Windows 10 HDD düşmanı mı?

Açıkçası işkence gibi. 5400 RPM hıza sahip 11 senelik bir dizüstü bilgisayar depolama birimine sahibim ve kanser ediyor tek kelimeyle. Hızlı getirme ve daha birçok sistem hizmetini devreden çıkarıp UWP uygulamalarını falan sistemden kökünden kazıdıktan sonra ancak sistem işlevsel hale geldi.

Açıkçası işkence gibi. 5400 RPM hıza sahip 11 senelik bir dizüstü bilgisayar depolama birimine sahibim ve kanser ediyor tek kelimeyle. Hızlı getirme ve daha birçok sistem hizmetini devreden çıkarıp UWP uygulamalarını falan sistemden kökünden kazıdıktan sonra ancak sistem işlevsel hale geldi.

Hocam 7200 RPM bir HDD'de uzun süredir kullanıyorum. Son günlerde ben de bayağı kanser olmuştum ama NTLite ile Windows 10 ISO dosyasını düzenleyip kurdum. Çok rahat çalışıyor şu anda bilgisayar.
Denemek isterseniz konu atarım.

Ben 5400 RPM HDD ile Windows 10 kullanıyorum :) tabii ki hiç kullanılmaz değil, normal olarak kullanabilirsiniz. 40 saniyede falan açılıyor. Ama bir oyun açıkken (örneğin: Minecraft 1.16.5) arkada bir işlem yapmak sıkıntı oluyor. Ama Windows 10'u 7200 RPM bir HDD ile veya bir SSD ile kullanmanızı tavsiye ederim.

Hocam son günlerde (bir Kaspersky başlangıçta açılıyordu) 2 dakikada falan açılmaya başladı. Bende tekrar format attım şu anda Defender yok (yani kapatmadım, bildiğiniz yok) onun yerine Comodo firewall kurdum. Kaspersky ve Malwarebytes da başlangıçta açılıyor ve buna rağmen çok hızlı (Win 8.1'deki gibi ) bir şekilde açılıyor. Normal kullanımda da hiç üzmüyor.

adsadsad.PNG

Kaspersky'ı kurduktan sonra bayağı bayağı yavaşlamıştı bilgisayar. Normalde bu kadar bir fark olmazdı.

Bir çok program yavaş çalışıyordu bende son umut olarak NTLite ile hafiflettim. Bu yaptığımda olmasa Linux Mint ile devam edecektim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam 7200 RPM bir HDD de uzun süredir kullanıyorum. Son günlerde bende bayağı kanser olmuştum ama NTLite ile Windows 10 ISO dosyasını düzenleyip kurdum. Çok rahat çalışıyor şu anda bilgisayar.
Denemek isterseniz konu atarım.

Hocam son günlerde (bir Kaspersky başlangıçta açılıyordu) 2 dakikada falan açılmaya başladı. Bende tekrar format attım şu anda Defender yok (yani kapatmadım, bildiğiniz yok) onun yerine Comodo firewall kurdum. Kaspersky ve Malwarebytes da başlangıçta açılıyor ve buna rağmen çok hızlı (Win 8.1'deki gibi ) bir şekilde açılıyor. Normal kullanımda da hiç üzmüyor.

Eki Görüntüle 1012410
Kulağa harika geliyor. NTlite ile kurulum imajını düzenleyenleri görmüştüm daha önce. Sadece şunu merak ediyorum. Windows Update hizmeti düzgün çalışıyor mu?

Kulağa harika geliyor. NTLite ile kurulum imajını düzenleyenleri görmüştüm daha önce. Sadece şunu merak ediyorum. Windows Update hizmeti düzgün çalışıyor mu?

Hocam düzgün bir şekilde düzenlerseniz çok düzgün bir şekilde çalışıyor. Tek önerim sakın internetten Windows Lite, süper Lite isimli ISO dosyalarını indirmeyin. Onların büyük güvenlik açıkları oluyor. Kendiniz düzenlemeniz daha iyi olur en azından ne olduğunu bilirsiniz.

Ben bütün güncellemeleri Windows Update ile yaptım. Normal Windows'tan özellik olarak pek eksiklik hissetmedim. Gereksiz ve kullanmadığım hizmetleri kapattım sadece.

Ben bu konuya bakarak yaptım çoğu şeyi, bazılarını da kendim araştırarak buldum (örneğin şu özelliği kullanmam zaten dedim ve kapattım.);

Hocam düzgün bir şekilde düzenlerseniz çok düzgün bir şekilde çalışıyor. Tek önerim sakın internetten Windows Lite, süper Lite isimli ISO dosyalarını indirmeyin. Onların büyük güvenlik açıkları oluyor. Kendiniz düzenlemeniz daha iyi olur en azından ne olduğunu bilirsiniz.

Ben bütün güncellemeleri Windows Update ile yaptım. Normal Windows'tan özellik olarak pek eksiklik hissetmedim. Gereksiz ve kullanmadığım hizmetleri kapattım sadece.

Ben bu konuya bakarak yaptım çoğu şeyi, bazılarını da kendim araştırarak buldum (örneğin şu özelliği kullanmam zaten dedim ve kapattım.);
Anladım, çok teşekkür ederim.

2015-2020 arası 7200 RPM HDD ile (WD Black 1 TB, 2010 yılında çıkan versiyon) sıkıntısız kullandım. Benim için hiçbir zaman HDD düşmanı olmadı ama görünen o ki HDD'yle sıkıntı yaşayanlar çoğunlukta.

HDD düşmanı değil ama HDD ile sıkıntısız çalışma olasılığı çok düşük Windows 10'un.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı