Windows 10 ile Kali Linux nasıl Dual Boot yapılır?

umutckr0

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Ben kendi bilgisayarımda Windows 10 kullanıyorum. Sanal makine PC'mi çok zorladığı için Windows 10'un yanında Dual Boot ile Kali kurmak istiyorum. Kafamda birkaç soru kaldı:

1. Aynı diskin içini disk yönetiminden bölüp 2. bölüme Kali kurarak mı Dual Boot yapacağım?

2. Kurulumdaki yanlış bir hareketten dolayı Windows'a erişimi kaybedebilir miyim?

3. Dual Boot işlemi sonrası Windows'ta herhangi bir sorun yaşar mıyım?

4. Kali'yi USB'den kurarken sorun çıkar mı?

5. Herhangi bir performans kaybı yaşar mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Ben kendi bilgisayarımda Windows 10 kullanıyorum. Sanal makine PC'mi çok zorladığı için Windows 10'un yanında Dual Boot ile Kali kurmak istiyorum. Kafamda birkaç soru kaldı:

1. Aynı diskin içini disk yönetiminden bölüp 2. bölüme Kali kurarak mı Dual Boot yapacağım?

2. Kurulumdaki yanlış bir hareketten dolayı Windows'a erişimi kaybedebilir miyim?

1. Evet.
  2. Evet.
  3. Nadiren.
  4. Zannetmiyorum.
  5. Hayır.
Videolu isterseniz:

Eğer yeteri kadar boş alana varsa böyle yapabilirsiniz.

Disk bölümlendirme ekranında Windows'un kurulu olduğu bölümü biçimlendirirsen Windows'u bir daha açamazsın, çünkü silinmiş olur. O yüzden bölümlendirme ekranında biraz dikkatli davran.

2. soruna dediğim gibi, bölümlendirme doğru yapılırsa grub ekranı üzerinden her iki sisteme de erişebilirsin.

Garanti veremem, ama sistemin UEFI ise gpt olarak yazdır USB'ye, boot sırasında sorun yaşarsan dd modunda yazdırmayı dene.

Bir sistem çalışırken, diğeri çalışmadığı için performans sorunu yaşamazsın. Sadece diskinden alan azalmış olur.

Eğer yeteri kadar boş alana varsa böyle yapabilirsiniz.

Disk bölümlendirme ekranında Windows'un kurulu olduğu bölümü biçimlendirirsen Windows'u bir daha açamazsın, çünkü silinmiş olur. O yüzden bölümlendirme ekranında biraz dikkatli davran.

2. soruna dediğim gibi, bölümlendirme doğru yapılırsa grub ekranı üzerinden her iki sisteme de erişebilirsin.

Garanti veremem, ama sistemin UEFI ise GPT olarak yazdır USB'ye, Boot sırasında sorun yaşarsan dd modunda yazdırmayı dene.

Bir sistem çalışırken, diğeri çalışmadığı için performans sorunu yaşamazsın. Sadece diskinden alan azalmış olur.

Öncelikle yardımın için teşekkür ederim. Dualboot diski 2'ye bölüp diğer bölüme kaliyi kurarak mı yapacağım yoksa başka bir işlem daha gerekli mi?

Teşekkür ederim.
Kali'yi 2. diske kurup reboot attım fakat grub ekranında windows gözükmüyor. Ne yapmalıyım ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı