Windows 10'dan Linux'a geçilmeli mi?

GT 710

Decapat
Makaleler
1
Yer
Kırklareli
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus H110 M-K
Intel Pentium G4400 3.3GHz
MSI GT710 2GB
8+4 12 GB 2133MHz DDR4 RAM
1TB Toshiba HDD
FOEM 300W PSU
Windows 10 Pro
Ekipmanlar
Redragon Shiva
Hp m200
Gamenote h2016d
Windows Defender'ın abartı kaynak kullanımı yüzünden klasörlerde kaydırırken bile bilgisayar kasıyor.
Dual boot olarak bilgisayarımda Fedora var ama bilgisayarın kasmasından dolayı temelli olarak geçmeyi düşünüyorum artık.
Sizce geçmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows Defender'ın abartı kaynak kullanımı yüzünden klasörlerde kaydırırken bile bilgisayar kasıyor.
Dual boot olarak bilgisayarımda Fedora var ama bilgisayarın kasmasından dolayı temelli olarak geçmeyi düşünüyorum artık.
Sizce geçmeli miyim?
Fedorayı seviyorsan geçebilirsin. Daha kolay bir şeyler arıyorsan Ubuntu dene.

Hocam kesinlikle geçilir. Eğer Fedora'ya geçerseniz çok büyük bir değişim olduğunu fark edeceksiniz.
Ubuntu'yu sakın kurmayın çok ağır bir İşletim Sistemi, Bildiğin Windows gibi. Ben Fedora öneririm.
Zaten Gnome arayüzü ile geliyor çok rahat edersiniz. Fedora gayet hafif bir sistem kesinlikle öneririm Arayüzüde gayet hoş.
1678435040008.png

1678435056155.png

Hocam kesinlikle geçilir. Eğer Fedora'ya geçerseniz çok büyük bir değişim olduğunu fark edeceksiniz.
Ubuntu'yu sakın kurmayın çok ağır bir İşletim Sistemi, Bildiğin Windows gibi. Ben Fedora öneririm.
Zaten Gnome arayüzü ile geliyor çok rahat edersiniz. Fedora gayet hafif bir sistem kesinlikle öneririm Arayüzüde gayet hoş.
Eki Görüntüle 1696368
Eki Görüntüle 1696369
Steam ve Steam'deki oyunlar Linux destekliyor mu? Bilmiyordum.

Steam ve Steam'deki oyunlar Linux destekliyor mu? Bilmiyordum.
Evet hocam destekliyor. Hatta şuan GTA 4 kuracağım.
Steam ayarlarından Proton'u aktif ederseniz Windows oyunlarını çalıştırabilirsiniz. (Bazı oyunlarda daha iyi performans veiryor Linux)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada sadece AMD için değil genel olarak tüm donanımlarda oyun oynayabilirsin. Sadece Nvidia kapalı kaynaklı olduğu için yüklerken biraz uğraşabilirsin.

Evet hocam destekliyor. Hatta şuan GTA 4 kuracağım.
Steam ayarlarından Proton'u aktif ederseniz Windows oyunlarını çalıştırabilirsiniz. (Bazı oyunlarda daha iyi performans veiryor Linux)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İlginçmiş. Çok iyi bu özellik o zaman.

Bu arada sadece AMD için değil genel olarak tüm donanımlarda oyun oynayabilirsin. Sadece Nvidia kapalı kaynaklı olduğu için yüklerken biraz uğraşabilirsin.
Ekran kartım Intel, işlemcim de Intel.

Açıkçası kendim tecrübe ettim Linux, Windows'dan çok daha iyi o kadar alıştığımız ve Windows'da olmayan uygulamalar var mesela ve bu uygulamaların bir çok alternatifi mevcut Linux'da ve açık kaynak en azından arka planda ne döndüğünü de anlarsın. Linux oyun tarafında da gelişti bayağı. Proton sayesinde, AntiCheat kullanan bazı oyunlar hariç, çoğu oyun oynanabiliyor. Lutris, Heroic Games Launcher gibi uygulamalarla Steam dışı oyunları da oynayabilirsin. Ayrıca daha performanlı bir işletim sistemi. Artık Windows'a, şahsen, dönmem Linux'ta kalacağım sana da Linux'a geçmeni tavsiye ederim, hele ki Windows'da performan sorunları yaşıyorsun kesinlikle geç.

Ekran kartım Intel, işlemcim de Intel.
O zaman sorun olmaz hocam sizin için. İyi performans alabilirsiniz.
Tek yapmanız gereken Linux'ta Steam'i kurduktan sonra Steam ayarlarından Steam Play kısmından Proton'u aktif etmek. Onun dışında her oyunu çalıştırabilirsiniz. (Valorant hariç)

Şuan bilmiyorum ama sıradan bir kullanıcı için linux sadece çok kısa süreli fantezi olsun diye kurulabilirdi (geçmişte) ne doğru dürüst bir uygulama özellikle oyun zaten yok gibiydi. çok fazla değiştiğini sanmıyorum ama belli işler yapılacaksa ve onunla ilglii uygulamalar varsa tabiki kullanılabilir. windowsta oyanan tüm oyunlar linux te oynanır gibi bir dünya olduğunu düşünmüyorum hala.

Şuan bilmiyorum ama sıradan bir kullanıcı için linux sadece çok kısa süreli fantezi olsun diye kurulabilirdi (geçmişte) ne doğru dürüst bir uygulama özellikle oyun zaten yok gibiydi. çok fazla değiştiğini sanmıyorum ama belli işler yapılacaksa ve onunla ilglii uygulamalar varsa tabiki kullanılabilir. windowsta oyanan tüm oyunlar linux te oynanır gibi bir dünya olduğunu düşünmüyorum hala.
Hocam Linux baya gelişti. Özellikle Steam Deck oyun konsolunun çıkması ile birlikte Linux baya ilerledi.
Windows'tan daha iyi şuan. Gnome arayüzü de şuan çok iyi durumda.
Ben Fedora öneririm dediğim gibi, şu ana kadar terminal kullanmadığım tek dağıtım.
Windows'ta bile CMD'yi daha çok kullanmışımdır ama Fedora'da hiç kullanmadım.

Geri
Yukarı