Çözüldü Windows 10 yüksek CPU kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

bjkworld26

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
• AMD Ryzen 5 3600 • MSI B450M-A Pro Max • Gigabyte GeForce GTX 1060 6 GB • 240 GB Gigabyte SSD / 500GB Samsung 970 EVO Plus / 2 TB western Green HDD • Kingston Beats 16 GB 3600 MHz RAM.
RAM
2 adet Kingston Fury Beast 8GB 3600MHZ DDR4 CL17 KF436C17BB/8
SSD veya HDD modeli
GİGABYTE 240 GB ssd
Ekran kartı
NVİDİA GTX 1060 6GB, Western Green 2 TB HDD
Anakart
MSI b450m a pro max
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600
Arkadaşlar işlemcim boşta bile 44-48 arasında. Ortalama hep 55 dereceleri görüyor. Kule tipi soğutucu kullanıyorum ve işlemci fanı daha hızlı dönüyor. Arka planda işlemciyi bir uygulama kullanıyor ama çözemedim. Baktığım zaman %100 kullanım var. Bilgisayarı açtığımda tamam, sistem yeni açılmış filan deyip geçiştiriyordum da 10 dk geçiyor gene bir kullanım söz konusu. %100 kullanımdan dolayı işlemci ısınıyor. Bu konudan muzdaribim. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

CPU %100 kullanımı 2.jpg

CPU %100 kullanımı 3.jpg

CPU %100 kullanımı.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
IOBit yazılımlarını bilgisayarınızda kullanmayın, yardımcı olmaktan çok sistemi bozarlar. Bloody mouse programını da lazım olmadıkça açmayın. Sistem rahatlayacaktır zaten. IOBit programlarını Revo Uninstaller ile kaldırın.

Edit: Ayrıca buraya bakarak gereksiz Windows hizmetlerini kapatın. Son olarak formatlık veya virüslük bir durum yok. Hangi Windows 10 Hizmetlerini Güvenle Kapatabilirsiniz?
Bir de ek olarak ESET'i kaldırın yerine Kaspersky Security Cloud - Free kurun. ESET'e nazaran daha az sistem kullanır, daha iyi koruma sağlar ve ömür boyu ücretsizdir.
En çok işlemci kullanımı yapan uygulamalara göre sıralama yapın, görev yöneticisinde bir şey anlaşılmıyor.
Nasıl yapıcam biraz açarmısınız

AMD'ni Utilization fonksiyonunu mu oturtmuş olacak?
5600X kullanıyorum HWInfo ile görev yöneticisinin gösterdiği kullanım değerleri aynı.
Ortalama kullanımdan bahsediyorum ama zaten görev yöneticisi alt çekirdeklerin kullanım değerlerini göstermiyor.
Tüm çekirdeklerin kullanım değerlerini kontrol etmedim doğal olarak ama ortalama kullanımları doğru gösteriyor.

Artı -1 Eksi
5600X kullanıyorum HWInfo ile görev yöneticisinin gösterdiği kullanım değerleri aynı.
Ortalama kullanımdan bahsediyorum ama zaten görev yöneticisi alt çekirdeklerin kullanım değerlerini göstermiyor.
Tüm çekirdeklerin kullanım değerlerini kontrol etmedim doğal olarak ama ortalama kullanımları doğru gösteriyor.
Thread'lere yük farklı düştüğünde doğru göstermiyor. Siz kendi doğru bildiğinizi söyleyebilirsiniz. Sadece HWINFO ile de kontrol edilmesi yerinde bir hareket olabilir diyorum.

Artı -1 Eksi
Thread'lere yük farklı düştüğünde doğru göstermiyor. Siz kendi doğru bildiğinizi söyleyebilirsiniz. Sadece HWINFO ile de kontrol edilmesi yerinde bir hareket olabilir diyorum.
Kontrol etmek lazım. Fakat hatalı gösterse bile konu sahibinde aşırı bir kullanım söz konusu. Sonuç olarak %10 kullanılan CPU yu %100 gösterecek kadar büyük bir hata payı yok.
@erengore @Emirizmir bu konuyu başka yerde tartışsanız?
Konu sahibinin sorunu yüksek CPU kullanımı zaten dolayısıyla görev yöneticisinde sıkıntı olup olmadığını göz önünde bulundurmak lazım.

Artı -1 Eksi
İşlemci kullanımı şuan

Dosya Ekleri

• işlemci kullanımı.jpg
    işlemci kullanımı.jpg
    95,8 KB · Görüntüleme: 72
Konu sahibinin sorunu yüksek CPU kullanımı zaten dolayısıyla görev yöneticisinde sıkıntı olup olmadığını göz önünde bulundurmak lazım.
Bu dediğiniz şey en son düşünülecek olan ihtimal. Konuyu kirletmekten başka bir şey yaptığınız yok şu an.
İşlemci kullanımı şuan
Eset arkaplanda tarama yapıyor mu? Yapıyor ise kapatın bir de öyle paylaşın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı