Windows 10 Pro Aktivasyon Sorunu

Pro için anahtarı parayla mı aldınız?
Benim tahminim ürün anahtarını değiştirmişsiniz. Bu Windows kurulumunuzu Pro yapmak için yeterli değil. Windows 10 Pro için tekrar kurulum yapmanız gerekli. Ürün anahtarını değiştirince haliyle aktivasyonunuz bozulmuş. Ürün anahtarınızı "YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7" ile değiştirin.

Home olanını indirmeniz yetmez. Önce Windows 7 sürümünüze dönmeniz daha sonra yükseltme yoluyla Windows 10'a geçmeniz lazım. Kolaylık sağlamışlar hala niye insanlar kafasına göre bir iso indirip kurmaya çalışıyor anlamıyorum.

Geçişi nasıl yaptınız? Yükseltme yoluyla yapmanız gerek. Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma bölümünde eski işletim sistemine dönme seçeneği varsa eski işletim sisteminize dönebilirsiniz. Daha sonra yükseltme yoluyla geçiş yapın.
USB hazırlayıp temiz kurulum yaptım.

USB hazırlayıp temiz kurulum yaptım.
Yükseltme yoluyla geçiş yapmanız lazım. Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma bölümünde eski işletim sistemine dönme seçeneği varsa dönebilirsiniz. Yoksa tekrar eski işletim sisteminizi kurup aktivasyon yapıp yükseltmeniz gerekiyor.

Iso dosyasıyla da yükseltme yapabilirsiniz. İndirdiğiniz iso sürümü kullandığınız Windows 8.1 sürümünün üst versiyonu olmalı. Örneğin Windows 8.1 Pro 64 bit Türkçe kullanıyorsanız Windows 10 Pro 64 bit Türkçe isosu olmalı. Daha sonra iso dosya içeriğini açıp setup.exe'yi çalıştırmanız gerekli. Eğer 3 seçenekten bütün program ve ayarlarınızı koruyan ilk seçenek seçilemiyorsa yanlış bir şey yapıyorsunuz demektir. Çıktıysa bu seçeneği seçip başarılı bir şekilde yükseltme yapabilirsiniz. Yoksa temiz kurulum yapmış gibi olursunuz bilgisayarınız yükseltilmez ve aktivasyon başarısız olur.
Şimdi sizin yapmanız gereken eski işletim sisteminize dönüp bahsettiğim gibi yükseltme yapmak. Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma bölümünden eski işletim sisteminize dönebilirsiniz. Öyle bir seçenek yoksa tekrar Window 8.1 kurup aktivasyon yapıp doğru bir şekilde yükseltme yapmanız gerekiyor.

Yükseltme yaptıktan sonra tekrar iso dosyası indirmeye gerek yok. Ayarlardan kurtarma bölümüne gelip bilgisayarı sıfırla seçeneğiyle temiz kurulum yapabilirsiniz.

Yani aktivasyon sorunu Windows 7 Home premiumdan Windows 10 Proya geçtiğim için mi olmuyor?
Siz yükseltme yapmamışsınız, temiz kurulum yapmışsınız. Aşağıdaki yazıyı okursanız iyi olur.

Iso dosyasıyla da yükseltme yapabilirsiniz. İndirdiğiniz iso sürümü kullandığınız Windows 8.1 sürümünün üst versiyonu olmalı. Örneğin Windows 8.1 Pro 64 bit Türkçe kullanıyorsanız Windows 10 Pro 64 bit Türkçe isosu olmalı. Daha sonra iso dosya içeriğini açıp setup.exe'yi çalıştırmanız gerekli. Eğer 3 seçenekten bütün program ve ayarlarınızı koruyan ilk seçenek seçilemiyorsa yanlış bir şey yapıyorsunuz demektir. Çıktıysa bu seçeneği seçip başarılı bir şekilde yükseltme yapabilirsiniz. Yoksa temiz kurulum yapmış gibi olursunuz bilgisayarınız yükseltilmez ve aktivasyon başarısız olur.
Şimdi sizin yapmanız gereken eski işletim sisteminize dönüp bahsettiğim gibi yükseltme yapmak. Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma bölümünden eski işletim sisteminize dönebilirsiniz. Öyle bir seçenek yoksa tekrar Window 8.1 kurup aktivasyon yapıp doğru bir şekilde yükseltme yapmanız gerekiyor.

Yükseltme yaptıktan sonra tekrar iso dosyası indirmeye gerek yok. Ayarlardan kurtarma bölümüne gelip bilgisayarı sıfırla seçeneğiyle temiz kurulum yapabilirsiniz.

Tabi. Windows 10 Media Creation Tool diye internetten aratırsanız microsoft USB ve DVD'ye kurulum için kolaylık sağlıyor. Bir kere aktivasyon yaptınızmı istediğiniz zaman lisans numarası girmeye gerek kalmadan kurulum yapabilirsiniz. Hatta Windows 10 içerisinden bile temiz kurulum başlatabilirsiniz.

upload_2015-8-5_11-31-6.png

Teşekkürler. Yani ben yükseltme yaparsam. Yine ürün anahtarı çalışmıyor hatası alır mıyım? Yoksa o sürüm uyumsuzluğu nedeniyle mi oluştu?

Almazsınız. Ben hem iso ile hem direk microsoftun sunduğu sağ alttaki bildirimle yükseltme yaptım. Sistem sorunsuz işliyor. Sadece ilk iki gün aktivasyonlarda gecikme yaşanmış.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı