Windows 10'dan Linux'a Geçiş

Hybris13

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, Windows 10'dan herhangi bir Linux distrosuna geçmek istiyorum (Pop!_OS, Mint ve Ubuntu ISO'ları, hazır hepsini denedim). Bilgisayarım Casper Excalibur G770. Daha önce rehberler okudum, videolar izledim ama bir türlü beceremedim. balenaEtcher veya Rufus kullandıktan sonra USB görünmez hale geliyor ve ne dosya gezgininde ne de BIOS ve BOOT kısımlarında görebiliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim 😩

Son düzenleyen: Moderatör:
Rufus ile yazdırın ve ardından Boot menüsünden USB'yi seçip Boot edin.

Detaylı bilgi vermezseniz yardımcı olamayız.
Secure Boot kapatıyor musunuz mesela?
Nasıl yok oluyor BIOS'a girdiğinizde gözükmüyor mu? Gözükmüyorsa nasıl gözükmüyor?
Rufus ile ne şekilde yazdırıyorsunuz? Kullandığınız ayarlar ne?

Nasıl yok oluyor BIOS'a girdiğinizde gözükmüyor mu? Gözükmüyorsa nasıl gözükmüyor?

Arkadaşın dediği gibi Secure Boot ve legacy UEFI ayarlarına bakmanız lazım. GPT ya da MBR biçimlendirilmesi buna göre seçiliyor. Bayağıdır kullanmadığım için hangisi hangisi için hatırlayamıyorum. Yeni sistemler için GPT olması lazım.

Bootable için şu sıralar "Ventoy" öneriliyor. (diğerleri ile de yapabilirsiniz sıkıntı yok) Ventoy daha rahat.

Son düzenleyen: Moderatör:
Secure Boot kapalı, evet bildiğiniz USB BIOS'a girdiğimde gözükmüyor yani ilk sıraya alın muhabbeti varya yapamıyorum çünkü USB yok gözüküyor. Rufus ayarları da otomatik ayarlıyor şöyle :
rufus_önce.PNG

GPT seçilmiyor mu?
Hayır seçemiyorum balenaEtcher da kullandım orada size bir ayar sunmuyor zaten arayüzü çok sade onda da USB kayboluyor. İnternette Casper kullanıp bu sorunla karşılaşan çok kişi gördüm sanırım sistemin kendini korumasından kaynaklı oyun bilgisayarı olduğu için. BIOS ayarlarım bile diğer bilgisayarların ayarlarına göre az seçenekli.

Yeni konular

Geri
Yukarı