Windows 10 açılırken siyah ekranda kalıyor

Lousy

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bilgisayarım açılırken anakart ekranı geliyor ve sonra Windows yükleniyor ekranı geldikten sonra siyah ekranda kalıyor yaklaşık 1-2 saat öyle bıraktım yine aynı ekranda kalıyor güvenli mod ile açtıgımda masaüstüne erişebiliyorum ama normal açtıgımda siyah ektan da kalıyor yeni format atmama rağmen bu sorunu yaşıyorum.

Merhaba arkadaşlar bilgisayarım açılırken anakart ekranı geliyor ve sonra Windows yükleniyor ekranı geldikten sonra siyah ekranda kalıyor yaklaşık 1-2 saat öyle bıraktım yine aynı ekranda kalıyor güvenli mod ile açtıgımda masaüstüne erişebiliyorum ama normal açtıgımda siyah ektan da kalıyor yeni format atmama rağmen bu sorunu yaşıyorum.

Sebebini bilmemekle birlikte bazen exlorer.exe açılmadığına şahit oldum.

CTRL+Shift+ESC kombinasyonu ile Görev Yöneticisi'ni açın ve yeni görev oluştur kısmından explorer.exe'yi çalıştırmaya çalışın. Umarım sorun çözülür.

Sebebini bilmemekle birlikte bazen exlorer.exe açılmadığına şahit oldum.

CTRL+Shift+ESC kombinasyonu ile Görev Yöneticisi'ni açın ve yeni görev oluştur kısmından explorer.exe'yi çalıştırmaya çalışın. Umarım sorun çözülür.

Siyah ekran kısmında mı yapacagım bu kombinasyonu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Son düzenleyen: Moderatör:
Daha detaylı bilgilendirirseniz daha farklı çözümler düşünebiliriz.

Mesela format atmadan önce sorun var mıydı?
Herhangi bir değişiklik yaptın mı? (belki de sistemin desteklemediği bir Windows yüklemişsindir. Windows 7 desteklerken Windows 10 yüklemek gibi)
Ekran kartı sürücüleri yüklenmediği için de sıkıntılar olabilir belki de. Şu an aklıma onlarca şey geliyor.

Daha detaylı bilgilendirirseniz daha farklı çözümler düşünebiliriz.

Mesela format atmadan önce sorun var mıydı?
Herhangi bir değişiklik yaptın mı? (belki de sistemin desteklemediği bir Windows yüklemişsindir. Windows 7 desteklerken Windows 10 yüklemek gibi)
Ekran kartı sürücüleri yüklenmediği için de sıkıntılar olabilir belki de. Şu an aklıma onlarca şey geliyor.

Windows 10 işletim sistemi kullanıyordum bu sorunu sonradan yaşadım ve format attım yine aynı sorunla karşılaştım ve şu an bu ekranı alıyorum BIOS pilinden kaynaklı olduğu söyleniyor ama tarih ve saat dogru.

Dosya Ekleri

• IMG_3905.jpeg
    IMG_3905.jpeg
    208,4 KB · Görüntüleme: 23
Windows 10 işletim sistemi kullanıyordum bu sorunu sonradan yaşadım ve format attım yine aynı sorunla karşılaştım ve şu an bu ekranı alıyorum BIOS pilinden kaynaklı olduğu söyleniyor ama tarih ve saat dogru.

1. **Bios güncelleyin**: İlk olarak, bilgisayarın BIOS'u güncel mi diye kontrol edin, değilse güncelleyin. BIOS sürümünü BIOS ekranından bulabilirsiniz. Bazen ufak bir BIOS güncellemesi sorunu çözebilir.

2. **Güvenli Modda Başlatın**: Windows'u güvenli modda başlatarak, olası sürücü veya yazılım sorunlarını tespit edebilirsiniz. Güvenli modda başlatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
A. Bilgisayarı kapatın.
B. Bilgisayarı açarken "F8" tuşuna sürekli basın (Bazı bilgisayarlarda "Shift + F8" veya "F12" tuşları da kullanılabilir).
C. "Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri" ekranında "Güvenli Mod" seçeneğini seçin ve Enter tuşuna basın.

3. **Ekran Kartı Sürücüsünü Güncelleştirin**: Sorunun ekran kartı sürücüsünden kaynaklanıyor olabileceği ihtimali vardır. Güncel ekran kartı sürücüleri, performansı ve uyumluluğu artırabilir. Güncel sürücüleri elde etmek için ekran kartı üreticisinin web sitesini ziyaret edin ve en son sürücüleri indirin ve kurun.

4. **Windows Güncellemelerini Kontrol Edin**: Windows 10'un son güncellemelerini kontrol edin ve yükleyin. Bazen, eksik veya bozuk güncellemeler nedeniyle sistem sorunları yaşanabilir. Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update bölümünden güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.

5. **Yanıt vermeyen Uygulamaları Kontrol Edin**: Yüklenen bir uygulamanın sistemi etkilemesi nedeniyle siyah ekranda kalma sorunu yaşanabilir. Başlat menüsünden "Görev Yöneticisi"ni açın ve yanıt vermeyen uygulamaları veya yüksek CPU kullanımı olan süreçleri kontrol edin. Sorunlu uygulamaları kapatıp bilgisayarı yeniden başlatın.

6. **Windows'u Onarın**: Windows 10 içerisinde yerleşik bir "Windows Onarım" aracı bulunmaktadır. Başlat menüsünden "Denetim Masası"nı açın, "Programlar" kategorisine gidin ve "Programları ve Özellikleri" seçeneğini tıklayın. Açılan pencerede "Windows'u Değiştir veya Kaldır" seçeneğini seçin ve açılan pencerede "Onarım" seçeneğini izleyin.

7. **Sistem Dosyalarını Onarın**: Windows'ta bozulmuş sistem dosyaları, siyah ekran sorununa neden olabilir? Başlat menüsünden "Komut İstemi"ni yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutu girin:
"
SFC /scannow
"
Bu komut, sistem dosyalarını taramaya ve onarmaya çalışacaktır.

8. **Yeniden Yükleme (Format) Yapın**: Yukarıdaki adımlar sorunu çözmezse, sistemde ciddi bir yazılımsal sorun olabilir. Bu durumda Windows 10'u temiz bir şekilde yeniden yüklemeyi düşünebilirsiniz. Ancak, önce önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun, çünkü format işlemi tüm verileri silecektir.

9.**Başka bir yazılım kurun**:
Windows 10'a özel bir durumda olabilir. Belki de sisteminiz tam olarak uyumlu değildir. Windows 7 veya Linux Mint gibi farklı bir yazılım yükleyerek sorunun Windows 10'a mı ait yoksa sistem bileşenlerine mi ait kontrol etmiş olursunuz.

Eğer yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra hala sorun devam ediyorsa, donanımsal bir sorun olma ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız. Bu durumda bir teknik servis yardımı almak en uygun seçenek olacaktır.

Geri
Yukarı