Wikipedia Yasağı Tekrar Görüşülecek

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, internet ansiklopedisi Wikipedia'nın Türkiye'de erişime kapatılması nedeniyle yapılan başvuruyu, 26 Aralık'ta görüşecek.

Türkiye'de erişime kapatılan internet ansiklopedisi Wikipedia'nın sahibi Wikimedia Vakfı, erişim yasağı nedeniyle Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.
Başvuruda, Wikipedia isimli internet sitesinin tamamına erişimin engellenmesi kararı verilmesinin, ifade özgürlüğünü ihlal ettiği iddia edilmişti.
Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, başvuruyu ele almış, ancak başvurunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünden, Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü'nün 28. maddesinin (3) numaralı fıkrası uyarınca Genel Kurula sevkine karar vermişti.
Karar gereğince, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bireysel başvuruyu, 26 Aralık'taki gündem toplantısında ele alacak.
Siteye erişim, Türkiye'yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar nedeniyle 29 Nisan 2017'de engellenmişti.

Haber linki. (Haber sitesinden kopyala yapıştır yaptım. Umarım sorun olmaz)

Son düzenleyen: Moderatör:
Yasaklanması bir şey fark etmedi neredeyse. URL'yi değiştirerek veya VPN kullanarak girebiliyoruz yine. O yasaklayan mükemmel zeka kim acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu yasağı savunan arkadaşlar var. Benim bu konudaki görüşüm değişmedi:

Wiki her editörün girip düzenleme yapabildiği bir kaynak. Eğer hatalı bir bilgi varsa aksini iddia eden bir düzenleme yapabilirsiniz. Bunu yapamıyorsanız yasaklamak ancak beceriksizliğinizi kabul etmektir.

Imgur yasak, Wikipedia yasak, basın zaten "Ameriga bizi kiskaniyi, her şey güllük gülistanlık." içerikleriyle dolu, televizyondaki saçma sapan aldatma görüntülerine hiçbir şey yapmayıp Netflix'e bin laf söyleyenleri saymıyorum bile. Açılırsa şok olurum.

Yasaklayan şahsiyet Wikipedia'yı yasaklayınca ne oldu? WikiZero ile yine girebiliyorum.

Son düzenleme:
Çok saçma bir ülke olmaya başladık. Yasaklamayla kendi zırvalıklarına inanacaklarımızı sanıyorlar. İyi ki VPN uygulamaları var. O yasaklayan kurumlara burdan sesleniyorum. Madem beğenmiyorsunuz bize ait bir site yapın da görelim. Göremezsiniz, niye ? Çünkü anca Camii yapın heryere, bilime önem vermeyin, gelişime açık olmayın. Çok güzel yerlere geleceksiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı