Web sitesi yaparak nasıl para kazanılır?

Şimdi kafamda 2 soru var web sitesi nasil yaparım yaparsam nasıl gelir elde edebilirim. Bunun için en ufak bilgim yok. Kodlama mı öğrenmem gerek? Nasıl öğrenebilirim rehber falan var mı? Nasıl çalışacak bu web sitesi? Sermaye gerekli mi gerekliyse ne miktarda? Bir de kodlama dilleri falan onları hepsini ayrı ayrı mı öğrenmek gerek? Amacım 5 TL bile olsa bu işlerden para kazanmak heveslenmek amaçla nasıl olacak? Korona virüs bilgilendirme sitesi yapan bir çocuğa 8 milyon TL teklif etmişler bu kadar kolay mı?

Bir web sitesi kurarak elbette para kazanabilirsiniz ancak burada çok büyük bir beklentiye girmemek gerek ayrıca şunları da belirtmem gerekiyor ki göründüğünden çok daha zor ve karmaşık bir iştir. Kendim 1 yıl süreyle bir web sitesi açmış, burada bilim ve teknoloji alanlarında içerik paylaşmıştım sadece kendi istem için değil başka siteler içinde yazarlık yaptım ancak oldukça özveri isteyen bir iş. Sorularınıza sırayla cevap verecek olursak bir site açmak için kodlama bilmenize gerek yoktur bilirseniz iyi olur ancak burada hazır çözümlere gitmeniz daha mantıklı. Herhangi bir teknik bilgi bilmediğinizi varsayarsak sizin için kullanım kolaylığı açısından WordPress en iyi çözümdür, bunun için Linux veya başka herhangi bir hosting alıp buna sonra WordPress ekleyebilirsiniz ancak doğrudan bir WordPress hostingi alarakta bir web sitesi kurabilirsiniz. Bir web sitesi kurmak için gerekli olan üç şey vardır bunlar: 1-hosting: Hosting web sitenizin üzerinde bulunacağı bir serverdir, bu konuda size hız hostingi önerebilirim çok bilinmeseler de işlerinde oldukça iyidirler. Hosting için tahmini ayırmanız gereken bütçe yıllık 600 TL'dir. Yeterli hızı sağlaması için hangi hosting markası olursa olsun düşük paketi seçmeyin zaten bu verdiğim fiyat orta ve üst paketler için geçerli. 2- alan adı: Alan adı web sitemizin kimliği niteliğindedir alan adı yanlızca tek bir web sitesinde özgüdür ve .com .net gibi eklerle tamamlanır aslında bu eklerin anlamları olsa da web sitelerinin yüzde doksanı .com u kullanmaktadır akılda kalıcılık açısından benim de size tavsiyem bu yöndedir ama alacağınız alan adı .com ile alınamıyorsa bu sefer .net kullanabilirsiniz. Bir alan adının yıllık ücreti değişkendir kimi markalar aldığınız hostingle beraber alan adını ilk yıl ücretsiz verebilmektedir ancak ilk yıl ve sonra ki yıllar için cebinizden çıkacak tahmini bütçe 50-100 TL arasındadır 3-tema: Bu web sitemizin görünür yüzünü oluşturur. Tema alabilmek için themeforest kullanılır ve güzel bir temanın ortalama maliyeti 50-60 dolar civarındadır ( tema diğer etmenler gibi yıllık değil tek seferliktir bir kez alırsınız ve tamamıyla sizin olur) eğer bir WordPress sitesi açacaksanız benim size tavsiyem tema olarak jannah, newspaper, herald magazine veya herald Technology olacaktır bunlar adındanda anlaşılacağı gibi blog, bilim veya teknoloji alanlarına daha uygun temalardır. Bir web sitesi kurmak için gerekli etmenler bunlardır ancak bunlar için basit ve buz dağının görünen kıs mıdır? Bir web sitesi için en önemli şey seo dur eğer bu işte tek olacaksanız yani teknik konularda bilgili bir arkadaşınız veya tanıdığınız yoksa öğrenmekten başka şansınız yoktur elbette bir web istesi kurarken Seo'ya ihtiyacınız yom ancak sonrasında yazılarınız okunması için bunu öğrenmelisiniz ( Türkçe açılımı arama motoru optimizasyonu olan seo arama motorlarında çıkan sonuçların sıralanmasında kullanılan bir algoritmadır ve her büyük web sitesinin amacı en üstte çıkmaktadır çünkü: Her zaman en üstteki sonuç en çok tıklanma alır ) seo konusunda size destek olabilecek en iyi kişilerse ayhan Karaman ve sedat Akdemir'dir. Bu konuyu öğrenmek adına kitaplar veya eğitimlerde alabilirsiniz ancak bu konuda Udemy üzerinden alacağınız bir eğitim size yeterli olacaktır yani eğitim almak konusunda abartmanıza gerek yok bu işin çoğunluğu araştırmaktır. En önemli ikinci husus ise sosyal medyadır eğer illa bir web sitesi kuracağım diyorsanız ve insanlara erişmesini istyorsanız sosyal medyada bulunmak zorundasınız çünkü: Artık eskisi gibi değil rekaber çok fazlalaştı ve aram sıraları tekelleşti artık sosyal medyada ciddi bir gücünüz olmadan web sitenizin büyümesi reklamlar hariç çok ama çok zordur. Benim size tavsiyelerim şimdilik bu kadar ancak açacağınız zaman yardıma ihtiyacınız olursa her zaman buradayım.

Merhaba son 1 ay hariç 4 yıldır freelance web Developer'ım, HTML, CSS ve CSS kütüphaneleri kullanarak müşteri talebine göre site yapıyordum. Kısaca bahsetmek gerekirse;

Müşteri ile birebir iletişimde direkt siz olduğunuz için sıkıntılar çıkıyor. Örneğin siteyi yapıyorsunuz bitiyor adamın istedikleri sonra şunu ekleyelim bunu ekleyelim gibi durumlarla karşılaşıyorsunuz.

Para konusuna da gelince biraz R10 nette fiyatlara bakabilirsiniz sonra zamanla kendi fiyatlarınızı belirleme başlarsınız. Mesela ben en son landing page yapmıştım tanıdık diye 600 TL'ye yaptım sonradan sürekli bir şeyler istediği için bıktım paramı aldım adamla muhattabı kestim bir daha da web sitesi yapmamaya yemin ettim.

Freelance olarak iş bulması şans veya güzel bir networkünüz olmalı ya da direk bir şirkette çalışmak zorundasınız. E-ticaret sitelerine bireysel olarak girmemeniz gerek çünkü çok riskli en küçük bir parasal, POS para açığında sizin de adınız karalanır davalıkta olursunuz.

Site yapmak istiyorsanız, yani kafanızda ki sistemi yapmak istiyorsanız HTML, CSS, JavaScript öğrenmeniz gerek ve sonra bunların kütüphanelerini .psd to CSS'i araştırın.

Eğer bir kerelik bir şey yapmak istiyorsanız WordPress kurulumu öğrenmeniz yeterli. Sonrasında WordPress tema giydirme yi araştırabilirsiniz.

Konuyu hortlatıyorum hocam e-ticaret sitesi tarafında neyi anlattınız Bionluk gibi sitelerden iş almayınmı yoksa e-ticaret sitesi işlerini yapmayın mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı