Windows 10 1903 Kasma Sorunu

Testler adreslemenin doğruluğunu test ettiğinden sorun tespit edilemiyor. Saat hızı çalışma frekans testi yapan programlar olsa deneme yapılsa belki sorunu tespit etmek daha kolay olur. Saatler süren testler yaptım ben de, işlemcinin 2667MHz RAM'e kadar desteğini öğrenince RAM frekansını düşürdükten sonra sorunum çözüldü. Eminim senin sorunun da çözülecektir. Ryzen 2 serisinde bu sorun düzeltildi 3200MHz RAM'e kadar destekliyor artık. İlk jenerasyon Ryzen işlemciler de bu sıkıntı söz konusu. Sistem toplarken çok detaylı araştırıp toplamak lazım bende de 3000MHz RAM var ama boşa para vermişim 2667MHz kullanabiliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben toplarken sistemi, R5 2600X vardi, o destekliyor muydu acaba? Bir de denemeye basladim oyunum yavasladi ve sanki cok bise de etki etmedi gibi ama denemeye devam ediyorum. Ve en önemlisi oyun oynarken ekranin tam ortasinda sol dan saga dogru dalgalanmalar oluyor, herhangi bir fikrin var mi acaba? Resimde ayarlarim var bakar misin rica etsem.

Dosya Ekleri

• C933EFBC-4F69-4DC6-9711-3D7713112D10.jpeg
    C933EFBC-4F69-4DC6-9711-3D7713112D10.jpeg
    1,3 MB · Görüntüleme: 60
R52600X 2933MHz kadar destekliyor. BIOS ayarlarında problem yok. Olması gerektiği gibi. Eğer Windows'un 1903 sürümünü kullanıyosan 1809'a geri dön. 1903 bayağı bugları var. Eğer 1809 yükledikten sonra aynı sorun devam ederse AIDA64 ile işlemci ısısını kontrol et soğutman yetersiz olabilir.

Tamamdir simdi tekrardan geri döneceğim o zaman 1809 A, peki anakart'in sitesinde bulunan herseyi tekrar indirmem gerekiyor mu? Mesela: Audio, Lan, Utilities, chipset, SATA ve Qualified Vendor list.
Bir de Home mu Pro mu sence? Oyun icin.

Gerek yok. Ben sadece AMD'nin sayfasından güncel chipset indirip kuruyorum bir de ASUS'un RGB ışıkları için olan driverını. Geri kalanı Windows tanıyor zaten. Pro'da gereksiz özellik ve hizmetler çalıştığı için ben Home tercih ediyorum ev kullanıcısı olarak.

OEM Key'ler satılıyor 30 liraya ben aldım gayet iyi. Zaten Windows yüklerken seçim ekranı geliyor Home ve Pro olarak. Aldığın Key geçerli oluyor her ikisinde de.

Genel bir problem olduğunu düşünüyorum, bende de rahatsız edici derecede olmasa da yavaşlamalar hissediliyor. Temiz önyükleme yaparak disk temizliği denemenizi öneririm. Eğer sorun düzelmiyorsa yeni güncellemeleri bekleyeceğiz.

Kardesim ben dedigin gibi 2666 yaptim ilk 5 6 oyun yavastir ama cok cok az kasiyordu. Sonradan ise deli gibi tekrardan kasmaya basladi.

Windows 1809 sürümünde de mi aynı? 1903 yüklüyse 1809 sürüme geç, Samsung SSD kullanıyosan Samsung magic programından SSD'nin frimware yazılımını güncelle. Eğer elinde başka bir HDD varsa onu takıp dene. İşlemci ısısını kontrol et boştayken kaç derece?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı