgin olursa back end kısmını node js ile yazarsın. Daha kolay olur.

Senin amacın sadece yaptığın işleri sitede yayınlamak. Site kodlamayı tasarlamayı öğrenmen aylarını alır (ki benim şuan alıyor). Wordpress'ten önce bir bedava sürümü ile dene. Sonra onun paketleri vardır içinde eklentiler olan. Bedava sürümünde de eklentiler var. Youtube'da videolar var Wordpress'e dair. Kendin de kuracalayarak öğrenebilirsin.

Front-end basit. Ama tasarım yeteneğin olmalı. 1 ayda uygulamalı olarak gitsen öğrenirsin. Ama backend yani sunucu tarafı biraz zor. Ona biraz daha önem vermelisin. Sana tavsiyem JS öğren yeterince JS bilgin olursa back end kısmını node js ile yazarsın. Daha kolay olur.
1 ayda öğrendiğin Front-End ile anca düz siteler yazarsın. TR'de node js destekleyen kaç tane host hizmeti var? JS ile tek başına nasıl front-end yazacak? :D

Dostum yanlış yönlendirmeler konu sahibinin kafasını karıştırır.

@Rahman_Burak58 illa kendim yapacağım diyorsan en iyi seçenek Wordpress olacaktır, ilk olarak birkaç deneme yap. Üzerine uğraş yapabilirsen ve kavrarsan oradan yaparsın. Eğer başaramazsan bir tane web geliştiriciye yaptırabilirsin.

1 ayda öğrendiğin Front-End ile anca düz siteler yazarsın. TR'de node js destekleyen kaç tane host hizmeti var? JS ile tek başına nasıl front-end yazacak? :D

Dostum yanlış yönlendirmeler konu sahibinin kafasını karıştırır.

@Rahman_Burak58 illa kendim yapacağım diyorsan en iyi seçenek Wordpress olacaktır, ilk olarak birkaç deneme yap. Üzerine uğraş yapabilirsen ve kavrarsan oradan yaparsın. Eğer başaramazsan bir tane web geliştiriciye yaptırabilirsin.
Sadece JS ile front end yazılır. Dediğimi hatırlamıyorum. Tarayıcılar HTML çalıştırmak için geliştirilmiştir. Kişiden kişiye değişir eğitim süresi 1 ayda işine yarayacak kadar öğrenebilir front end kısmını. Uzmanlaşacak demedim ki. Host hizmeti illa bulursun. Node js ile yazacaksan zaten. JS öğrenirse node js zaten JS ile yazılıyor. Daha kolay olur diye dedim.

Moddb sitesini kesinlikle dene. En bilindik mod sitesidir, kayıt ol oraya sonra hesabını kurup minecraft modlarını ve haritalarını yayınlarsın. Bu dediğim siteyi bir kurcala nasıl bir mantığı var diye. En çok indirilen, görüntlülenen modlar var. Aslında moddb gibi mod sayfalarına kayıt olmak daha mantıklı site kurmana da gerek yok. Yaptığın şeyleri tanıtıyorsun orada.

Tahminimce bu site basit-orta front-end bilgisiyle yapılabilir düzeyde gibi. Tabii bu izlenim birkaç dakika göz gezdirme üzerinden. Lakin satış benzeri durumlara giriş yapmak istiyorsan kesinlikle js-php gibi back-end tarafında çalışabilen yazılım dilleri bilmen gerekir. Sadece yayınlarım dersen orta düzey bir front-end senin işini görür gibi. Ama yazılımda ilerlerim diye bir hedefin olursa üstte bahsedildiği gibi JS öğrenmek çok yararlı olur. Türkçe olarak Emrah Yüksel yabancı olarak da Jonas Schmedtmann gibi kişilerin eğitimlerini bulabilirsen sana bir öğrenim sağlatabilir.

Sadece JS ile front end yazılır. Dediğimi hatırlamıyorum. Tarayıcılar HTML çalıştırmak için geliştirilmiştir. Kişiden kişiye değişir eğitim süresi 1 ayda işine yarayacak kadar öğrenebilir front end kısmını. Uzmanlaşacak demedim ki. Host hizmeti illa bulursun. Node js ile yazacaksan zaten. JS öğrenirse node js zaten JS ile yapılıyor. Daha kolay olur diye dedim.
Kişinin hiçbir bilgisi yok. Direkt JS + node.js öneriyorsun.

1) Programlama bilgisi olmayan kişi 1 ayda bu ikisini öğrenemez.
2) 1 ayda öğrendiğin bilgi anca temel seviyede olur. Güvenlik açıklarından geçilmez.
3) Host hizmeti illa bulur dediğin kişinin daha hiçbir bilgisi yok.
4) Kolaylık yapılan projede kullanılan dile göre değişir. Sen PHP ile rahat şekilde yapılabilecek yerde node.js öneriyorsun.
5) Kişinin her şeyden önce daha basit şeylerden başlaması gerekli. Bir ayda dilleri öğrenip site yapmaya çalışmaktansa hazır hizmetler kullanabilir. (Bkn:Wordpress)

Daha da sayarım ama konumuz senin yazdığın mesaj değil.

@Rahman_Burak58 eklemeyi unutmuşum. @Atakan D. yazınca hatırladım. Onun dediği şekilde yaparsan daha rahat olur. Senin sitenin tanınması ve SEO çalışması yapılması gerekecek ki insanlar modlarını görsün. Onun yerine mod paylaşım sitelerini kullanırsan daha iyi yayarsın.

Kodlama bilmiyorum ücretsiz bir site yok mu?

Blogger harika bir seçim olur, acayip kolay. Reklam koyabiliyorsunuz ve tamamen ücretsiz bir şekilde sitenizi düzenleyebilirsiniz. Kod yazmaya bile gerek yok. Ben birkaç haftada arayüzü öğrendim. Mesela bende Minecraft ve oyun temlalı bir blogger sitem var. Örnek için bakabilirsiniz: Oyun gündemi - XYMCMAP

Yeni konular

Geri
Yukarı