Windows 10 Yüksek Disk Kullanımı Sorunu

Kullanmıyorsanız (yukarıda link verilmişti.) onedrive'ı kaldırın. Ccleaner ile kullanmadığınız metro uygulamaları sistemden kaldırın. Görüyorum ki Microsoft telemetry hizmeti de sistem kaynaklarını yoğun bir biçimde kullanıyor. Telemetry kapatmak için çeşitli programlar veya kayıt girdisi dosyaları da var. Nasıl kapatacağınız size kalmış. Bu arada gereksiz diye önemli hizmetleri kapatmayın ki ilerde bilgisayarda problemler ortaya çıkmasın.

Kullanmıyorsanız (yukarıda link verilmişti.) onedrive'ı kaldırın. Ccleaner ile kullanmadığınız metro uygulamaları sistemden kaldırın. Görüyorum ki Microsoft telemetry hizmeti de sistem kaynaklarını yoğun bir biçimde kullanıyor. Telemetry kapatmak için çeşitli programlar veya kayıt girdisi dosyaları da var. Nasıl kapatacağınız size kalmış. Bu arada gereksiz diye önemli hizmetleri kapatmayın ki ilerde bilgisayarda problemler ortaya çıkmasın.
Cevabınız için teşekkür ederim. Diski çok kullanan işlemleri kaldırdığımda veya durdurduğumda da bu sorun gitmezse sizce format atmanın bir faydası olabilirmi yada bazı kişiler kendi çabalarıyla orijinal Windows 10 ISO'su hazırlamış diğer ISO'lardan farkı gereksiz ve sistemi yoran tüm uygulama, hizmet ve işlemlerin kapatılmış olması. Bu şekilde disk problemi çözülebilirmi acaba onuda deneyebilirim.

Cevabınız için teşekkür ederim. Diski çok kullanan işlemleri kaldırdığımda veya durdurduğumda da bu sorun gitmezse sizce format atmanın bir faydası olabilirmi yada bazı kişiler kendi çabalarıyla orijinal Windows 10 ISO'su hazırlamış diğer ISO'lardan farkı gereksiz ve sistemi yoran tüm uygulama, hizmet ve işlemlerin kapatılmış olması. Bu şekilde disk problemi çözülebilirmi acaba onuda deneyebilirim.
Eğer sorun geçmezse deneyebilirsiniz. Son çare olarak ama. Modifiyeli bir şekilde Windows kurmanızı önermem. Çünkü: Gerek kurulum sonrası güncellemelerde sıkıntı çıkabiliyor gerekse daha sonra sildiğiniz uygulamaları kullanamıyorsunuz. Hiç sfc /scannow komutunu denediz mi? Ayrıca sistemde virüs var mı?

Eğer sorun geçmezse deneyebilirsiniz. Son çare olarak ama. Modifiyeli bir şekilde windows kurmanızı önermem. Çünkü: Gerek kurulum sonrası güncellemlerde sıkıntı çıkabiliyor gerekse daha sonra sildiğiniz uygulamaları kullanamıyorsunuz. Hiç sfc /scannow komutunu denediz mi? Ayrıca sistemde virüs var mı?
Virüs olduğunu düşünmüyorum çünkü sisteme işletim sistemini kurduktan sonra ilk işim Windows Update'den güncellemeleri yüklemek ve hemen ardından Eser Smart Security 9 virüs programını kurmak oldu ama tabiki sistemi taramaktan zarar gelmez. Sfc /scannow komutunu denemedim denemememin asıl sebebi bu sorunu yaşayan çoğu kişi görev yöneticisini açıyor ve disk kullanan bir işlem olmamasına rağmen kullanımı %100-%99 olarak görüyor bende durum biraz farklı ama denemek faydalı olur tabiki bu komutu nereye yazıyoruz ve Sfc'den sonra boşlukmu var yardımcı olursanız çok sevinirim.

Virüs olduğunu düşünmüyorum çünkü sisteme işletim sistemini kurduktan sonra ilk işim Windows Update'den güncellemeleri yüklemek ve hemen ardından Eser Smart Security 9 virüs programını kurmak oldu ama tabiki sistemi taramaktan zarar gelmez. Sfc /scannow komutunu denemedim denemememin asıl sebebi bu sorunu yaşayan çoğu kişi görev yöneticisini açıyor ve disk kullanan bir işlem olmamasına rağmen kullanımı %100-%99 olarak görüyor bende durum biraz farklı ama denemek faydalı olur tabiki bu komutu nereye yazıyoruz ve Sfc'den sonra boşlukmu var yardımcı olursanız çok sevinirim.
Cmd'i yönetici olarak açıp sfc yazdıktan sonra boşluk bırakıp /scannow yazacaksınız.

Mekanik diskli pek çok sistemde karşıma çıktı, SSD taktığımda ortadan kalktı. Microsoft'un da el atması gerekiyor ama arkaplan işlemlerin artmasıyla birlikte artık SSD'siz sistemler kullanılamaz hale geliyor. Sistem tavsiyelerinde "SSD'yi çıkartsam olur mu?" diyenlere uzun süredir hayır diyoruz.

Ben bir soru sormak istiyorum. 10dk sonra bu sorun düzeliyor peki ilk 10dk bunun size ne gibi bir zararı var? Hissedilir derecede yavaşlık felan oluyor mu?

Aldığım ilk zamanlar bende de aynı sorun meydana gelmişti. 10-15 dakika sürekli HDD %100 idi. Beklemekten başka çarem olmuyordu. Epey uğraştım. Olmadı. SSD aldım ve taktım. Artık öyle bir sorun hiç olmadı. HDD'niz de herhangi bir problem yok. Bilgisayarınızda da yok aslında... Siz SSD alıp takana kadar böyle devam edecektir. Windows ayarıyla boşuna uğraşmayın derim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı