Windows 10 desteği sonlanınca Linux'a geçilir mi?

Bildiğiniz gibi Windows 10 desteği bitecek. Sürekli gelen uyarılarla bizi Windows 11'e geçmemizi isteyecekler. Ben Windows 11'e geçmek için kararsızım. Belki Linux geçerim diyorum. Sizce Linux kullanılır mı ve Linux'a geçersem çok yabancılık çeker miyim? En önemlisi çoğu oyunun ve programın Linux desteği var mı?

Farklı bir işletim sistemi ailesi olduğu için doğal olarak farklılıklar mevcut. Zorin OS, Linux Mint gibi Windows kullanıcılarına yönelik dağıtımları seçtiğiniz zaman yabancılığın önüne bir nebze olsun geçersiniz ama her şeyin Windows'la aynı olmasını beklerseniz üzülürsünüz. Farklı bir işletim sistemi kullandığınızı dolayısıyla farklı sorunlar, farklı çözümler, farklı teknikler olduğunu ne kadar erken abul ederseniz o kadar hızlı alışırsınız.

Kullandığınız programlara ve oyunlara bağlı olarak değişen bir durum destek durumu. Gündelik programların hemen hemen hepsi ya resmi şekilde ya da topluluk aracılığıyla destekleniyor. Ama özellikle Adobe Cloud gibi bazı uygulamalar ve PUBG gibi bazı oyunlar desteklenmeyebiliyor. Bunların bir kısmının alternatifleri bulunsa da hem her alternatif asıl program kadar başarılı olmayabiliyor hem de her program/oyun için alternatif bulunmayabiliyor.

Hangi yazılımları kullanıyorsanız internette birkaç aramayla Linux tarafında desteği ve alternatifleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Oyunların destek durumu için de ProtonDB ve Lutris'i kullanabilirsin.

Linux son zamanlarda her ne kadar son kullanıcıya göre revize edilse de, yine de yıllarını Windows'a adayan bir insan çok ciddi adaptasyon sıkıntıları yaşıyor. En büyük örnek ben. Ubuntu ile Mint'i çok kez kullanmaya çalıştım, ama yok. Bir yerden sonra mutlaka pes ediyorum. Pes etmesem bile en az 3-4 yılımı alacağını da biliyorum.

Kullanım amacına da bağlı. Sadece Windows desteği olan programlar kullanıyorum. Vegas Pro gibi mesela. Keza bazı oyunlar da dahil. Özellikle Windows'a özel program kullanıyorsan, daha da bir adapte olamıyorsun. Olay terminalle falan ilgili bir şey değil yani.

10 yıldır Windows kullanıyordum. 2 aydır Linux kullanıyorum. Windowsda alıştığım birçok uygulama burada yok. Ama alternatiflerini ararken daha iyilerini buldum. Ve 2 ayda gayet adapte oldum ki adapte olunacak da bir şey yok.

Geri
Yukarı