Wikipedia, HTML'i programlama dili olarak tanımlıyor

Baktım, tüm dillere "Programlama Dili" demiş. Yani orası statü değil, konu başlığı belirtiyor. Programlama dilleri konu başlığında inceleniyor ama bir işaretleme dili. İçeriğe girdiğiniz an işaretleme dili diye başlıyor zaten. Bir hata göremedim.
Öyle zaten? Ortada bir sorun yok.
Öyle değil, HTML bir işaretleme dilidir. İçeriğe girip bakarsanız orada da yazıyor zaten.

Aman ya HTML'nin programlama dili mi değil mi olduğu tartışıldığı kadar dilin kendisi tartışılsaydı herkes uzmanı olacaktı. Gereksiz ayrıntılar bunlar.

Öyle değil, HTML bir işaretleme dilidir. İçeriğe girip bakarsanız orada da yazıyor zaten.
Hayır değil. HTML programlama dili değildir, aynı XML'in de olmadığı gibi.
Hyper Text Markup Language (HTML) Programlama değil, işaretleme dilidir.
1631879437982.png

1631879452463.png

*Web siteleri de birer programdır.

Web siteleri de birer programdır.
Web sitelerini HTML tek başına oluşturmaz. Bu yüzden zaten bir işaretleme dilidir.

Yabancı bir kaynak üzerinde bence en iyi açıklamayı yapmışlar. Okursan anlarsın diye düşünüyorum. Ekstra olarak o kadar önemli bir konuda değil, sadece lügat olarak bilmek yeterli.

Büyük ihtimalle kullanıcı kaynaklı bir düzenleme. Doğrusu, programlama dili değil işaret dili.

Hayir, oyle tanimlamiyor.
Tanimlasa dahi wiki otorite degil.
Turkcelestirilmis yazilim dokumanlari okursaniz boyle sacmaliklarla bolca karsilasirsiniz. Tokenization, tagging, lexical analysis, structure, form, parsing, marking vs gibi kavramlarin Turkcesi yok. Hepsine "isaretleme" ve benzeri yakistirmalar yapilabilir ve cok da yanlis olmaz .
O yuzden yazilimsal konulari Turkce irdelemek bastan zaman kaybi, bu mesajin kendisi gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı