Windows 10'u aratmayacak Linux önerisi

Xero Linux, Linux Mint Cinnamon, Zorin OS.

Xerolinux serverları kapanıyor. Mayıs ayından sonra yeni yükleme vs değişiklikleri ile yeniden başlayacak. Tam şu an onunla yeni xero da kişisel ve son kullanıcı istekleri konusunda bir tartışma içerisindeyim. Maalesef kaybettim tartışmayı. Sonuç olarak hazırlayan ve farklı bir bakış açısından kullanıcı ve amacı/görev üstlenmiş durumda.

Xero Linux'ü artık son kullanıcı dostu diyemiyeceğiz ilerleyen dönemde 😇

Windows 10'u aratmayacak Linux önerisi verir misiniz? Mesela tüm oyunları Windows'taki gibi oynayabileceğim veya Windows'ta kullandığım programları o Linux işletim sisteminde de kullanabilme şansım olacak gibi bir öneri verir misiniz?

Windows OS için yazılmış oyunları nasıl sorunsuz oynuyor iseniz, Linux çekirdekli farklı OS dağıtımları için yazılmış olanları da sorunsuz bir şekilde Linux'de oyynayabilrisiniz.

Dolayısı ile Linux her Windows oyununu sorunsuz oynatacak veya oynatır gibi bir görevi amacı yok. Buna kişisel oynadığım oyun sorunlarım ile rahatlıkla söyleyebilirim.

Linux destekli tüm oyunları sorunsuz oynarsınız. Özel olarak Windows için yazılmış oyunlar için kimse performans ve sorunsuzluk garantisi veremez.

Bir işletim sistemi olarak soruyor isen.

Windows hiçbir zaman en basit bir Linux dağıtımına yetişemeyecek özelliklere sahip bir işletim sistemi olmaya devam edecek.

Basit bir örnek ile database server aileleri ve webhostlar en büyük bütçeyi oluşturmaktadır. Sanallaştırma yapısı da Linux serverlar üzerindedir.

Dolayısı ile desktop olarak hayli hayli Windows'tan üstün özellikleri var.

Son düzenleme:
1705776037227.png

Herhangi bir dağıtım olur. Wine ile şansınızı deneyebilirsiniz. Oyunları Proton ile açabilirsiniz, %80 ihtimal çalışacaktır.

Geri
Yukarı