Çözüldü Windows 10 mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ArchitectW

Centipat
Öncelikle hepinize sağlıklı bir ömür dilerim...

Konuya gelecek olursam bilgisayarım uzun zamandır mavi ekran hatası veriyor. RAM'leri hem Memtest86, hem de burnıntest ile tüm donanımları test ettim. Hiçbirinde hata vermedi. Windows ile RAM'leri yine test ettim çünkü RAM'lerden şüpheleniyordum. Ama aynı şekilde hata vermedi. Bunun üzerine SSD kartında sorun olabilir diye Windows üzerinden denetledim. Aynı şekilde hata yok. Win10 1909 kullanıyordum. Yeniden format atıp Win10 (10.00 yapı 18363) kurdum. Temiz bir kurulum yaptığıma eminim. BIOS güncel. Sürücüler hepsi elle özenle güncellendi. Genellikle oyunlarda mavi ekran hatası alıyordum ama son zamanlarda Adobe programlarını kullanırken hata Vermeye'de başladı. Minidump dosyasını ekleyeceğim. Gerektiği taktirde aldığım hataları'da yazarım.

@Recep Baltaş
İlgilenirseniz gerçekten sevinirim, zira bilgisayarı kırma noktasına ulaştım. Teşekkürler.

Minidump dosya Link'i.

PC donanım özellikleri ve markaları.
  • İşlemci: Intel Core i5 9600KF CPU'min. 3.70GHz.
  • Anakart: ASUS Prime B365-PLUS 2666MHz.
  • Ekran kartı: MSI VGA Radeon RX 580 series Armor 8 GB OC DDR 5 256Bit.
  • Power Supply: Gametech GTF-700 700W.
  • SSD: WD Blue 3D NAND M.2 SATA SSD disk 1TB.
  • RAM: Crucial 8 GB Ballistix sport LT gray DDR4 2666MHz CL16 - 3ad. 8 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Şu an indiriyor hocam teşekkür ederim 🙂
Saygıdeğer hocam. Yine mavi ekran hatası verdi. Ben pes ediyorum. PC rafa kaldırırım artık. Minidump dosyasını atıyorum ama gerçekten olacağı yok artık.

@Murat5038 Hocam hatanın HDD'den kaynaklandığını tespit ettim. Ve bunun üzerine HDD'i bilgisayardan çıkardım ve rafa kaldırdım. Yeni bir Seagate HDD aldım. Birkaç gün mavi ekran hatası almıyordum tabii son 3 gün hariç. Yine mavi ekran hatası aldım. Elbette yeni HDD aldıktan sonra son kez format attım ve tüm driverları yükledim. Dosyaları ekleyeceğim. Bu sefer neden olmuş olabilir?

(Bunları son formattan önce yaptım Eski HDD ait hiçbir şey kalmadı bilgisayarda)
Ve o bozuk olan HDD içerisinde önemli bilgilerim vardı bunu nasıl kurtarabilirim? BIOS, Aygıt yönetici hiçbir şekilde görmüyor. Anakart'ını değiştirdim uyumlu başka HDD ile ama yine çalışmadı. Ses var ama PC de görünmüyordu üstelik bozuk HDD takılı iken Windows çok geç yökleniyordu.

@Murat5038
Murat reis, selamünaleyküm. Yine ben. O zamandan bu zamana defalarca denemeler yaptım ve sorunun nereden kaynaklandığını buldum. Anakartın ekran kartından kaynaklanıyormuş. Harici ekran kartında sorun yokmuş ve her şeye anakart sorun oluyormuş. 1 hafta önce anakartı garantiye gönderdim ve bana ücret iadesi yapıldı. Şu an bir anakarta ihtiyacım var. Ve yeni konu açmak yerine senin tavsiyeni almamın daha doğru olacağını düşündüm. Bana mATX bir anakart önerisinde bulunur musun? ASUS Prime B365 Plus kullanıyordum lakin piyasada şu an bu ürün yok.
@Murat5038 bey, ikisinide kontrol ettim. İnanın süt gibi temiz çıkıyorlar ve ben anlam veremiyorum. Tekrardan mavi ekran hatası aldım. Minidump dosyasını ek'e bırakıyorum. Daha fazla mavi ekran vermeden tek hatayla çözerim diye düşünüyorum.

İmzamdan Aida64 sonucunu paylaşın. Sistem tarama 2 sonucunu da paylaşın.
CORONA adında bir isim mi girdiniz bilgisayara veya programa?
Ek olarak ses sürücünüzü de kurmadıysanız kurun.

Son düzenleme:
Yok saygıdeğer hocam corona değil 😄 Cortana diye bir uygulama var evet. Windows ile kendisi geldi. Tekrardan bir format attım. Ve bu sefer elimde bir liste ile iyice araştırarak tekrardan kurulum yaptım. BIOS'u sıfırlamıştım. Başta onu yeniden sitesinden indirerek kurulumunu yaptım. Daha sonra Windows'u en güncel haliyle verdiğiniz linkteki gibi ISO dosyasını indirdim. USB sürücüsüne temiz bir şekilde kurdum. Kurulum ekranında CMD ile SSD diski temizledim. Windows 10 kurulumumu yaptım. Windows 10 Update sorun oluşturuyor diye tek tek driverları kendi sitelerinden en güncel haliyle indirdim. Ekran kartı, ses kartı, Intel, USB, vs. Hepsini bizzat Aygıt Yöneticisi'nden yüklü ve son sürümlerini karşılaştırarak güncelledim. Daha sonra PC restart atarak yeniden açtım. PC sınamadan geçridim. Daha önce aldığım şekilde bir mavi ekran gelmedi. Daha sonra Adobe programlarımı yükledim ve en yüksek değerde çalışmalarımı yaptım. Bu Esnada'da bir sorunlar karşılaşmadım. CCleaner indirip kayıt defteri hataları var mı diye bakmak istedim ve buldğumu birçok hatayı temizledim. Steam indirdim ve CS:GO yükledim. Yaklaşık 5 saat oynadım hata verecek mi diye. Üstelik yüksek değerde. Hiçbir hata ile karşılaşmadım. Tabii son olarak arkadaşım LoL indirip oynayana kadar. Bu esnada mavi yerine yeşil ekran verdi 2 defa. Herhalde yüklerken kayıt defterinde hatalar oluştu diyerek kayıt defterini tekrardan temizledim. Hata 0. Oyuna tekrar giriş yaptıktan sonra 3, defa yeşil ekran verdi. Bu PC toplama bir bilgisayar. Acaba sorun uyumsuz donanımlardan mı? Yoksa bu bilgisayar Windows 10 kaldırmıyor mu? En başlarda sorunsuz çalışıyordu son 2 aydır sürekli hata alıyorum ve artık çalışamaz hale geldim. Gerçi şu sıralar Adobe programlarında sorun yok ama her an hata verecekte dosyalar ve çalışmalar çöp olacak korkusuylayım. Ne önerisiniz?

Minidump dosyası linkte. Size de rahatsızlık veriyorum kusura bakmayın...

Son düzenleyen: Moderatör:
Usb sürücüsüne temiz bir şekilde kurdum. Kurulum ekranında CMD ile SSD diski temizledim.
Neden CMD? Kendi temizliyor zaten kurulumda.
Herhalde yüklerken kayıt defterinde hatalar oluştu diyerek kayıt defterini tekrardan temizledim.
Nasıl temizledin? CCleaner kısmındakini diyorsan sıkıntı yok kendin elle birşey karıştırdıysan yanlış yapmışsın.
3, defa yeşil ekran verdi. Bu PC toplama bir bilgisayar. Acaba sorun uyumsuz donanımlardan mı? Yoksa bu bilgisayar Win10 kaldırmıyor mu?
Yeşil ekranda çökme bilgileri yazıyorsa yani saf yeşil ekran değilse siz yine benim verdiğimi değil İnsider sürümü kullanıyorsunuz. Diğer varsayım ise verdiğimi yükleyip insider kaydını tekrar açtınız.
Bunlar da değilse MS hesabıyla giriyor olabilirsiniz otomatik insidere geçirip güncelliyordur.

Bu şekilde insider sürümler zaten hata amaya müsait sürümler olduğundan beklenen birşey. Şimdi verdiğiniz dosyaya baktığımda da insider olduğunu ve verdiğimi yüklemediğinizi görüyorum.

Neden CMD? Kendi temizliyor zaten kurulumda.
Kendi sildiğinde anlamadığım şekilde GPT'den MBR formatına atıyor disk kendini, bunun için CMD ile temizledim.

Nasıl temizledin? CCleaner kısmındakini diyorsan sıkıntı yok kendin elle birşey karıştırdıysan yanlış yapmışsın.
CCleaner kısmından otomatik olarak temizliyor ben karışmıyorum.

Yeşil ekranda çökme bilgileri yazıyorsa yani saf yeşil ekran değilse siz yine benim verdiğimi değil İnsider sürümü kullanıyorsunuz. Diğer varsayım ise verdiğimi yükleyip insider kaydını tekrar açtınız.
Bunlar da değilse MS hesabıyla giriyor olabilirsiniz otomatik insidere geçirip güncelliyordur.

Bu şekilde insider sürümler zaten hata amaya müsait sürümler olduğundan beklenen birşey. Şimdi verdiğiniz dosyaya baktığımda da insider olduğunu ve verdiğimi yüklemediğinizi görüyorum.

Sizin verdiğinizi indirdim eminim, kurulum yaptıktan sonra Microsoft hesabımı bağladım bu esnada doğrudur İnsider otomatik aktif oldu. Verdiği hata içerisinden 1 tanesinde İnsider hatası...

Windows 10 Sürüm 2004 Yapı 19041.84 indirdiğim Win10 iso dosyası bu. Yandisk üzerinden indirmiştim. Kurulumu bilmeme rağmen video'a bakmıştım.

Şimdi yeniden format atmam gerekiyor mu?

Şimdi yeniden format atmam gerekiyor mu?
2004 kullandığın için evet, ben 1909 demiştim. MS hesabıyla giriş yapmayın insider açmayın. Normal Windows güncellemelerini yapın format sonrası.
Kendi sildiğinde anlamadığım şekilde GPT'den MBR formatına atıyor disk kendini, bunun için CMD ile temizledim.
Diski temiz kurulum olmadan UEFİ yapılandırmadan başlattıysan otomatik döner. BIOS ayarlarını UEFİ olarak default edip disklerde önemli birşey yoksa temiz kurulumla GPT olarak kurulur. CMD ile uraşmayın.

2004 kullandığın için evet, ben 1909 demiştim. MS hesabıyla giriş yapmayın insider açmayın. Normal Windows güncellemelerini yapın format sonrası.

Diski temiz kurulum olmadan UEFİ yapılandırmadan başlattıysan otomatik döner. BIOS ayarlarını UEFİ olarak default edip disklerde önemli birşey yoksa temiz kurulumla GPT olarak kurulur. CMD ile uraşmayın.

Dediğinizi yarın yapacağım. Rica edersem linki siz atar mısınız. Microsoft sitesi üzerinden de aynısını buldum ama emin olamıyorum. Yarın tekrar görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın. Teşekkür ederim her şey için..

Geri
Yukarı