Rehber Windows 10 Gelişmiş Hızlandırma ve Hafifletme

1617688950171.png

Hocam ayarlar nasıl olmalı?

Merhaba, Windows 10'u olabildiğince hafifleteceğiz, internettekilerin aksine biraz bilgi gerektirip yüksek bir performans sağlayan bir rehber olacak ilk olarak:

1 - Bloatware kaldırma (Debloat)

Öncelikle GitHub'dan bu scripti indiriyoruz.
NOT: Bu Script çokça test edilip onaylanmış bir Script'tir.
İlk olarak PowerShell'i yönetici olarak çalıştırıp "Set-ExecutionPolicy Unrestricted -Force" yazıp yapıştırıyoruz, bu Windows'un Script'i önlemesini engeller;
Eki Görüntüle 691192
Bunu yapıp indirdiğimiz .zip uzantılı dosyanın içinden gerekli olan dosyayı çıkardıktan sonra dosya içindeki "Windows10Debloater.ps1" Script'ini üstüne sağ tıklayıp PowerShell ile açıyoruz, açtıktan sonra zaten Script otomatik olarak kapanıp geri yönetici olarak açılacaktır.
Eki Görüntüle 691208
Evet'e bastıktan sonra Script bir daha sorucak onada aynı şekilde evet dedikten sonra çalışmaya başlıyacaktır, sonlara yaklaştığında "Edge PDF, OneDrive silinsinmi?" tarzı sorular soracaktır bu kişinin kullanıp kullanmamasına bağlı ben kullanmadığım için sildim, Script'in işi bittiğinde bilgisayar kapatıp açın ve boşta işlemci ve ram kullanımının büyük ölçüde azaldığını hatta %1-2'e indiğini göreceksiniz, her büyük Windows güncellemesinden sonra yapmalısınız çünkü Windows bloatware olan her şeyi geri yükler.

2 - O&O AppBuster ve ShutUp10

Bu iki uygulama gereksiz Microsoft uygulaması ve hizmetlerini devre dışı bırakmanızı sağlar;

AppBuster'da ne yaptığınız tamamiyle size bağlı hiç kullanmadığınız "Windows Mail, MSN" tarzı uygulamaları kökünden silmenizi sağlar:
Eki Görüntüle 691225

ShutUp10'da ise uygulamayı açıp yukardaki Actions kutucuğuna tıklayıp "Apply only recommended settings"e basmanız yeterlidir, isterseniz diğer sarı ve kırmızı işaretlileride devre dışı bırakabilirsiniz bunlar tamamiyle size kalmış.
Eki Görüntüle 691228

Bilgisayara temel olarak en çok performans bu yaptığımız ilk iki adım sağlamaktadır.

3 - PureRa

PureRa adlı programın kendisi çok küçük olmasına rağmen bilgisayardaki çerezleri temizleyen etkisi oldukça fazla olan bir programdır,
Bu programı günde bir kez olmak üzere çalıştırmanız bilgisayarı yavaşlatan tüm çerezleri silmenizde işinize yarayacaktır.
Eki Görüntüle 691235
Programın işi bittikten sonra .txt uzantılı dosya ile log gösterecektir.Eki Görüntüle 691237

4 - ISLC

Bu program oyun oynayanlar için oldukça işe yarayan bir program olup zamanlamayı ayarlamanızı sağlar, eğer çok Ram kullanan bir oyun oynuyorsanız ya da program kullanıyorsanız kesinlikle kullanmalısınız, drop yaşıyorsanız büyük ihtimal azaltır hatta ortadan kaldırır, eğer timer'ın ne olduğunu bilmiyorsanız sakın ola ellemeyin,
Eki Görüntüle 691240

Rehber bu kadardı, bunlar bilgisayarın performansını oldukça arttıracaktır, Technopat Sosyal'de yararlı olan CMD ve ya Regedit ayarlarının linklerini aşşağıya bırakacağım;

Ayrıca opsiyonel olarak bunada bakabilirsiniz;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam debloat işlemi sırasında yapacağı her işlemi bize soruyor mu?

1. adımdakini GUI'den yaptım ve 2.deki shutuP10 yaptım.
ek olarak.

Defender Control v1.9

regeditten antiviürs kapama yaptım.

CPU ve RAM çok az tüketmeye başladı

Wanted timer resolution: 0.50 olmalı.

Ayrıca bende de 8 GB ram var, bu durumda bellek boyutlarını nasıl ayarlamalıyız merak ediyorum.
Hocam? @Tseenka
Hocam selam, İSLC'yi 1000 değilde 300'e çeksek sorun olur mu? kökten silsin.
Purge standby list diyince bir defaya mahsus salıyor tüm belleği.
Arkadaşlar Bloatware'leri kaldırınca Microsoft Store da gidiyor bilginize.
Eğer tekrar aktif etmek isterseniz şu videodan bakıp yapabilirsiniz. Powershell'e girilen kodları kendi Windows Apps klasörünüzdeki adres yoluna göre yeniden düzenlemeniz gerekiyor. Yardım için etiketleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Hocam selamlar, ilk adımda powershell komutunu girdiğimde hiçbir şey olmuyor, üstüne bahsettiğiniz dosyayı açtığımda kapanıyor ve öylece kalıyor. Adımları söylediğiniz gibi uyguladım, yönetici olarak açtım vs.

Hocam selamlar, ilk adımda powershell komutunu girdiğimde hiçbir şey olmuyor, üstüne bahsettiğiniz dosyayı açtığımda kapanıyor ve öylece kalıyor. Adımları söylediğiniz gibi uyguladım, yönetici olarak açtım vs.
Hocam şu "Set-ExecutionPolicy Unrestricted -Force" komutunu girip enter dedikten sonra "Set-ExecutionPolicy Unrestricted" komutunu giriniz, sizden bir girdi tuşlamanızı isteyecektir; "Y" tuşlayıp enterlayınız.

İlk işlem böylelikle tamamlanmış olacaktır.

Diğerine gelirsek; klasörde olan "Windows10Debloater.gui" komutunu çalıştıracaksınız. Akabinde bir panel gelecek karşınıza, istediğiniz işlemleri oradan yapabilirsiniz.

"Custom List" seçeneğine girerek silmek istemediğiniz uygulama/hizmetlerin tikini kaldırabilirsiniz.
Eğer listede değişiklik yaparsanız; Custom List'i kullanarak kaldır diye üstten üçüncü sırada bir seçenek olması lazım onu kullanmanız gerek.

Takıldığınız bir yer olursa yardımcı olmaya çalışırım, konu sahibi mesajlara yakın zamanda dönüş yapmayacak gibi.

Ayrıca tüm işlemlerden önce sistem geri yükleme noktası oluşturduğunuzdan emin olun.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı