Windows 10'dan Linux'a geçilmeli mi?

Hocam kesinlikle geçilir. Eğer Fedora'ya geçerseniz çok büyük bir değişim olduğunu fark edeceksiniz.
Ubuntu'yu sakın kurmayın çok ağır bir İşletim Sistemi, Bildiğin Windows gibi. Ben Fedora öneririm.
Zaten Gnome arayüzü ile geliyor çok rahat edersiniz. Fedora gayet hafif bir sistem kesinlikle öneririm Arayüzüde gayet hoş.
Eki Görüntüle 1696368
Eki Görüntüle 1696369
Ubuntu ağır değil, sırf bunun için reboot atıp htopdan görüntü atacağım :D

1678436297463.png

Reboot attıktan yarım dakika sonra falan aldım, Fedora ile arasındaki fark 100mb.

Ubuntu ağır değil, sırf bunun için reboot atıp htopdan görüntü atacağım :D
Hocam Snap çok sıkıntı çıkarıyor.
Örnek olarak bilgisayar açıldıktan sonra Edge tarayıcısını başlatıyorum 1dk sonra açılıyor. Ama Fedra veya her herhangi Ubuntu türevi olmayan dağıtımda aynı sorunu yaşıyorum. Sadece Edge değil aynı sorun Chrome'da da var.
ElementaryOS'ta da aynı sorunlar var sistem çok ağır. Ben uzun süre Ubuntu'nun daha çok kitlesi var diye Ubuntu'da direndim ama baktım olmuyor Fedora'ya geçtim. Boot süre bile daha kısa.
Ubuntu'da boot 1dk-1,5dk arası sürerken Fedora'da 20-30snleri görüyorum.
Ubuntu gayet ağır ve RAM kullanımı da fazla.

Hocam sizin donanımınız nasıl bilmiyorum ama en azından benim bilgisayarım için Fedora daha verimli.
Ve genel olarak zaten çoğu kullanıcı Snap'ten nefret ediyor.

Hocam Snap çok sıkıntı çıkarıyor.
Örnek olarak bilgisayar açıldıktan sonra Edge tarayıcısını başlatıyorum 1dk sonra açılıyor. Ama Fedra veya her herhangi Ubuntu türevi olmayan dağıtımda aynı sorunu yaşıyorum. Sadece Edge değil aynı sorun Chrome'da da var.
ElementaryOS'ta da aynı sorunlar var sistem çok ağır. Ben uzun süre Ubuntu'nun daha çok kitlesi var diye Ubuntu'da direndim ama baktım olmuyor Fedora'ya geçtim. Boot süre bile daha kısa.
Ubuntu'da boot 1dk-1,5dk arası sürerken Fedora'da 20-30snleri görüyorum.
Ubuntu gayet ağır ve RAM kullanımı da fazla.
Hocam ram kullanımı gayet normal, daha dün kurdum sistemi ve içinde hiç bir çöp yok.
sorun çıkartan snap değil yeni sıkıştırma yöntemine dönüştürülmemiş eski snap programları, onları da flatpak ya da ubuntu repolarındaki versiyonu kurulabilir. Bu güne kaadar da geç açılma gibi bir sorun yaşamadım snapde.
Fedora'da yaşadığım driver (muhtemelen acpi, kurcalamadım) sorunları sebebiyle sisteme hepten format çektim, batarya %76 üstüne çıkmıyordu, ilk başta cihazı bozdum sandım. Şu an hem batarya sürem daha uzun hem de batarya şarj oluyor, 90larda 70lerde takılmıyor kaç saat.

Sırf şu an meraktan snap versiyon edge kuracağım. SSDniz var mıydı acaba?

Hocam sizin donanımınız nasıl bilmiyorum ama en azından benim bilgisayarım için Fedora daha verimli.
Ve genel olarak zaten çoğu kullanıcı Snap'ten nefret ediyor.
Hocam 11.nesil, full intel bir laptopum var. Acer marka ve kendisi bildiğim kadarıyla Ubuntu ile de sunuluyor Windows 11 yanında.
Acer A315-58-516F.
Ram kullanımının daha çok swap alanı ve eldeki RAM miktarı ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Not: Snap'e aşığım. Hem silmesi kolay hem de kurması rahat. fedora'da bile olan programları snap ile kuruyordum.

Hocam kesinlikle geçilir. Eğer Fedora'ya geçerseniz çok büyük bir değişim olduğunu fark edeceksiniz.
Ubuntu'yu sakın kurmayın çok ağır bir işletim sistemi, bildiğin Windows gibi. Ben Fedora öneririm.
Zaten GNOME arayüzü ile geliyor çok rahat edersiniz. Fedora gayet hafif bir sistem kesinlikle öneririm arayüzüde gayet hoş.
Eki Görüntüle 1696368
Eki Görüntüle 1696369

Windows'taki oyunlarda oynanabiliyor mu?

Sırf şu an meraktan snap versiyon edge kuracağım. SSDniz var mıydı acaba?
Hocam HDD kullanıyorum ben. Belki de sorun ondandır ama genel olarak zaten Linux'un hedefinin hafif olmak olduğunu düşünüyorum.
Bence Cannonical Unity arayüzünü terkt ettikten sonra Ubuntu artık eskisi gibi olmadı.

Windows'taki oyunlarda oynanabiliyor mu?
Anti-Cheat gerektiren oyunlar dışında Windows'ta ki oyunların neredeyse tamamını oynayabilirsin.

Hocam HDD kullanıyorum ben. Belki de sorun ondandır ama genel olarak zaten Linux'un hedefinin hafif olmak olduğunu düşünüyorum.
Bence cannonical Unity arayüzünü terkt ettikten sonra Ubuntu artık eskisi gibi olmadı.

Anti-cheat gerektiren oyunlar dışında Windows'ta ki oyunların neredeyse tamamını oynayabilirsin.

2003-2007 arasında çıkmış oyunları destekler mi ben düşünmüyorum ve ne ile exeler çalışacak.

genel olarak zaten Linux'un hedefinin hafif olmak olduğunu düşünüyorum.
O dağıtımın hedefi olabilir hocam, Linux'un hedefi özgür ve oynanabilir olmak. Temizliğinden ötürü sistem de yemiyorlar genelde ama mevzu o değil :D
Hocam HDD kullanıyorum ben.
2003-2007 arasında çıkmış oyunları destekler mi ben düşünmüyorum ve ne ile exeler çalışacak.
Windows'u taklit ederek programları çalıştıran programlarımız var. Onların dışı programının resmi linux desteğini (emülatörsüz programsız çalışma bakımından) yapımcı ya da dağıtıcısından öğrenebilrisin.

Ubuntu'yu sakın kurmayın çok ağır bir İşletim Sistemi, Bildiğin Windows gibi. Ben Fedora öneririm.
Zaten Gnome arayüzü ile geliyor çok rahat edersiniz. Fedora gayet hafif bir sistem kesinlikle öneririm Arayüzüde gayet hoş.
Eki Görüntüle 1696368
Eki Görüntüle 1696369
Halihazırda fedora bilgisayarımda yüklü. Özelleştirip macos teması yapınca gözüme daha çok hitap etmeye başladı ama hala tamamen geçme konusunda kararsızım.

Geri
Yukarı