sserhat7

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi günler. Yeni bir SSD aldım ve mevcut HDD'yi söküp yerine takacağım ekstra yer olmadığı için. Laptopu win 8.1 olarak aldım daha sonra win 10'a yükselttim. Win 10'un kendi dijital imzası bulunuyormuş. Yeni kurulum yaparken bir lisans şifresine ihtiyaç duyacak mıyım? Eğer şifre gerekli değil ise dijital şifreyi kendisi mi okuyacak anakarttan?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 7, 8 ve 8.1'den 10'a geçtiğinizde elde ettiğiniz lisans, donanımız ile eşleştirilmekte. Bunun hangi donanım olduğu Microsoft tarafından açık ve net bir biçimde belirtilmiyor.

Bu durumda herhangi bir donanım değişikliği sonrasında tekrar Windows 10 kuruyorsanız ürün anahtarı kısmını pas geçmeniz yeterli. Windows, donanımızı tespit edip kurulum sonrası internete bağlandığınızda aktivasyonu otomatik gerçekleştirmeli.

Alternatif olarak daha önce yükseltme yaptığınızda eğer sisteme Microsoft hesabınızı girdiyseniz, Windows lisansınız hesabınıza bağlanıyor. Böylece yeni Windows kurduktan sonra ilk çalıştırma esnasında ya da sonradan Microsoft hesabınızı sisteme girdiğinizde Windows'unuz etkinleştirilecektir.

Bu, etkinleştirme kısmında "Windows, Microsoft hesabınıza bağlı bir dijital lisnas ile etkinleştirildi" ibaresi ile belirtilir:

upload_2016-11-28_15-21-4.png

Olur da etkinleştirmede sorun olursa burada "Sorun gider" seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayınve daha sonra yönergeleri izleyerek Windows'a, sistemde bir donanım değişikliği yaptığınızı belirtin.

Bu işlemin adımları Microsoft tarafından burada detaylıca anlatılmakta:

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/20530/windows-10-reactivating-after-hardware-change

technopat soru.PNG
Windows 7, 8 ve 8.1'den 10'a geçtiğinizde elde ettiğiniz lisans, donanımız ile eşleştirilmekte. Bunun hangi donanım olduğu Microsoft tarafından açık ve net bir biçimde belirtilmiyor.

Bu durumda herhangi bir donanım değişikliği sonrasında tekrar Windows 10 kuruyorsanız ürün anahtarı kısmını pas geçmeniz yeterli. Windows, donanımızı tespit edip kurulum sonrası internete bağlandığınızda aktivasyonu otomatik gerçekleştirmeli.

Alternatif olarak daha önce yükseltme yaptığınızda eğer sisteme Microsoft hesabınızı girdiyseniz, Windows lisansınız hesabınıza bağlanıyor. Böylece yeni Windows kurduktan sonra ilk çalıştırma esnasında ya da sonradan Microsoft hesabınızı sisteme girdiğinizde Windows'unuz etkinleştirilecektir.

Bu, etkinleştirme kısmında "Windows, Microsoft hesabınıza bağlı bir dijital lisnas ile etkinleştirildi" ibaresi ile belirtilir:

Eki Görüntüle 202416

Olur da etkinleştirmede sorun olursa burada "Sorun gider" seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayınve daha sonra yönergeleri izleyerek Windows'a, sistemde bir donanım değişikliği yaptığınızı belirtin.

Bu işlemin adımları Microsoft tarafından burada detaylıca anlatılmakta:

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/20530/windows-10-reactivating-after-hardware-change
Recep abi,dedin ya yükseltmeyi microsoft hesabıyla yaptıysanız 10 lisansınız microsoft hesabına ekleniyor diye.Şimdi ben zamanında windows 8 aldım kutulu sonra 10 a yükselttim ve o lisansın microsoft hesabına eklendiğinide gördüm,ilerde yeni bilgisayar alacam bu işletim sistemini o bilgisayara kurduğumda microsoft hesabını girdiğimde etkinleşecekmi? (Tabi eski bilgisayardaki windows u sildikten sonra ) size cmd den 'slmgr/dlv' görüntüsünüde atarım. Abi yani kurabilirmiyim yeni bilgisayarıma windows 10 u microsoft hesabımla? (Windows lisansım retail)
sdasda.PNG

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı