Windows 10, Daha Hızlı Bir Paket Yöneticisine Kavuşuyor

Amaç Linux distro'larını öldürüp pazar hakimiyetini ele geçirmek. Buram buram öyle kokuyor. Yoksa aile bilgisayarları için tasarlanan Windows neden Linux'a benzesin?
Aklımdan sürekli bu geçiyor. Özellikle de Türkiye'deki bilgisayar kullanıcılarının 50% gibi bir kısmı Windows'a alışmış, diğer işletim sistemlerinden ve özgür yazılım gibi bir nimetten haberleri yok. Ayrıca bahsettiğim kısmın bir çoğunluğu bilgisayardaki çoğu vaktini oyun oynayarak geçiyor. Bu durumda zaten ev piyasasına tutunamıyan GNU/Linux'u yok etmeyi planlıyorlar. Ama yapamazlar ki! Çünkü Windows bir süre sonra hantallaşan bir işletim sistemi. İnsanlar yavaş bilgisayarı sevmezler.

Son düzenleme:
ChromeOS Linux çekirdeğine sahip olmasına rağmen bir Linux dağıtımı değil. Linux programlarını da bir önyükücü mantığı ile çalıştırıyor. Yani Wine gibi düşünebilirsin. Wine Linux'ta nasıl exe çalıştırıyorsa ChromeOS da Linux programlarını öyle açıyor.

ChromeOS Linux çekirdeğine sahip olmasına rağmen bir Linux dağıtımı değil. Linux programlarını da bir önyükücü mantığı ile çalıştırıyor. Yani Wine gibi düşünebilirsin. Wine Linux'ta nasıl exe çalıştırıyorsa ChromeOS da Linux programlarını öyle açıyor.
Hayır, Chrome OS Gentoo tabanını kullanmakta.

Oyun oynamak için.

Linux oyunları var zaten hocam. Ayrıca küçük bir ayarla proton ile Steam'de Windows oyunları açılabiliyor. Tamam Windows oyunlarının %100'ünü açmıyor ama benim bu konuda tavrım nettir. Bir oyun kullandığım işletim sisteminde açılmıyorsa işletim sistemini değil oyunu değiştiririm 😕🤔
Ben anbox kurdum ama çok verimsiz çalışıyor sana makine gibi ağır.
Android açık kaynaklı neden Linux Android karışımı bir işletim sistemi yok ki. Ya da. APK dosyalarını. Deb şeklinde paketleyemiyoruz. GNU/Android gelse çok harika olur.

Android-X86 var hocam. Bilgisayarı Android cihaza dönüştürüyor direk.

Geri
Yukarı