WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatası

İşletim sistemi
Windows 10

srvt

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, sorunsuz bir şekilde yaklaşık 1 yıldır hiç mavi ekran almadan bilgisayarımı kullanıyordum. Dün CS:GO oynamak için bilgisayarı açtım yaklaşık 2-3 saat oynadım sonra bir anda mavi ekran aldım. Update'leri kontrol ettim update varmış onu güncelledim. Tekrar denedim fakat yine 10 dakika sonra mavi ekran hatası aldım. Bir süre sonra tekrar denedim ve yine mavi ekran hatası aldım.
Dün bellek tanılama yaptım herhangi bir sorun çıkmadı. SFC /scannow komutunu da çalıştırdım birkaç sorun bulmuş ve düzeltmiş. Yeni bir Update de gelmiş onu da yaptım herhangi bir sorun olmadı. Bilgisayarı yeniden başlattım başka bir oyuna girdim yaklaşık 1 saat oynadım ve herhangi bir sorun çıkmadı, düzelmiştir herhalde diyerek CS:GO'ya girdim ve 10 dk sonra yine aynı hatayı aldım.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Minidump: minidump.rar

Sistem özellikleri (Laptop):
-RAM
16 GB
-İşlemci Intel i7-6700HQ 2.60GHz
-Ekran Kartı NVIDIA GTX 950M
-Bilgisayar Markası ve Modeli Lenovo Ideapad 700

Ekran kartı driverlarını dün ne olur ne olmaz diyip silip tekrar yükledim en güncel sürümüne. Şu an güncel olarak gözüküyor. Ayrıca oyunda aldığım FPS: 100+. Olayla alakası var mı bilmiyorum ama dün arkadaşımla CS:GO'da rekabetçi maç oynamadan önce yaklaşık 1 saat kadar ölüm maçı oynadım bir sıkıntı olmadı. Mavi ekranların tümünü rekabetçi bir maça girdiğimde aldım. Ara sıra oyunda FPS droplar yiyordum ama çok ufak, dikkate almıyordum. Bunlarla alakası var mı bilmiyorum ama yine de bilgilendirmek istedim.

IPDT da test yaptım işlemci için hiçbir sıkıntı yok.
Öncelikle güzel bir Windows ISO'su temin ediyorsun. Sonra şu rehberi uyguluyorsun.

Daha sonra bilgisayarının BIOS'undan, (F2, DEL, é,) bu üç tuştan birisi BIOS'unu açar zaten açılışta da görürsün, ister USB belleği 1.sıraya al (Boot Device Priority) ya da Boot Menu aç. Genelde F12 tuşu olur. Oradan USB belleğini seç. Sonrası zaten Next next next...

Kurulum yapmak istediğin diski SİL. Ayrılmamış Alan olarak görünecek onu seçip ileri dediğin zaman kurulum başlar.

Öncelikle güzel bir Windows ISO'su temin ediyorsun. Sonra şu rehberi uyguluyorsun.

Daha sonra bilgisayarının BIOS'undan, (F2, DEL, é,) bu üç tuştan birisi BIOS'unu açar zaten açılışta da görürsün, ister USB belleği 1.sıraya al (Boot Device Priority) ya da Boot Menu aç. Genelde F12 tuşu olur. Oradan USB belleğini seç. Sonrası zaten Next next next...

Kurulum yapmak istediğin diski SİL. Ayrılmamış Alan olarak görünecek onu seçip ileri dediğin zaman kurulum başlar.

İlginiz için teşekkür ederim. Birazdan işim bitince halledeceğim, umarım düzelir.

Olmuyor. Format attım, driver ekranında bile 2 kez mavi ekran yedim. Kuruldu windows, updateleri yaptım driverları güncelledim, o sırada 4 kez mavi ekran aldım. Şimdi bilgisayar normal dururken yine mavi ekran aldım. Minidump'u açtım HEP AYNI HATA. Yardım edin lütfen.

Son düzenleme:
İlginiz için teşekkür ederim. Birazdan işim bitince halledeceğim, umarım düzelir.

Olmuyor. Format attım, driver ekranında bile 2 kez mavi ekran yedim. Kuruldu windows, updateleri yaptım driverları güncelledim, o sırada 4 kez mavi ekran aldım. Şimdi bilgisayar normal dururken yine mavi ekran aldım. Minidump'u açtım HEP AYNI HATA. Yardım edin lütfen.
Dostum o zaman geriye kalan tek bir şey var o da PSU.

Yardımcı olabilir misiniz? @Recep Baltaş @Ali Güngör
Format öncesi ve format sonrası minidumplarımı birleştirip sıkıştırdım. Format sırasında tek farklı olan şey C ve D'nin aynı diskin bölümleri olduğunu görmem oldu. Disk yaklaşık 6-7 bölüme ayrılmış ben de videolarda böyle bir şey göremediğim için, yanlışlıkla bir şey yapmayayım elime yüzüme bulaştırmayayım diye sadece C diskini biçimlendirdim. D diski için zaten 25 GB ayrılmış olarak gelmişti bilgisayar, o diski hiç kullanmamıştım 6 yıl boyunca. İçine hiçbir dosya atmamıştım. Format sırasında, izlediğim tüm rehber videolarındaki tek fark bu bölüm oldu. C'yi biçimlendirdikten sonra GPT ile ilgili bir hata gibi bir şey vermişti tam hata da değil hatırlamıyorum ama ileri deyince bir sorun olmadı. Gayet güzel ilerlerken yine aynı mavi ekran hatasını aldım sonra yeniden başladı bilgisayar ve kaldığım yerden devam ettim. Format atmadan önce olmayan sorunlar karşıma çıkmaya başladı,
-Steam arka planda indirme yaparken bilgisayar mavi ekran vermeye başladı (aynı hata kodu)
-Google sık sık takılmaya başladı (ilk açıldığında biraz takılıyor sonra alıştıkça düzeliyor fakat aniden Alt+Tab yapınca yine kısa süreli bir duraksıyor.)
-Masaüstü düzenim bilgisayar yeniden başlayınca veya masaüstünü yenileyince kafasına göre şekilleniyor (daha önce bu sorun ile ilgili konu açılmış fakat ne yaptıysam düzelmedi.)

Laptopum Lenovo Ideapad 700-15isk, formattan sonra Lenovo vantage indirdim ve tüm sürücülerin güncel olduğundan emin oldum sonrasında donanım testi yaptım işlemcimde, ana kartımda, ekran kartımda, belleklerimde hiçbir sorun çıkmadı, tüm testler başarı ile tamamlandı. Önceden de yazdığım gibi, Intel Dsa'yı indirdim, her şeyin güncel olduğundan emin oldum. Ekran kartı driverım WHQL sürümde ve güncel.

Yabancı bir forumda benimle aynı durumu yaşayan biri.

Son düzenleme:
Sorun muhtemelen bellek sorunu ama muhtemelen kaynak işlemci frekansınızdaki bir sorun, ısınma temelli olabilir. Bunu da bir kontrol eder, frekanslara bakar mısınız? Bir de laptopup BIOS'unu güncelleyerek çözenler olmuş.

Sorun muhtemelen bellek sorunu ama muhtemelen kaynak işlemci frekansınızdaki bir sorun, ısınma temelli olabilir. Bunu da bir kontrol eder, frekanslara bakar mısınız? Bir de laptopup BIOS'unu güncelleyerek çözenler olmuş.
Laptopun BIOS'unu dün güncelledim formattan sonra, manuel olarak. Hem de kontrol ettim vantage'den. Frekansları nasıl kontrol edeceğim bilmiyorum ona bakmayı deneyeceğim.
CPU testi yapın OCCT ile. İşlemciyi biraz yük altına sokalım. Belki işlemcinin kendisi de arızalı olabilir. Çünkü bu hata işlemci kanadını ilgilendiren bir hata, RAM ya da disk değil.

Ama @Ali Güngör hocam haklı olabilir bu konuda, çünkü yapılan işlemler pek fayda etmemiş.
Şimdi açıp dediklerinizi kontrol edeceğim.
OCCT'yi açtım ve test sırasında oluşan değerlerin ekran görüntüsünü aldım, test hala devam ediyor bir sorun olmadı. @KojiroHyuga04 @Ali Güngör
İşlemci boşta 3.24ghz ile çalışırken, test sırasında neden 1.63ghz ile çalışıyor. Ben mi beceremedim. @KojiroHyuga04
Sorun hala devam ediyor. Aynı hatayı ve aynı minidump dosyalarını almaya devam ediyorum. Termal macunu değiştirdim eskisi taş gibi olmuş ısınma ve buna bağlı olarak işlemcide GHz düşmesi sorunu ortadan kalktı. %100 yükte 80 dereceye çıkmıyor. Düne kadar bir sorun yaşamadım, dün eski bir ekran kartı driverı yüzünden DRIVER_POWER_STATE_FAILURE hatası aldım, ondan sonra WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hataları tekrar başladı. DDU ile driverları temizleyip tekrar yükledim ve sorun ortadan kalktı fakat dediğim gibi WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatasını almaya devam ediyorum. Bunun dışında yeni çıkan bazı sorunlar oldu;

-Bilgisayar açıldıktan kısa bir süre sonra bir kerelik USB aygıt çıkış sesi geliyor, her yeniden başladığında. USB bağlantılarını kontrol ettim, bir sorun bulamadım. 2 cihaz bağlı zaten, mouse ve kulaklık.

-Oyunlarda 5-10 dakika süre geçirdikten sonra ekran donuyor fakat sesler gelmeye devam ediyor, hareket sesimi duyabiliyorum. Ne yapsam düzelmiyor 1-2 dakika sonra bilgisayar aniden kapanıyor. Hata kodu falan almıyorum direkt aniden kapanıyor.

-Bir de hata olup olmadığını bilmediklerim var. Birincisi GPU'm ekrana bağlı gözükmüyor, oyuna da girsem değişmiyor. İkincisi aygıt yöneticisinde gizli aygıtları göster dediğimde çalışmayan bir Genel PnP Monitör ortaya çıkıyor ve hata kodu 45.

Yukarıda belirttiklerimin WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR ile alakası olup olmadığını bilmiyorum. Sonuçta benim aldığım hata işlemci kaynaklı gibi gözüküyor. Yardımcı olursanız sevinirim. @KojiroHyuga04 @Ali Güngör

Dosya Ekleri

• Ek2222ran Alıntısı.PNG
    Ek2222ran Alıntısı.PNG
    146,8 KB · Görüntüleme: 27
  • Ekr2an Alıntısı.PNG
    Ekr2an Alıntısı.PNG
    148,2 KB · Görüntüleme: 23
  • Ekr22an Alıntısı.PNG
    Ekr22an Alıntısı.PNG
    139,5 KB · Görüntüleme: 25
  • Ekra222n Alıntısı.PNG
    Ekra222n Alıntısı.PNG