Windows 10'dan Linux'a geçilmeli mi?

Hocam eğer tek sıkıntın Windows'un ağır kaynak kullanımı ise bunu NTLite programı ile çözebilirsin. Windows iso'sunu kendin modluyorsun; istemediğin bileşenleri çıkartıp, yüklü gelmesini istemediğin uygulamaları silebiliyorsun.

Evimdeki bilgisayarda Linux kullanıyorum. Tavsiye de ediyorum ama Linux, Windows'tan farklı işliyor. Konfor alanından çıkıp biraz uğraşman gerek. Her ne kadar Linux gelişmiş olsa da, WINE veya Proton gibi hizmetler içerse de bunlara haşır neşir olmak epey zaman isteyebilir.

Hocam kesinlikle geçilir. Eğer Fedora'ya geçerseniz çok büyük bir değişim olduğunu fark edeceksiniz.
Ubuntu'yu sakın kurmayın çok ağır bir İşletim Sistemi, Bildiğin Windows gibi. Ben Fedora öneririm.
Zaten Gnome arayüzü ile geliyor çok rahat edersiniz. Fedora gayet hafif bir sistem kesinlikle öneririm Arayüzüde gayet hoş.
Eki Görüntüle 1696368
Eki Görüntüle 1696369
Fedora'da Application Grid ve Terminal ekranın geç açılması sorunu çözüldü mü? 2-3 hafta önce de denemiştim çözülmemişti. Bekliyorum hala bir umut çözülsün de biz de geçelim.

Halihazırda fedora bilgisayarımda yüklü. Özelleştirip macos teması yapınca gözüme daha çok hitap etmeye başladı ama hala tamamen geçme konusunda kararsızım.
Hocam bence ilk olarak alışmak için Dualboot olarak kurulu kalsın. Bir hafta hiç Windows'a girmeyin kendinizi biraz alıştırın zaten bir hafta sonun da siz kendiniz karar verirsiniz.

O zaman sorun olmaz hocam sizin için. İyi performans alabilirsiniz.
Tek yapmanız gereken Linux'ta Steam'i kurduktan sonra Steam ayarlarından Steam Play kısmından Proton'u aktif etmek. Onun dışında her oyunu çalıştırabilirsiniz. (Valorant hariç)
Peki Windows'tan geçiş için ne önerirsiniz? Yine mi Fedora?

Evet hocam kesinlikle. En yenilikçi ve en kararlı dağıtım Fedora'dır. Fedora'ya geçince bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum hocam. Zaten Gnome ile geldiği için yeni kullanıcılar zorluk çekmez.
Yusuf İpek'de Fedora'yı öneriyor. Linux konusunda baya kaliteli videolar çeken bir YouTuber. Linux'a yeni geçenler için güzel bir YouTube kanalıdır kendisi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben Ubuntu oneriyorum. Fedora guzel fakat alismak zor. Evde hissettirmiyor. Bazen bagimlilik sorunu yasiyorum bilmemnenin githububndan dosya cekmek getrliyor.
Daha esnek, daha hizli ve daha guclu ama Ubuntu gibi degil. Ubuntuya gecip bir haftada alisamayacak adam daha bulunmadi ama Fedora sure alir.
Yazar: Uzun sure tek Fedora kullanip drriver sorunu sebepli geri Ubuntu gecen standart kullanici.

İnanılmaz deneyimli bir Linux kullanıcısı değilim ancak hatrı sayılır derecede birçok distroyu deneyip performanslarını gözlemleme fırsatım oldu. Benim fikrime göre, Ubuntu son güncellemeyle birlikte toparladı, bence yapılan yorumları hak etmiyor. Onun dışında Arch'ın hızını gördükten sonra Fedora, Mint vesaire boş gelmeye başladı. Zamanında sırf Arch'da kullandım, şu anda EndeavourOS'dayım. Yine arch tabanlı tabii ama daha kullanıcı dostu olduğunu söyleyebilirim. Eğer derdiniz performans ise kesinlikle göz atmanızı öneririm. Tabii çok sık güncelleme aldığı için ilerde biraz uğraştırıcı olmaya başlayabilir.

Edit: Ayrıca oyun oynamak için Linux'unuzu optimize etmeniz gerekebilir. Örneğin Windows'dayken hiçbir sıkıntı yaşamadan Stardew Valley oynardım, Linux'a geçtim bilgisayar aşırı ısınmadan kendini kapattı. Optimize ayarlarını yaptıktan sonra Windows'dan daha iyi performans aldım, o ayrı konu.

Edit: Ayrıca oyun oynamak için Linux'unuzu optimize etmeniz gerekebilir. Örneğin Windows'dayken hiçbir sıkıntı yaşamadan Stardew Valley oynardım, Linux'a geçtim bilgisayar aşırı ısınmadan kendini kapattı. Optimize ayarlarını yaptıktan sonra Windows'dan daha iyi performans aldım, o ayrı konu.
Hocam ben aynı sorunu yaşıyorum. GTA 4 aşırı ısınıyor ve bilgisayar kendini kapatıyor. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim? Fedora kullanıyorum.

Geri
Yukarı