Web sitesi tasarlamaya nereden başlanmalı?

Michal Krizo

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Ben web sitesi oluşturma/tasarlama yönünde freelancer çalışmak istiyorum. Fiverr, Bionluk gibi sitelerden yaptığım işi pazarlayacağım ama bu freelancerlar için iş imkanı sağlayan siteler nasıl işliyor veya ben web sitesi oluşturmaya nereden başlamalıyım bilmiyorum. HTML mi öğrenmeliyim? C++ , C# gibi dillere gerek var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim?

HTML ile başlayın sonrasında CSS geçiş yapacaksınız. HTML çok kısa sürer, fazla uzun bir dil değil. CSS'de ilerlemeye odaklanın. Biraz daha fonksiyonel olması için JS öğrenmelisiniz. Sunucu tabanlı işlemler yapılacaksa PHP'de öğrenmeniz gerekecek.

İhtiyacınız olan diller HTML; CSS, PHP veya Javascript. Bunlarla bir site oluşturabilirsiniz. Javascript ile animasyon tarzı şeyler yapılabilir. CSS çok yönlü bir dil. PHP daha çok kayıt ve giriş işlemleri, online satın alma işlemleri gibi yerlerde kullanılır.

Merhabalar. Ben web sitesi oluşturma/tasarlama yönünde freelancer çalışmak istiyorum. Fiverr, Bionluk gibi sitelerden yaptığım işi pazarlayacağım ama bu freelancerlar için iş imkanı sağlayan siteler nasıl işliyor veya ben web sitesi oluşturmaya nereden başlamalıyım bilmiyorum. HTML mi öğrenmeliyim? C++ , C# gibi dillere gerek var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim?
Eğer sadece web tasarım yapacaksan bence c, c++ özellikle de c# gibi dillere ihtiyacın yok. Ama HTML, css, js ilk öğrenmek gerekenler. Naçizane düşüncem budur.

İhtiyacınız olan diller HTML; CSS, PHP veya Javascript. Bunlarla bir site oluşturabilirsiniz. Javascript ile animasyon tarzı şeyler yapılabilir. CSS çok yönlü bir dil. PHP daha çok kayıt ve giriş işlemleri, online satın alma işlemleri gibi yerlerde kullanılır.
Peki bu dillerin hepsi ne amaçla kullanılıyor? PHP üyelik vs. işlerinde kullanılıyor, peki diğerleri?

Peki bu dillerin hepsi ne amaçla kullanılıyor? PHP üyelik vs. işlerinde kullanılıyor, peki diğerleri?
HTML iskelet diyebiliriz. Yani şu butona tıklayınca nereye gidecek şuna basınca ne olacak tarzı. CSS İskeletin üstüne giyilen kıyafet. Şu buton şurada şu renkte olacak vs vs. JavaScript animasyonlarda kullanılılıyor

HTML web sitesinin iskeleti. Web sitesini kodladığınız ana bölüm. Css renk katma, geliştirme aşaması. JS de daha çok animasyon yapımı tarzı işlemlerde kullanılıyor diye biliyorum.

Php veriyi kullanıcıdan alır , işler ve döndürür. HTML ve CSS tamamen tasarımsal ve hiçbir veri tutmaz. Örneğin burada yazdığın her yorum ve yanıt php ile çekilir , veritabanına gider daha sonra sen sayfayı açtığında sayfa sorgu oluşturur ve veritabanından ilgili kısmı buraya çeker sende yorumları görürsün. Bunu php yapar. Bu yanıt kutusunun şeklini,rengini, konumunu CSS ile yaparsın. Yanıt kutusunun varlığını ise HTML ile belirlersin.

HTML, CSS ve JavaScript'i öğrenmen front için başlangıçta yeterli olacaktır. C, C++ daha çok gömülü tarafında kullanılıyor sektörde. Elektronik tarafa kaçıyor biraz da. C# ise OOP yapısı ile backend kısmına giriyor. İlk olarak HTML, CSS öğrenmen lazım daha sonra yapı kafana oturunca JS'e bakarsın. HTML, CSS'i çabuk halledersin. JS'de biraz zaman harcayıp kafaya oturtman lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı