Rehber Windows 10 hızlandırma

Başlamadan önce geri yükleme noktası oluşturun!

İlk olarak debloat yaparak başlayacağız;

Burada bulunan dosyayı indirip ZIP'den çıkarın. Çıkartma işleminden sonra "WindoWS10DEBLoaterguı. PS1" isimli dosyayı sağ tıklayıp PowerShell ile açın gelen ekranda.

1682437299101.png

"Customize blocklist" yazan yere tıklayın ve silinmesini istemediğiniz servislerin tikini kaldırın.
Seçtikten sonra "remove bloatware with Custom blacklist" yazan butona tıklayın. Bu işlem SSD kullanıyorsanız hızlıca biter, HDD kullanıyorsanız uzun sürebilir.
Bu ekranda" Cortana ve Edge PDF" ikisini de disable yapın.
Aşağı kısımdan "disable telemetry / tasks ve remove bloatware regkeys" yazan yerlere tıklayarak kalan işlemleri halledin.
Ve bu kadar.

Hellzerg optimizer;

Buradaki linkten .exe dosyasını indirin ve açın.

1682437771009.png

Açılan uygulamadaki evrensel kısmını bu şekilde yapıyorum ben siz farklı ayarlar deneyebilirsiniz ama önermem.

1682437829133.png

Windows 10 kısmınıda bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Azurite ve diğer yazılımlar;
Tweak Central buradaki azurite, amber ve Learix'i indirin.
Azurite;
Açılan ekranda "run optimizer" yazan kısma tıklayın (sizde Türkçe olabilir bende İngilizce nedenini anlamadım ama) işlem bitince bilgisayarı yeniden başlatın ve güç seçeneklerine gelen azurite Power Plan'ı seçip kullanın(isteğe bağlı)

Amber;

1682438109038.png

Gelen ekranda 1 ve 3. seçenekleri seçip bilgisayarı yeniden başlatın.

Learix;
Dosyayı yönetici olarak çalıştırın ve;
1) "FPS tweaks" 1(bir)'e basın ve içine girin. Gelen ekrandan;

1682438282706.png

7. seçenek hariç diğer bütün seçenekleri teker teker yapın.
Ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Ek yazılımlar;

1) ThrottleStop
Basit bir işlemci uygulaması, kullanımı basit;
Eren'in rehberinden bakıp ayarlarınızı yapabilirsiniz.

2) MSI Afterburner.
Ekran kartınızın voltajını, güç limitini, sıcaklık limitini ve Core clock, Memory clock gibi performansınızı değiştiren seçenekleri barındıran uygulama.

3) Custom resolution Utility (CRU)
Ekranınızın Hertz değerini ve görüntü ayarını kısıtlama olmadan değiştirebilmeye imkan sunan program

Dikkat!
Hertz değerini fazla arttırırsanız ekran gelmeyebilir o yüzden dikkate alarak kullanın.

Rehber bu kadar daha da performans arttırmak isterseniz GitHub üzerindeki projelere bakabilirsiniz. :)

1682439079692.png

Yaptığımız işlemlerden sonra boşta kullanım değerleri.

Dosya Ekleri

• 1682438189420.png
    1682438189420.png
    576,3 KB · Görüntüleme: 327
SSD varsa bunlara gerek yok artık. Bu telemetri servisleri, arka planda çalışan servisler vs. hızlı diskler için düşünülüp yapılan şeyler. HDD varsa anlarım faydası olabilir illaki ama artık cidden gerek yok. Performans konusunda ciddi sorun yaşatan şey değil bunlar. Ciddi bir şey olsa Microsoft durumun farkında olup düzeltirdi zaten ki düzeltiyorlar da.. Bazen çok performans düşüren hatalar oluyor elbet fakat bunları Microsoft direkt fixlemekte..

Bu servislerin amacı sistemin istikrarlı, stabil çalışmasını sağlamak son kullanıcının işini kolaylaştırması için yapılan şeyler. Bunları kapatmanın bana göre bi anlamı/amacı yok. Performans artışı olsa bile bunları eski sistemlerde rahatça fark ederdik çünkü bir zamanlar HDD devriydi ve bu tavsiyelere benzer şeyler yapılırdı ki HDD yük binmesin, sistem hızlı çalışsın diye. Yeni sistemler de farkı anlamak zor olmalı.. Çünkü yeni diskler bu servisler için hiçbir şey diyebilirim.

Bir de buna benzer RAM kullanımı fazla olduğu için düşürmeye çalışanlar var. Sistemde ne yaptığınıza bağlı olarak RAM kullanımı otomatik dengeleniyor zaten. Çok kullanması az kullanması sorun teşkil edeceği anlamına gelmez. Sisteminizde ne kadar RAM varsa fazladan kullanıp performanslı çalışır sistem. Az varsa gerektiği kadar kullanır zaten otomatik olan bir şey bu.

SSD varsa bunlara gerek yok artık. Bu telemetri servisleri, arka planda çalışan servisler vs. hızlı diskler için düşünülüp yapılan şeyler. HDD varsa anlarım faydası olabilir illaki ama artık cidden gerek yok. Performans konusunda ciddi sorun yaşatan şey değil bunlar. Ciddi bir şey olsa Microsoft durumun farkında olup düzeltirdi zaten ki düzeltiyorlar da. Bazen çok performans düşüren hatalar oluyor elbet fakat bunları Microsoft direkt fixlemekte.

Bu servislerin amacı sistemin istikrarlı, stabil çalışmasını sağlamak son kullanıcının işini kolaylaştırması için yapılan şeyler. Bunları kapatmanın bana göre bir anlamı/amacı yok. Performans artışı olsa bile bunları eski sistemlerde rahatça fark ederdik çünkü bir zamanlar HDD devriydi ve bu tavsiyelere benzer şeyler yapılırdı ki HDD yük binmesin, sistem hızlı çalışsın diye. Yeni sistemler de farkı anlamak zor olmalı. Çünkü yeni diskler bu servisler için hiçbir şey diyebilirim.

Bir de buna benzer RAM kullanımı fazla olduğu için düşürmeye çalışanlar var. Sistemde ne yaptığınıza bağlı olarak RAM kullanımı otomatik dengeleniyor zaten. Çok kullanması az kullanması sorun teşkil edeceği anlamına gelmez. Sisteminizde ne kadar RAM varsa fazladan kullanıp performanslı çalışır sistem. Az varsa gerektiği kadar kullanır zaten otomatik olan bir şey bu.

Oyun performansını'da arttırıyor bu rehber kendim yaptığım için biliyorum ama diğerlerine haklısınız. :)

Bu tür optimizasyonlarda FPS artışından daha çok giriş gecikmesi (input lag) düşme etkisi daha çoktur ve genelde bunun için başvurulur. Bunun testi de LatencyMon kullanarak optimizasyon işleminin öncesi ve sonrası olarak yapılabilir.

Başlamadan önce geri yükleme noktası oluşturun!

İlk olarak debloat yaparak başlayacağız;

Burada bulunan dosyayı indirip ZIP'den çıkarın. Çıkartma işleminden sonra "WindoWS10DEBLoaterguı. PS1" isimli dosyayı sağ tıklayıp PowerShell ile açın gelen ekranda.

Eki Görüntüle 1754375

"Customize blocklist" yazan yere tıklayın ve silinmesini istemediğiniz servislerin tikini kaldırın.
Seçtikten sonra "remove bloatware with Custom blacklist" yazan butona tıklayın. Bu işlem SSD kullanıyorsanız hızlıca biter, HDD kullanıyorsanız uzun sürebilir.
Bu ekranda" Cortana ve Edge PDF" ikisini de disable yapın.
Aşağı kısımdan "disable telemetry / tasks ve remove bloatware regkeys" yazan yerlere tıklayarak kalan işlemleri halledin.
Ve bu kadar.

Hellzerg optimizer;

Buradaki linkten .exe dosyasını indirin ve açın.

Eki Görüntüle 1754385

Açılan uygulamadaki evrensel kısmını bu şekilde yapıyorum ben siz farklı ayarlar deneyebilirsiniz ama önermem.

Eki Görüntüle 1754389

Windows 10 kısmınıda bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Azurite ve diğer yazılımlar;
Tweak Central buradaki azurite, amber ve Learix'i indirin.
Azurite;
Açılan ekranda "run optimizer" yazan kısma tıklayın (sizde Türkçe olabilir bende İngilizce nedenini anlamadım ama) işlem bitince bilgisayarı yeniden başlatın ve güç seçeneklerine gelen azurite Power Plan'ı seçip kullanın(isteğe bağlı)

Amber;

Eki Görüntüle 1754398

Gelen ekranda 1 ve 3. seçenekleri seçip bilgisayarı yeniden başlatın.

Learix;
Dosyayı yönetici olarak çalıştırın ve;
1) "FPS tweaks" 1(bir)'e basın ve içine girin. Gelen ekrandan;

Eki Görüntüle 1754401

7. seçenek hariç diğer bütün seçenekleri teker teker yapın.
Ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Ek yazılımlar;

1) ThrottleStop
Basit bir işlemci uygulaması, kullanımı basit;
Eren'in rehberinden bakıp ayarlarınızı yapabilirsiniz.

2) MSI Afterburner.
Ekran kartınızın voltajını, güç limitini, sıcaklık limitini ve Core clock, Memory clock gibi performansınızı değiştiren seçenekleri barındıran uygulama.

3) Custom resolution Utility (CRU)
Ekranınızın Hertz değerini ve görüntü ayarını kısıtlama olmadan değiştirebilmeye imkan sunan program

Dikkat!
Hertz değerini fazla arttırırsanız ekran gelmeyebilir o yüzden dikkate alarak kullanın.

Rehber bu kadar daha da performans arttırmak isterseniz GitHub üzerindeki projelere bakabilirsiniz. :)

Eki Görüntüle 1754436
Yaptığımız işlemlerden sonra boşta kullanım değerleri.
Yanlışlıkla ilk adımda silmemem gereken uygulamaların tümünü sildim ve oluşturduğum geri dönüşüm noktasından geri yükleme yapmaya çalışınca hata alıyorum, hesap makinesini bile çalıştıramıyorum. Ne yapmam lazım?

Yanlışlıkla ilk adımda silmemem gereken uygulamaların tümünü sildim ve oluşturduğum geri dönüşüm noktasından geri yükleme yapmaya çalışınca hata alıyorum, hesap makinesini bile çalıştıramıyorum. Ne yapmam lazım?

Sistem geri yükleme yaparken ne hatası alıyorsun? Hizmetlerden bir şey kapatmışsındır belki.

Hata ekranını kapattım birkaç CMD komutu deniyorum şu anda; eğer bir daha hata alırsam buraya atacağım.

Büyük ihtimal hellzerg optimizer kısmında geri yükleme kısmını kapattın öyle ise onun üstüne tekrar basarak açabilirsin.

Bu tür optimizasyonlarda FPS artışından daha çok giriş gecikmesi (input lag) düşme etkisi daha çoktur ve genelde bunun için başvurulur. Bunun testi de LatencyMon kullanarak optimizasyon işleminin öncesi ve sonrası olarak yapılabilir.

Onun için genelde BCDEdit komutları kullanılıyor ama bu rehberde biraz da olsa gecikmeyi azaltacak yönde genel olarak performans odaklı.

Geri
Yukarı