Web Tasarım ve Kodlama Nasıl Öğrenilir?

BlueMagic

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı olmaya çalışıyor.
@ARI Cevaplarsanız bir kaç soru sormak istiyorum size.
Bu Web Tasarımı ve kodlamayı nereden öğrendiniz? Ben de böyle işleri öğrenip hayatımı Free Lance çalışarak geçirmek istiyorum ama bir yandan da diplomam olsun istiyorum. Onun için 2020 Bilgisayar Mühendisliğini hedef koydum kendime. Sizce böyle işlerin en azından temelini öğrenmek için okumak şart mıdır? Yoksa okumayı çöpe atılacak olan 4 yıl olarak mı görüyorsunuz? İnternette çok ufak çaplı araştırma yaptım ama bana pek kendi kendine öğrenilebilecek bir iş gibi gelmedi bu işler. Onun için okumayı düşünüyorum ama işin içinde olduğunuz için sizinde tavsiyenizi merak ettim doğrusu. Cevaplarsanız çok sevinirim.

Eğer yazılımla ilgili bir şey öğrenmek istiyorsanız tabi ki kendiniz olarak çalışmalısınız. Şöyle de bir durum var: Şimdi gidip İTÜ'den yazılım öğrenmek var, bir de kendiniz evde Udemy gibi alanlardan öğrenmek var. Ben şahsen kendim Python yazılım dilini bitirdim. Fakat geçenlerde bir blog gördüğümde ne olduğunu çözemedim. Yani yaptım, öğrendim demekle bitmiyor. Bana ne önerirsin dersen bu yaz hem yazılım çalış, hem de sağlam bir üniversite için çalış. En azından üniversiteye gittiğinde yabancılık çekmezsin. Belki yazılım öğrenirken fikrin değişebilir. 🧐

Bu Web Tasarımı ve kodlamayı nereden öğrendiniz? Ben de böyle işleri öğrenip hayatımı Free Lance çalışarak geçirmek istiyorum ama bir yandan da diplomam olsun istiyorum. Onun için 2020 Bilgisayar Mühendisliğini hedef koydum kendime. Sizce böyle işlerin en azından temelini öğrenmek için okumak şart mıdır? Yoksa okumayı çöpe atılacak olan 4 yıl olarak mı görüyorsunuz? İnternette çok ufak çaplı araştırma yaptım ama bana pek kendi kendine öğrenilebilecek bir iş gibi gelmedi bu işler. Onun için okumayı düşünüyorum ama işin içinde olduğunuz için sizinde tavsiyenizi merak ettim doğrusu. Cevaplarsanız çok sevinirim.
Genelde şirketlere baktığımızda önlisans lisans kabul ederler. Yani siz işi iyi bildikçe 2 sene de 4 de okeydir. Freelance için de 4 sene gerekmez kodlamayı bilmeniz yeter. Kurslara giderek öğrenebilirsiniz ki evde kendiniz de öğrenebilirsiniz ama kodlamalarınızın doğruluğunu kesin birine danışmalısınız. Ha ben sınıf ortamında oliyim arkadaşlarım olsun diyorsanız okuyun 4 sene. Ama bence 4 sene aşırı iyi bir üniversite olmayınca çöp. Çünkü okulda kendi projelerinizi çok uygulamıyorsunuz. Kursa gidip aynı zamanda birinin yanında staja başlayıp 2 veya 4 seneyi çalışarak yerinde öğrenmek en iyisi. Üni de bitirme projesi dışında adam gibi projeniz olmuyor. Gidecekseniz boğaziçi bilkent odtü sabancı itü 9 eylül vb. Onun dışında bir de bölümü türkçe okicaksanız üniversite yerine kurs ve stajı öneriyorum. Ama önlisans kesin bitirmeniz lazım büyük şirketlerde çalışmak istiyorsanız.

Ev şartlarında bir yere kadar. Lisans eğitimi alman şart. Yazılımcı değilim ama yazilimciligin Udemy' den kurs bitirerek tam öğrenebileceğini sanmıyorum.

Yani X'i bilebilirsin ama yarın XX ile karşılaşınca bu ne diyebilirsin. Unide okuyarak kendini geliştirirsen daha iyi olur.

Son düzenleme:
Ben bir UI/UX Tasarımcıyım, size önerim her şeye aynı anda yönelmeyin. Yani aynı anda front end, back end, tasarım gibi konulara yönelmeyin, öncelikle tam olarak ne yapmak istediğinizi anlayın ve tek bir konuya yönelin. Yoksa gidebileceğiniz en uç nokta esnaflık olur.

Hic bir iyi okulda "Java programlama dili" ya da "Web tasarimi" gibi dersler olmaz. Bilgisayar bilimi ya da muhendisligi bunlarin otesinde bilgiler icerir.

Yani okursan, sana bunu baskasi ogretmeyecek; yine kendin ogreneceksin.

Öncelikle fakülteye giriş için kesinlikle bilgisayar bilgisi şart değil. Ben okumadım, ama okuyan pek çok öğrenciden kat kat daha fazla tecrübem vardır. Bu işin okulunu okuyunca teorik olarak edinilen bilginin kalıcı olacağını zannetmiyorum. Ancak pratik yapmak, uygulamak (staj vs.) bunları yaparak ancak bir yerlere varabilirsin. Herşeyden önce merak olacak yani. Örnek vermem gerekirse 5 yaşımdan beri hergün hemen hemen saatlerce bilgisayar başındayım. Şuan ayrıca Grafiker olarak çalışıyorum. ( 0 Eğitim )
Bölüm olarak Anestezi okuyordum ama onuda dondurdum. Herşeyin bir diploma olmadığını anladım ama diplomada artık senin bu işi yaptığının ispatı olarak düşün, yoksa bir kağıt parçasından ibaret.
Bilgisayar kurdu olmak için illa 4 yıl okuman gerekmiyor. Çok daha iyisini senevinde oturarakta yapabilirsin. İşte burda önemli olan şey bir yere başvurduğun zaman ne kadar da teknik olarak bilgili olsan bile, diploma isterler. Evet bu maalesef ki böyle. Yani kalifiyeli personeller çok var Türkiye'de ama okulunu okumamış giremiyor bir yerlere.
Yani uzun lafın kısası merak olacak , istek olacak kardeşim zor işler ama bir o kadar zevklide.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı