Windows 10 boşta 3,7GB RAM Kullanıyor

Normaldir, sıkıntı olmaz. Zaten bir uygulama fazla RAM tüketirse Windows bazı hizmetlerini kapatıyor.

1.8 GB kullanıyor. 2004 sürümü.

1599831350015.png

PC' niz de ne kadar RAM olduğuna da bağlı bu. 16 GB RAM varsa Windows 10' un kullanımı yer yer 5 GB' a bile varabilir. Ne kadar fazla belleğiniz varsa Windows 10 o kadar da geniş kullanıyor.

Bu durumdan çok rahatsızsan arka planda çalışan gereksiz programlarını kapatabilirsin, sana göre gereksiz servisleri kapatabilirsin (örneğin Sysmain), bilgisayarının güvenliğini sağlayan (bana göre sağlamasına gerek yok) Antimalware Service Executable kapatabilirsin ki en çok sistem tüketen servislerin başında geliyor... Yani bu durumu önleyebilirsin mesela bende Windows 10 Pro 1909 sürümü ve boşta durum böyle:
1599831560777.png

Optimize derken? O kullanım arkaplanda çalışan uygulamalar, hizmetler ve dolayısıyla kullandığınız Windows sürümüne göre değişkenlik gösterir. RAM sizin ihtiyacınıza yetmeyecek duruma gelirse zaten OS gereksiz uygulamaları öldürür. Dün 2 GB ram olan laptop üzerine w10 64 bit kurdum. Chrome ile çatır çatır gezinebiliyordum.

Geri
Yukarı