Windows 10 Dual Boot İle Kurulan Linux Mint İşletim Sistemini Kaldırma

Makaleler
18
Yer
İzmir
Bazı görselleri kaldırmadan önce çekmeyi unuttuğum için aşağıdaki kaynak sitesinden bakabilirsiniz. İlk yöntem bende işe yaramadığı için kendi yöntemimi ikinci adımda anlatacağım. UEFI destekli Windows 10, ve Linux Mint Cinnamon kullandım. Eğer boş zamanım olursa, ve internetim el verirse yakın zamanda bununla ilgili rehber hazırlamaya çalışacağım. Kullandığım sistem aşağıda yazılı.

• İ7 6700 HQ
  • GTX 960M 4 GB
  • 8*2 GB DDR4 2133 MHz RAM
  • 240 GB Transcend SSD

Rehber 1
  1. Windows 10 Arama Çubuğu'na "diskmgmt.msc" yazıyoruz.
  2. Çıkan görselde Linux Mint'in diskini bulup sağ tıklıyoruz. Birimi Sil'e basıyoruz.
  3. Birimi sildikten sonra boyutunu arttırmak istediğiniz diske gelip Birimi Genişlet'e basıp diskimizi genişletiyoruz.
  4. Bilgisayar başladıktan sonra Boot Menu'de diskini kaldırdığımız halde gelen GRUB kısmını silmek için Windows 10 Format USB/DVD'sini takıp Şimdi Yükle'nin altındaki "Bilgisayarınızı Onarın" kısmına gelin.
  5. Gelen menüde Sorun Giderme'ye basın, oradan Komut İstemi'ne basın.
  6. "bootrec.exe /fixmbr" komutunu girin. Ondan sonra işlemin başarıyla tamamlandığına dair bir ileti alacaksınız.
delete-linux-partitions.png

extend-windows-partition-into-free-space.png

dlp_2.png

open-command-prompt-from-windows-8-disc.png

dlp_3.png

Rehber 2

Bu yöntem her sistemde çalışmayabilir. Ama kendi sistemimde denediğimde herhangi bir sorunla karşılaşmadım, ve Linux Mint'ten kalan GRUB birimlerini sildi.
  1. Rehber 1'deki ilk 3 adımı gerçekleştiriyoruz.
  2. Sonra PC ve anakart modeline göre direkt olarak BIOS'a girip Boot Menu kısmına geliyoruz.
  3. Orada Delete Boot Option'a geliyoruz.
  4. Orada istemediğimiz Boot seçeneklerini siliyoruz.
  5. Ondan sonra kaydedip çıkıyoruz.
20210221_175619.jpg
20210221_175628.jpg

20210221_175634.jpg

20210221_175638.jpg

Kullandığım kaynak: How to Uninstall a Linux Dual-Boot System From Your Computer.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Rashmore ikinci dönem Bilgisayar Ağ Güvenliği alacağım, Kali Linux kullanacakmışız. O yüzden kaldırmak zorunda kaldım. Windows'a alışınca zor geldi biraz. Sadece Firefox'a Google arama motorunu eklemek için 1 saat uğraştım, ama işletim sistemi güzel.
1613926949823.png

İyi de bu zor bir şey değildi ki.

Yeni konular

Geri
Yukarı