Windows 10, Daha Hızlı Bir Paket Yöneticisine Kavuşuyor

WSL'den sonra bir de bu mu? Microsoft, Linux'un tüm güzel yanlarını kendi işletim sistemine getiriyor herhalde.
Peki ya appx, .MSI ve .exe ile indirme aynı kalacak mı?

Güzel olmuş ben beğendim.

Aynı kalır bence şey gibi düşün örneğin Debian da bir uygulamayı yüklerken .deb uzantılı paketini kullanarak da indirebilirsin apt-GET install komutunu kullanarak da.
Chrome OS'den daha güzel GNU/Linux dağıtımları var. Linux Mint, KDE Neon ve Fedora gibi. Hem farklı işletim sistemleri ile çoklu önyüklemeyi destekliyorlar.

KDE Neon'u birkaç gün önce denedim ve oldukça beğendim hem rolling relaese bir dağıtım olduğu için Arch benzeri bir deneyim sunuyor hem de direkt olarak KDE ekibi tarafından geliştirildiği için KDE Plasma masaüstü ile oldukça stabil çalışıyor.

Birgün Linux çekirdeğine geçerse şaşırmam artık. Kendileri de anladı NT çekirdeği ile gitmeyeceğini.
Mümkün değil. Çünkü GNU Genel Kamu Lisansı buna izin vermez. Bu yüzden ya Windows'un kaynak kodlarını açmak zorunda kalırlar ya Linux Vakfı Microsoft'a dava açar.

İşte Linux'un dağıtıldığı lisans olan GPLv2'den bir paragraf;
This General Public License does not permit incorporating your program into proprietary programs. If your program is a subroutine library, you may consider it more useful to permit linking proprietary applications with the library. If this is what you want to do, use the GNU Lesser General Public License instead of this License.
Türkçesi:
Bu Genel Kamu Lisansı yazılımınızın özgür olmayan yazılımların içerisine dahil edilmesine imkan tanımaz. Eğer yazılımınız bir kitaplık ise, serbest olmayan yazılımların kitaplığınıza bağlanmasına imkan tanımak isteyebilirsiniz. Eğer yapmak istediğiniz bu ise, bu Lisans yerine GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı'nı kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı