Windows 10 "DNS sunucunuz kullanılamıyor olabilir" sorunu

D.kuru

Hectopat
Daha fazla  
Ayni Wi-Fi'ye telefondan veya başka bi cihazdan bağlayabiliyorum ama laptopumdan bağlanınca internet erişimi yok, bağlantı var diyor. Sorun gidericide de "DNS sunucunuz kullanılamıyor olabilir" sorunuyla karşılaşıyorum. Yardımcı olabilecek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Microsoft'un answers.microsoft.com adresinde 2 çözümün işe yaradığını çoğu kişi işaretlemiş, bir deneyin isterseniz.

1. DNS adreslerinizi 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 olarak değiştirme.
Denetim Masası<Ağ ve İnternet<Ağ ve Paylaşım Merkezi< Kablosuz Bağdaştırıcı< Özellikler< IPv4 tıklayıp DNS adreslerini girin.

2. C:\Windows\System32 klasörü içerisinde CMD dosyasına sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile açınız. Açılan Komut İstemi penceresine aşağıdaki komutları sırası ile yazınız.

1 - netsh int ip reset a.txt (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basınız. Bazı bölümlerin sıfırlandığını ve karşılığında TAMAM yazdığını teyid ediniz.)

2 - netsh winsock reset (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basınız. Winsock katalogunun başarıyla
sıfırlandığını teyid ediniz.)

3 - netsh winhttp reset proxy (Komutunu yazip ENTER tuşuna basınız.)

4 - netsh advfirewall reset (Komutunu yazip ENTER tuşuna basınız.)

5 - ipconfig /flushdns (Komutunu yazip ENTER tuşuna basınız.)

6 - Bilgisayarınzı yeniden başlatarak kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda sisteminizde bir Antivirüs programi yüklüyse kaldırıp tekrar deneyiniz.
Ayrica ADSL Modem yazılımınızı da güncelleyerek test etmenizi öneririm.

Microsoft'un answers.microsoft.com adresinde 2 çözümün işe yaradığını çoğu kişi işaretlemiş, bir deneyin isterseniz.

Denetim Masası<Ağ ve İnternet<Ağ ve Paylaşım Merkezi< Kablosuz Bağdaştırıcı< Özellikler< IPv4 tıklayıp DNS adreslerini girin.

2. C:\Windows\System32 klasörü içerisinde CMD dosyasına sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile açınız. Açılan Komut İstemi penceresine aşağıdaki komutları sırası ile yazınız.

1 - netsh int ip reset a.txt (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basınız. Bazı bölümlerin sıfırlandığını ve karşılığında TAMAM yazdığını teyid ediniz.)

2 - netsh winsock reset (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basınız. Winsock katalogunun başarıyla

Sorunun devam etmesi durumunda sisteminizde bir Antivirüs programi yüklüyse kaldırıp tekrar deneyiniz.

Denedim ama olmadı geçen bi elektrik gitti geldi düzeldi sonra yine aynısı oldu

Denedim ama olmadı geçen bi elektrik gitti geldi düzeldi sonra yine aynısı oldu
Dostum sorunun pek çok nedeni var..
Senin yaşadığın sorunun nedeni yanılmıyorsam bios pilidir.
Çözümü pili değiştirmekten ya da bios ekranında ki saati güncellemekten geçiyor.
Uefi desteği olup da uefi kuramadağım anakartımla da benzer sorunu yaşıyorum.
Ben ya biosa giremiyorum ya da sisteme
İkisinin saatide güncel kalmıyor. Bu nedenle aynı sorunu yaşıyorum.
TürkHackTeam kendi saysafında bu sorunun cevabını vermişti eğer devam ederse oradan da yardım almanı önere bilirim.
Ben halen kendi sorunumu çözebilmiş değilim. 🙂

Aynısı başıma geldi ve DNS'i yukarıda belirtildiği gibi değiştirince düzeldi. Benim bu yorumumu okuyan arkadaşlara bir sorum olacak. Bu nasıl olabilir arkadaşlar? İnternet çalışıyorken birden bozuldu ve hem bilgisayar hem de telefonda internet gitti. DNS'i iki cihazdan da değiştirince ancak düzeldi. Sorum şu Microsoft veya Android otomatik DNS bulma aracı nasıl bu sorunu kendisi çözemiyor? DNS sunucularına bakıp en uygununu nasıl seçemiyor da benim bu bilgiyi elle girmem gerekiyor?

Aynısı başıma geldi ve DNS'i yukarıda belirtildiği gibi değiştirince düzeldi. Benim bu yorumumu okuyan arkadaşlara bir sorum olacak. Bu nasıl olabilir arkadaşlar? İnternet çalışıyorken birden bozuldu ve hem bilgisayar hem de telefonda internet gitti. DNS'i iki cihazdan da değiştirince ancak düzeldi. Sorum şu Microsoft veya Android otomatik DNS bulma aracı nasıl bu sorunu kendisi çözemiyor? DNS sunucularına bakıp en uygununu nasıl seçemiyor da benim bu bilgiyi elle girmem gerekiyor?
Kablonet mi kullanıyorsunuz? Kablonet DNS sunucularında bugün bir problem çıktığından genel bir arıza oluştu.

Denetim masası<ağ ve internet<ağ ve paylaşım merkezi< kablosuz bağdaştırıcı< özellikler< IPv4 tıklayıp DNS adreslerini girin.

2. C:\Windows\System32 klasörü içerisinde CMD dosyasına sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştır seçeneği ile açınız. Açılan komut istemi penceresine aşağıdaki komutları sırası ile yazınız.

1 - netsh int IP reset a.txt (komutunu yazıp enter tuşuna basınız. Bazı bölümlerin sıfırlandığını ve karşılığında tamam yazdığını teyid ediniz.)

2 - netsh winsock reset (komutunu yazıp enter tuşuna basınız. Winsock katalogunun başarıyla.
Sıfırlandığını teyid ediniz.)

3 - netsh winhttp reset proxy (komutunu yazip enter tuşuna basınız.)

4 - netsh advfirewall reset (komutunu yazip enter tuşuna basınız.)

5 - ipconfig /flushdns (komutunu yazip enter tuşuna basınız.)

6 - bilgisayarınzı yeniden başlatarak kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda sisteminizde bir antivirüs programi yüklüyse kaldırıp tekrar deneyiniz.
Ayrica ADSL modem yazılımınızı da güncelleyerek test etmenizi öneririm.

Öncelikle bu olayı bende yaşıyorum günlerdir denemediğim yöntem kalmadı yapılandır kısmından wol speed/dublex&speed/ Wi-Fi kanalları ama nafile hala sorun çözülmedi internete lan kablosu aracılığı ile laptopa bağlayarak giriyorum yeni taktım kabloyu. Evde ki televizyon masaüstü telefonlar hepsinde internet var ama laptopa gelince landan internet gidiyor sorun çöz kısmından her seferinde sorun çöze basarak kurtuluyorum 10dk sonra bir daha oluyor bu konu canımı çok sıktı çözemiyorum çıldıracağım CMD falan hepsini denedim bana yardımcı olabilecek biri var ise kesin bana ulaşmasını isterim ihtiyacım var teşekkür ediyorum.

Geri
Yukarı