Windows 10 "EFI sistemlerde, Windows yalnızca GBT disklere yüklenebilir" hatası

bılmes

Hectopat
Daha fazla  
Windows 10 Pro 64 bit kurulumu yapmaya çalışıyorum ama bir türlü Windows'u yükleyemiyorum. İleri tuşu aktif olmuyor. "Windows bu diske yüklenmez seçilen diskte MBR bölüm tablosu var. EFI sistemlerde, Windows yalnızca GBT disklere yüklenebilir" hatası veriyor. Bütün bilgilerimi D: diskine attım o yüzden formatı C: diskine atmak istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kurulum esnasında Shift+F10 tuşlarına bastıktan sonra aşağıdaki kodları sırasıyla gir sonra ekran görüntüsü alıp bizimle paylaş.
Kod:
wpeutil UpdateBootInfo
reg query HKLM\System\CurrentControlSet\Control /v PEFirmwareType

Anladığım kadarıyla kurulumu yapmak istediğiniz bölüm ile yedeklerinizi aldığınız D: sürücüsü aynı disk üzerinde. Kurulum yapmak istediğiniz diskin bütün bölümlerini silmeniz gerekiyor ve ya sabit diski çıkarıp üçüncü parti yazılımlarla diski GPT bölüm düzeninde formatlamanız gerekiyor.

Son düzenleme:
@bılmes, verilerinizi D:\'den başka bir diske yedeklemeniz gerekiyor. Bu hatayı aşmanız için HDD'yi (Veya SSD'yi) tamamen silmeniz gerekli çünkü.
MiniTool Partition Wizard programı MBR bölüm düzeninde ki diskleri veri kaybı olmadan GPT bölümlemesi yapabiliyor.
mbr to gpt.png

Bu programı biliyorum, ama her zaman %100 iyi sonuç vermiyor. Konu sahibi diskini GPT'ye çevireceğim diye verilerini de kaybedebilir. En sağlıklısı diski tamamen silip yeniden oluşturmak. Hem her türlü verileri farklı bir diske yedeklemek iyi olur.

Bu programı biliyorum, ama her zaman %100 iyi sonuç vermiyor. Konu sahibi diskini GPT'ye çevireceğim diye verilerini de kaybedebilir. En sağlıklısı diski tamamen silip yeniden oluşturmak. Hem her türlü verileri farklı bir diske yedeklemek iyi olur.
C: diskini sildiğim için girip D: diskindeki verileri yedekleyemiyorum. Yani Windows'u sildiğim için disk hatası veriyor ya da Windows yüklemeye eğer başka fikirleriniz varsa çözüm için memnun kalırım

Kurulum esnasında Shift+F10 tuşlarına bastıktan sonra aşağıdaki kodları sırasıyla gir sonra ekran görüntüsü alıp bizimle paylaş.
Kod:
wpeutil UpdateBootInfo

Anladığım kadarıyla kurulumu yapmak istediğiniz bölüm ile yedeklerinizi aldığınız D: sürücüsü aynı disk üzerinde. Kurulum yapmak istediğiniz diskin bütün bölümlerini silmeniz gerekiyor ve ya sabit diski çıkarıp üçüncü parti yazılımlarla diski GPT bölüm düzeninde formatlamanız gerekiyor.
Teşekkür ederim yardımların için kaç gündür çalıştığım için bir türlü fırsat olmadı dediklerinizi denemek. Deneyip haber veririm umarım olur

Kod:
wpeutil UpdateBootInfo

Yaptım dediklerinizi olmadı, resimde çektimde 1 mb üstü olduğu için hata verdi başka nasıl çözebilirim bilmiyorum tekrar win7 atacam yoksa

Başka bir bilgisayardan bir USB belleğe Linux Mint işletim sistemini YUMI ile yazdırın ve bilgisayarınızı bu bellekten boot edin. Linux Mint, Live olarak çalışabilen bir sistem olduğundan kurmanıza gerek kalmadan kullanabilirsiniz. Linux Mint masaüstüne ulaşınca D: diskindeki verilerinizi başka bir diske, USB belleğe yedekleyin. Ardından tekrar Windows kurulumuna başlayın ve sabit diskinizi tamamen silin. Sorununuzu bu şekilde aşabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı