Rehber Windows 10 ve Windows 11 sürümlerinde hızlı başlatma gözükmüyor

Merhaba, Windows 10 ve Windows 11 sürümlerinde hızlı başlatma seçeneği gözükmeme sorunu çözeceğiz.
Öncelikle, hızlı başlatma ayarını ben tavsiye etmem ancak hiç sorun yaşamazsanız ve bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını isterseniz yapabilirsiniz.

Hızlı başlatma ayarı gözükmüyor, ne yapabilirim?

1657606006466.png

Panik yapmana gerek yok. Seninle beraber hızlı başlatı açacağız, %100 çözüm.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Adsız.png

Çalıştırdığımız zaman, hızlı başlat seçeneğinin gözükmesi için bu kodu yapıştırınız.

Kod:
powercfg /hibernate on

Evet, yapıştırdığınız zaman güç planına bakın ve görün. Hızlı başlat seçeneğimiz geri gelmiş olacaktır.

Adsız.png

Hızlı başlat seçeneğinin gözükmemesini ve devre dışı kalmasını nasıl yapabilirim?

Gayet basit ve aynı adımları yapınız. CMD'yi yönetici olarak çalıştırınız ve bu kodu yazınız.

Kod:
powercfg /hibernate off

1657606006466.png

Neden tavsiye etmiyorsunuz?

@Enes3078 benden daha iyi açıklar diye düşünüyorum. Girdiğim bir mavi ekran konusunda hızlı başlatı kapatın falan yazmıştı. Hızlı başlat, bana göre sorun yaratabilen bir özellik. Mesela ben, Windows'u kapatırken monitörün görüntüsü gidiyor ama kasa hâlâ çalışmaya devam ediyor falan. Bu sıkıntıları ya da daha farklı sıkıntıları çekmek yerine 10 saniye daha geç açılsın ve hızlı başlat ayarı açık olmasın. İsteyen kişiler bu rehber ile aktif edebilir ve hata, sorun yaşamazlarsa isteğe bağlı kullanabilirler.

@Enes3078 benden daha iyi açıklar diye düşünüyorum. Girdiğim bir mavi ekran konusunda hızlı başlatı kapatın falan yazmıştı. Hızlı başlat, bana göre sorun yaratabilen bir özellik. Mesela ben, Windows'u kapatırken monitörün görüntüsü gidiyor ama kasa hâlâ çalışmaya devam ediyor falan. Bu sıkıntıları ya da daha farklı sıkıntıları çekmek yerine 10 saniye daha geç açılsın ve hızlı başlat ayarı açık olmasın. İsteyen kişiler bu rehber ile aktif edebilir ve hata, sorun yaşamazlarsa isteğe bağlı kullanabilirler.

Evet, haklısınız. Monitör kapandığında kasa 10 saniye daha çalışmaya devam ediyor. Kasa kapandığında ise, USB kulaklığın ışıkları yanmaya devam ediyor. Hatta, kasa kapalı iken yavaş da olsa telefonumu şarj edebiliyorum. Hızlı başlatma özelliğinde SSD ve diğer bileşenler açık kalıyor mu? Eğer açık kalmaya devam ediyorsa ben de kapatayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
@sinann996 Görev Yöneticisi'nde birkaç gün açık yazdığına göre pek iyi şeyler olmuyor bence. Sonuçta, sistem kapalı yani çalışmıyor. Tam olarak ben anlamış değilim mantığını ama yüksek ihtimal diske kaydediyor ondan daha hızlı açılıyor. Bilgisayar çalışmadığı sürece parçaların çalışmasını düşünmek bana saçma geliyor.

@sinann996 Görev Yöneticisi'nde birkaç gün açık yazdığına göre pek iyi şeyler olmuyor bence. Sonuçta, sistem kapalı yani çalışmıyor. Tam olarak ben anlamış değilim mantığını ama yüksek ihtimal diske kaydediyor ondan daha hızlı açılıyor. Bilgisayar çalışmadığı sürece parçaların çalışmasını düşünmek bana saçma geliyor.
O halde, hızlı başlatmayı kapatıyorum. Teşekkürler.

NVMe SSD varsa hızlı başlatmaya gerek yoktur. Hızlı başlatma özelliği hibernation demektir. Bilgiler hiberfil.sys dosyasında saklanır. Önbelleğe alınan dosyalar sistemin hızlı açılmasına yardımcı olur.

Neden tavsiye etmiyorsunuz?
Ben bir örnek vereyim kendimden: Hızlı Başlat özelliği açıkken bilgisayarı kapat dersem Windows kapanıyor, görüntü gidiyor ama bilgisayar hala çalışmaya devam ediyor. Kısacası bu özellik açıkken bilgisayarım kapanmıyor. Ancak Hızlı Başlat özelliğini kapatırsam, ki denetim masasından kapattıktan sonra bir de konu içerisindeki kodu kullanıyorum, bilgisayarım normal bir şekilde kapanıyor ve sanki sistemim daha stabil çalışıyor.

SSD kullandığım için zaten açılış ve kapanış hızlı oluyor. Bu sebeple Hızlı Başlat özelliğine ihtiyaç duymuyorum.

Ek bilgi:
Kod aracılığıyla kapattığınızda Windows'un kurulu olduğu diskin alanında bir artış olduğunu göreceksiniz. Bu artış, Hızlı Başlat'ın görevini yapabilmesi için gerekli önbellek dosyalarının silinmesinden kaynaklı.

Formattan sonra özelliği kapattığımda 6 GB'a yakın artış oluyor alanımda.

Geri
Yukarı