WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatası

İşletim sistemi
Windows 10

srvt

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, sorunsuz bir şekilde yaklaşık 1 yıldır hiç mavi ekran almadan bilgisayarımı kullanıyordum. Dün CS:GO oynamak için bilgisayarı açtım yaklaşık 2-3 saat oynadım sonra bir anda mavi ekran aldım. Update'leri kontrol ettim update varmış onu güncelledim. Tekrar denedim fakat yine 10 dakika sonra mavi ekran hatası aldım. Bir süre sonra tekrar denedim ve yine mavi ekran hatası aldım.
Dün bellek tanılama yaptım herhangi bir sorun çıkmadı. SFC /scannow komutunu da çalıştırdım birkaç sorun bulmuş ve düzeltmiş. Yeni bir Update de gelmiş onu da yaptım herhangi bir sorun olmadı. Bilgisayarı yeniden başlattım başka bir oyuna girdim yaklaşık 1 saat oynadım ve herhangi bir sorun çıkmadı, düzelmiştir herhalde diyerek CS:GO'ya girdim ve 10 dk sonra yine aynı hatayı aldım.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Minidump: minidump.rar

Sistem özellikleri (Laptop):
-RAM
16 GB
-İşlemci Intel i7-6700HQ 2.60GHz
-Ekran Kartı NVIDIA GTX 950M
-Bilgisayar Markası ve Modeli Lenovo Ideapad 700

Ekran kartı driverlarını dün ne olur ne olmaz diyip silip tekrar yükledim en güncel sürümüne. Şu an güncel olarak gözüküyor. Ayrıca oyunda aldığım FPS: 100+. Olayla alakası var mı bilmiyorum ama dün arkadaşımla CS:GO'da rekabetçi maç oynamadan önce yaklaşık 1 saat kadar ölüm maçı oynadım bir sıkıntı olmadı. Mavi ekranların tümünü rekabetçi bir maça girdiğimde aldım. Ara sıra oyunda FPS droplar yiyordum ama çok ufak, dikkate almıyordum. Bunlarla alakası var mı bilmiyorum ama yine de bilgilendirmek istedim.

Windows Update sizin ekran kartı sürücünüzü güncelleyeyim derken eski sürüme mi döndürüyor acaba, güncellemeleri kapatıp, ekran kartı sürücüsünü DDU ile temizleyip, diğer sürücüleri de bir gözden geçirip bir kez daha deneyebilir misiniz? Zahmetli ama Recep'in daha önce bu şekilde çözdüğü benzer bir konu olmuştu.

Windows Update sizin ekran kartı sürücünüzü güncelleyeyim derken eski sürüme mi döndürüyor acaba, güncellemeleri kapatıp, ekran kartı sürücüsünü DDU ile temizleyip, diğer sürücüleri de bir gözden geçirip bir kez daha deneyebilir misiniz? Zahmetli ama Recep'in daha önce bu şekilde çözdüğü benzer bir konu olmuştu.

Updateleri kapatıp, DDU ile driverları silip tekrar yükledim fakat değişen bir şey olmadı. Bunun yanında çok fazla test yaptım.

-İlk olarak FurMark indirdim ve GPU testi yaptım o sırada mavi ekran aldım, aynı hata.
-BurnInTest indirdim ve karma test yaptım içinde "CPU, 2D ve 3D Grafik, Disk, RAM ve GPGPU" testleri vardı 3 dakika sonra Disk'ten hata aldım.
-Disk sağlığını görmek için HD Tune indirdim ve yaklaşık 2-3 saat boyunca diskimi taradı negatif bir şey yok.

BurnInTest'e geri döndüm ve teker teker test yapmaya başladım (Her biri 15 dakika sürdü);
-CPU testim pozitif
-Disk testim pozitif
-RAM testim pozitif
-GPGPU testim pozitif

E bir sorun çıkmadı, acaba programın bir hatası mıydı diye düşünüp, bunların hepsini aynı anda test etmeye başladım. 10-15 dakika sonra mavi ekran aldım.

Testler sırasında sıcaklıkları hep kontrol ettim anormal bir durum yoktu, 65-70 derece arasındaydı. CPU-Z ile bilgisayar özelliklerimin ekran görüntüsünü atıyorum, belki kaçırdığım bir şeyler olmuş olabilir. Acaba harici ekran kartım devreye girmiyor da Intel ekran kartına çok işlem mi biniyor diye düşündüm fakat oyun açılınca veya test başlayınca otomatik devreye giriyor, bir sorun göremedim.

Dosya Ekleri

• işlemci.png
    işlemci.png
    143,2 KB · Görüntüleme: 21
  • anakart.png
    anakart.png
    87,3 KB · Görüntüleme: 26
  • ram.png
    ram.png
    83,4 KB · Görüntüleme: 18
  • spd.png
    spd.png
    107,7 KB · Görüntüleme: 21
  • gpu1.png
    gpu1.png
    59,7 KB · Görüntüleme: 20
  • gpu2.png
    gpu2.png
    91,2 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Çoğunlukla CPU ve bellek frekansından kaynaklanırdı bu hata, o da olmadı sürücü sorunu çıkardı. Ancak bütün testler sonucunda artık anakart arızası olduğunu düşünüyorum, anakart üzerinde GPU'ya ve diğer bileşenlere aynı anda yüksek güç verirken bir şeyler ters gidiyor. Yük altında olduğu için serviste sorunu tespit edip edemeyecekleri kesin değil.

Çoğunlukla CPU ve bellek frekansından kaynaklanırdı bu hata, o da olmadı sürücü sorunu çıkardı. Ancak bütün testler sonucunda artık anakart arızası olduğunu düşünüyorum, anakart üzerinde GPU'ya ve diğer bileşenlere aynı anda yüksek güç verirken bir şeyler ters gidiyor. Yük altında olduğu için serviste sorunu tespit edip edemeyecekleri kesin değil.

Az önce youtubedan bir video izlerken, arkada herhangi bir program veya google da başka bir sekme açık değilken, tekrar mavi ekran aldım. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Yaklaşık 3 hafta oldu. Driver konusunda deneyemediğim tek şey Intel'in GPU'sunun driverını silip tekrar yüklemek oldu, entegre GPU olduğu için herhangi bir sorun yaşar mıyım, harici ekran kartım devreye girer mi gibi endişelerim var.
Bugün aldığım minidumplar.

Son düzenleme:
Minidump'ı inceledim, gördüğüm hata Intel ile bağlantılı oldu. Araştırınca bunun güç bağlantılı bir sorun olduğunu anladım.

Intel işlemciler pek arıza yapmaz ama anakart yapar, laptopunuzun anakartında güç beslemesinde bir arıza olduğunu düşünüyorum. Önceki mesajdaki tahmin geçerli, servise götürüp anakarta baktırmanız gerekecek.

İsterseniz Intel grafik sürücüsünü de güncellemeyi deneyin son çare, ama faydası olacağını düşünmüyorum, sorun anakartta işlemciye güç beslemesiyle alakalı ve servislik.

Minidumpı inceledim, gördüğüm hata Intel ile bağlantılı oldu. Araştırınca bunun güç bağlantılı bir sorun olduğunu anladım.

Intel işlemciler pek arıza yapmaz ama anakart yapar, laptopunuzun anakartında güç beslemesinde bir arıza olduğunu düşünüyorum. Önceki mesajdaki tahmin geçerli, servise götürüp anakarta baktırmanız gerekecek.

İsterseniz Intel grafik sürücüsünü de güncellemeyi deneyin son çare, ama faydası olacağını düşünmüyorum, sorun anakartta işlemciye güç beslemesiyle alakalı ve servislik.

En kısa sürede teknik servise götüreceğim. Sanmıyorum ama götürmeden önce sorun çözülürse tekrar yazarım. Şimdilik teşekkür ederim ilginiz için.

WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR​

Bu hata ve sebebi GenuineIntel.sys olduğunda dediğim gibi genelde overclock ayarlarının yanlış yapılandırılmasından ötürü kaynaklanıyor. İşlemciye uzun vadede termal macun bakımı falan yaptırmadıysan, bir donanım temizliği de bu işi çözebilir. Anakart arızası bile olabilir. Ama tahminimce, dediğim gibi o OC programının verileri tam kaldırılmamışsa, o da soruna sebep olabilir.
Ben daha önce burada da belirtmiştim, anakart arızası olabilir diye, aldığın günden beri hiç içi açılmamış, bakımları yapılmamış, elektronik parçalar sıcağı pek sevmez, acaba aşırı ısıya maruz kalmasından ötürü bir şey mi oldu? Ali Güngör hocam haklı olabilir.

Serviste sabit disk hatası diyorlar yeni ssd takmanız lazım diyorlar. Bizim üzerinde durduğumuz konuyla hiçbir alakası yok gibi anlamadım ben. @VENGEANCE ANGEL @Ali Güngör
190 euro fatura çıkarmışlar onaylamamızı bekliyorlar.
Detaylı bir şekilde yazı yazdım işlemci ve anakart arasında güç sorunu olabilir diye, minidump dosyalarını bile yanında verdim usb içinde. Ama bana söyledikleri şey "sabit diskinizde hata var yeni bir sabit diske sisteminizi aktarmanız gerek." Ve fatura 500gblık bir ssd.
Testler sırasında ya da oyun oynarken laptop un fişini aniden çekince, prizle olan bağlantısını koparınca, aldığım mavi ekran hatasının "WHEA UNCORRECTABLE ERROR"un nasıl sabit diskle bağlantısı olabilir. (İçerikleri tamamen aynı genuineIntel.sys)

Son düzenleme:
Serviste sabit disk hatası diyorlar yeni ssd takmanız lazım diyorlar. Bizim üzerinde durduğumuz konuyla hiçbir alakası yok gibi anlamadım ben. @VENGEANCE ANGEL @Ali Güngör
190 euro fatura çıkarmışlar onaylamamızı bekliyorlar.
Detaylı bir şekilde yazı yazdım işlemci ve anakart arasında güç sorunu olabilir diye, minidump dosyalarını bile yanında verdim usb içinde. Ama bana söyledikleri şey "sabit diskinizde hata var yeni bir sabit diske sisteminizi aktarmanız gerek." Ve fatura 500gblık bir ssd.
Testler sırasında ya da oyun oynarken laptop un fişini aniden çekince, prizle olan bağlantısını koparınca, aldığım mavi ekran hatasının "WHEA UNCORRECTABLE ERROR"un nasıl sabit diskle bağlantısı olabilir. (İçerikleri tamamen aynı genuineIntel.sys)
Ekran kartı kafamı karıştırıyor. Acaba ondan mı kaynaklı? nVIDIA ekran kartını devre dışı bırakır mısın? Yine mi WHEA UNCORRECTABLE ERROR hatası gelecek merak ediyorum. Olay görüntüleyicisi verilerini paylaşır mısın?

Ekran kartı kafamı karıştırıyor. Acaba ondan mı kaynaklı? nVIDIA ekran kartını devre dışı bırakır mısın? Yine mi WHEA UNCORRECTABLE ERROR hatası gelecek merak ediyorum. Olay görüntüleyicisi verilerini paylaşır mısın?

Şuan serviste laptop. Pazartesi tekrar kontrol edeceklerini söylediler. Ben o kadar anakart ve işlemciyi kontrol edin dememe rağmen kontrol etmemişler galiba. Kandırıyorlar mı yoksa cidden sorun sabit disk mi bilmiyorum.
Sorun sabit disk olsa HD Tune da gözükmez miydi. Belki orada hata yaptım ama gücün yetersiz gelmesinin, laptopun pil kullanımına geçtiğinde, mavi ekran vermesinin sabit disk ile ne alakası var.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı