Çözüldü Windows 10 22H2 WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Sorunu biraz düşünüp 3200MHz RAM'in kutusuna bakıp XMP yazdığını gördüm.
Aklıma gelen bir deneme ile düzelttim hocam;
3466MHz RAM'ler takılı bir şekilde BIOS'a girip XMP1'e aldım XMP açık değil iken 2400'e sabitleniyordu.
XMP açtığımda 3466MHz oldu F10 ile kaydedip bilgisayar kapandığı gibi PSU'nun güç butonunu kapattım sonra anakartın 1-3 bölümüne siyah yerlere 3200MHz RAM'leri taktım ve bilgisayar açıldı.
CL ile slotun bir alakası yok farkındayım o yüzden saçma olduğunu düşündüğümü belirttim fakat MHz olarak yüksek olan kırmızı bölümlerde bulunması gerek. Fakat 3200MHz RAM'ler kırmızı bölüme takınca çalıştığı için öyle takmışım tam tersi çalışmıyordu çünkü CL düşük diye öyle takmamışım PC açılması için öyle takmışım şimdi hatırladım.

Sonuç:

Sadece Rust (yük altında değil.):

Screenshot_3.png

İçerikler gizlenmiş bir şekilde verilmiştir. (yük altında, sayfa tam olarak yüklenmiştir)
Biraz eski usul test fakat iş görür :D

Screenshot_2.png
Sistemde yakın zamanda bir değişiklik yaptınız mı, donanımsal veya yazılımsal, hele depolamayla ilgili?

BIOS günceleyin, aynı yerden ses sürücüsünü de kurun.

RAM'leriniz birbirinden farklı ve varsayılan dışı voltajda kullanıyorsunuz. Elle OC yaptınız sanırım?

Sistemde yakın zamanda bir değişiklik yaptınız mı, donanımsal veya yazılımsal, hele depolamayla ilgili?

BIOS günceleyin, aynı yerden ses sürücüsünü de kurun.

RAM'leriniz birbirinden farklı ve varsayılan dışı voltajda kullanıyorsunuz. Elle OC yaptınız sanırım?

Merhaba hocam, teşekkürler cevabınız için.
Depolamayla tek değişiklik boşta duran bir M.2 SSD'm bozuldu. Direkt gözükmüyor takınca fakat 1-2 ay oldu çıkaralı.
RAM'lerim maalesef birbirlerinden farklı, 3466MHz artık satılmıyor bu yüzden 3200 RAM'ler aldım ve 3466 MHz olanları da 3200'e sabitledim RAM'leri fakat chipsetler aynı.

Edit:
Ek olarak ekran kartın termal macununu değiştirdim fakat oda 2 Hafta'yı geçti yapalı.

Son düzenleme:
Anladım. Dosyada NVMe SSD ile ilgili bir şeyler de görünüyordu. Çıkardıktan sonra arkada bir artık kalmış olsa diyeceğim, aylar geçti diyorsunuz, neden şimdi sorun çıkarmış olsun?

Siz o güncellemeleri yapın, BIOS güncelledikten sonra frekansı oynamayın bir süre. Bakalım duruma.

Anladım. Dosyada NVMe SSD ile ilgili bir şeyler de görünüyordu. Çıkardıktan sonra arkada bir artık kalmış olsa diyeceğim, aylar geçti diyorsunuz, neden şimdi sorun çıkarmış olsun?

Siz o güncellemeleri yapın, BIOS güncelledikten sonra frekansı oynamayın bir süre. Bakalım duruma.

Şu an kullandığım NVMe hocam bozulan NVMe değildi inşallah bunda da problem yoktur.
Teşekkür ederim yardımınız için geri dönüş sağlayacağım.

Aynı OC işlemlerimle beraber devam ettim XMP 1 kullanıyormuşum otomatik 4 RAM'i de 3200MHz 1350V'a sabitliyor, BIOS Update ve driver güncellemeden sonra AIDA64 Extreme testi başlattım 10 dakika test boyunca çalıştırdım bir problem çıkmadı düzeldi sanırım çok teşekkür ederim.

Edit:

Tekrar bir çökme yaşadım hocam Rust oyununda girdikten 10 dakika sonra çöktü aynı sorun CS2'de olmuştu.

@Bora Dere

Son düzenleme:
Erişime açar mısınız?

Önceki dosyara RAM voltajı 1.25V idi bu arada, belirteyim.

Erişime açar mısınız?

Önceki dosyara RAM voltajı 1.25v idi bu arada, belirteyim.

Açtım erişime hocam kusura bakmayın.

Bu arada tekrar bir çökme yaşadım. Memtest86 ile test yaptım, FurMark testine soktum, HWMonitor ile sıcaklıklara baktım, overheating olmuyor. CrystalDiskInfo ile SSD ve hard diskim iyi durumda, AIDA64 ile stres testine soktum, 10-15 dakikalık hiçbir şey yok fakat oyuna girince çöküyor anlamıyorum.

5-10 dakika önce yaşadığım çökme.

Son düzenleme:
Eski dosyayı erişime açmışsınız. Hatta şimdi son diye paylaştığınız da öncekinin aynısı. Başka dosya yok mu, yeni dosya oluşmuyor mu?

Eski dosyayı erişime açmışsınız. Hatta şimdi son diye paylaştığınız da öncekinin aynısı. Başka dosya yok mu, yeni dosya oluşmuyor mu?

Fakat konuyu ilk açtığım link farklı, 2. dosyanın linki farklı.
Aynı isimdeler hocam o yüzden öyle gözüküyor. Belki ön belleğe takılmış olabilir tekrar yükleme yaptım aynı dosya ismiyle o yüzden. En son attığım mesajda link var.
Dosyanın adında SON yazıyor.
Sanırım aynı loglar olduğu için tarih değişmiyor.

1716280239362.png

Dosyayı silip oyuna girip size tekrar ileteceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım aynı loglar olduğu için tarih değişmiyor.
Bu mümkün değil. Yeni dosya yazılması lazım her seferinde, eğer dosya oluşuyorsa.

Fakat konuyu ilk açtığım link farklı, 2. dosyanın linki farklı.
Linkler farklı çünkü Google Drive'a göre farklı dosyalar paylaşıyorsunuz ancak aslında dosya içerikleri aynı.

Dosyayı silip oyuna girip size tekrar ileteceğim.
Tamamdır, uygun olunca bakarım.

Geri
Yukarı