Windows 10 Yüksek Disk Kullanımı Sorunu

Theodore34

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistemim 5 günlük bir sistem ama bazı sorunlar yaşıyorum. Bilgisayarı ilk açtığımda görev yöneticisine giriyorum ve disk kullanımının %100-%99 seviyesinde olduğunu görüyorum daha sonra bu değer aşağılara doğru iniyor ve tekrar çıkıyor. Yaklaşık 2 dakika sonra artık bu kadar yüksek seviyelere çıkmıyor ama %0-%70 arası dolanıyor. Bu kullanım değerinin yükseldiği zamanlar bakıyorum ne kullanılıyor diye işlemlerde Chrome, Radeon Settings, Skype ve Arama programlarının diğerlerine göre yüksek olduğunu görüyorum. İnternette biraz araştırdım ve bazı Windows Servislerini kapatınca düzeldiğini gördüm bende yaptım fakat bir faydası olmadı. Bilgisayar açıldıktan yaklaşık 10 dakika sonra ise her şey normale dönüyor ve disk kullanımı %0-%3 arasında gidiyor. Arkadaşlar çözümü bilenler varsa lütfen yardım etsin bilgisayarım yeni ve bu durum beni gerçekten üzüyor. Sorunun bu şekilde devam etmesi halinde disk ömrünün olumsuz etkileneceğini duydum hepinizden yardım bekliyorum.
Sistem;
  • -Gigabyte GA-AB350M Gaming 3 Anakart
  • -Ryzen R5 1500X İşlemci
  • -Gigabyte RX 580 8 GB Gaming Ekran Kartı
  • -Kingston Hyper X Fury 8 GB 2666 MHz CL15 Bellek
  • -WD 1 TB 7200 RPM 64 MB HDD
  • -High Power 600 Watt Bronze Sertifikalı Güç Kaynağı
  • -Akasa Venom Lx Kasa
  • -Viewsonic VX 2257 MHD Monitör

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlangıç kısmında çalışan programları devre dışı bırakıp dener misin?
Başlangıç kısmında Microsoft OneDrive ve Windows Defender var. Bunları kapatmamda bir sorun olurmu? Ayrıca diskimde bir sorun olabilirmi acaba ilk önce HD Tune ile taramamı önerirmisiniz?

Sistemim 5 günlük bir sistem ama bazı sorunlar yaşıyorum. Bilgisayarı ilk açtığımda görev yöneticisine giriyorum ve disk kullanımının %100-%99 seviyesinde olduğunu görüyorum daha sonra bu değer aşağılara doğru iniyor ve tekrar çıkıyor. Yaklaşık 2 dakika sonra artık bu kadar yüksek seviyelere çıkmıyor ama %0-%70 arası dolanıyor. Bu kullanım değerinin yükseldiği zamanlar bakıyorum ne kullanılıyor diye işlemlerde Chrome, Radeon Settings, Skype ve Arama programlarının diğerlerine göre yüksek olduğunu görüyorum. İnternette biraz araştırdım ve bazı Windows Servislerini kapatınca düzeldiğini gördüm bende yaptım fakat bir faydası olmadı. Bilgisayar açıldıktan yaklaşık 10 dakika sonra ise her şey normale dönüyor ve disk kullanımı %0-%3 arasında gidiyor. Arkadaşlar çözümü bilenler varsa lütfen yardım etsin bilgisayarım yeni ve bu durum beni gerçekten üzüyor. Sorunun bu şekilde devam etmesi halinde disk ömrünün olumsuz etkileneceğini duydum hepinizden yardım bekliyorum.
Sistem;
  • -Gigabyte GA-AB350M Gaming 3 Anakart
  • -Ryzen R5 1500X İşlemci
  • -Gigabyte RX 580 8 GB Gaming Ekran Kartı
  • -Kingston Hyper X Fury 8 GB 2666 MHz CL15 Bellek
  • -WD 1 TB 7200 RPM 64 MB HDD
  • -High Power 600 Watt Bronze Sertifikalı Güç Kaynağı
  • -Akasa Venom Lx Kasa
  • -Viewsonic VX 2257 MHD Monitör
SSD tak bana diye bağırıyor sistem

SSD tak bana diye bağırıyor sistem
Doğru diyorsunuz ama bu sistemi toplamak için bütçemi zaten aşmıştım. Şimdilik bir çözüm bulmaya çalışıyorum. Sisteminde sadece HDD kullanan bir sürü insan var hepside bu sorunu yaşamıyor bir çözümü olmalı.

SSD takmadığınız sürece ve sisteme bir şeyler daha kurduğunuz sürece bu sorun devam edecektir.
Sisteminde sadece HDD kullanan herkesin bu sorunu yaşamıyor bir çözümü olduğuna inanıyorum.

Benim de sistemde SSD yokken böyleydi, babamın dizüstü bilgisayarında da böyleydi SSD alınca uçmaya başladı aletler. Siz uygulama kurdukça disk kullanımı da iyice artacaktır.

Arkadaşlar HD Tune programı ile diskimi tarattım ve hiç kırmızı nokta çıkmadı ayrıca healt sekmesine geldim ve sarı veya kırmızı şerit yoktu hepsinde OK yazıyordu. Bilgisayarı ilk açtığımda görev yöneticisinden hangi işlemin diski çok kullandığını gözlemledim ve sonuçları bir yere yazdım. Sonuçlar şu şekilde;
-Windows Modules Installer Worker (Hem disk hemde işlemciyi en çok kullanan işlem buydu bu işleme sağ tıklayarak görevi sonlandır dedim fakat daha sonra tekrar geldi, tekrar kapattığımda bu sefer gelmedi.)
-Microsoft Onedrive 32 BİT
-Microsoft Onedrive setup (İşlemciyi tek başına %82 kullandı.)
-Microsoft Skype
-Microsoft Compatibility Telemetry
-Wsappx
-Mağaza Background Task Host
-Arama
-Windows Ana Bilgisayar İşlemi
-System
-Radeon Settings Host Application
-Eset Service
Arkadaşlar bu işlemlerden hangilerini kapatmam bir soruna yok açmaz ve nasıl kapatabilirim. Diskim sağlam çıktı fakat format atsam bu sorunun düzelme ihtimali varmıdır, ne yapmamı önerirsiniz. @Recep Baltaş @Ali Güngör ustalar sizinde fikirlerinizi almak isterim, bilgisayarım yeni ve bu durum beni üzüyor hepinizden yardım bekliyorum.

Yardım edecek kimse yok mu?

@Recep Baltaş @Ali Güngör ustalar kimse cevap vermiyor sizin düşüncelerinizide duymak isterim. Bu sorun hakkında bir video çekebilirmisiniz çünkü sisteminde sadece HDD kullanan ve bu sorunu yaşamayan kullanıcılarda var. Youtube'da sistem toplama videolarında görüyoruz herkesmi bu sorunu yaşıyor. Windows 10 da en çok yaşanan problemlerden birisi %100 veya yüksek disk kullanımı bu konu hakkında bir video çekerseniz çok yararlı olacağına inanıyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı