Windows 10'u HDD ile En Performanslı Şekilde Kullanmak

outcastagne

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 4500 3.60 GHz - ASUS B450M DRAGON - ASUS DUAL RTX 2060 VER.6 GB (Undervolt 800 mV/1775 MHz) - CORSAIR Vengeance LPX 2x8 3200 MHz RAM - WD Blue SN570 500 GB
Selamlar. Yakın zamanda Windows 10 2004 sürümüne geçmeyi planlıyorum. Şu an elimde 5400 RPM bir HDD bulunmakta.

Bu diske Windows 10 yüklediğim zaman haliyle takılmalar kaçınılmaz olacaktır diye düşünüyorum. Şu an için SSD almaya gücüm yetmiyor. Bu HDD'ye Windows 10 kurduğumda hangi ayarları yaparsam minimum seviyede takılma yaşarım? Yardım ederseniz sevinirim.

Arka planda çalışan uygulamalar devre dışı bırakılabilir ve arka planda çalışması gereken programlar, anti virüs vs. yüklenmeyebilir. Hatta Windows Defender devre dışı bırakılabilir ayrıca Windows hizmetlerininde bir kısmı devre dışı bırakılmalı. 7200RPM HDD ile çok az program kurmama rağmen rahatsız edici bir performansı var. SSD alana kadar Windows 8.1 kullanmanız daha iyi olur. Windows 10'un bir numarası yok. Eğer Windows 10 gerektiren programlar kullanmanız gerekiyorsa orası başka.

İlk olarak; HDD sağlığına ve bad sector taramasına tabii tutun. Win 8.1 kullanmanızı öneririm, kaç GB RAM bulunmakta?
Bahsettiğiniz taramaları yakın zamanda yapmıştım. Sonuçlar gayet iyi durumdaydı. Sistemde 4 GB RAM bulunmakta.

Windows 8.1 Pro kullanıyorum 5400 RPM HDD ile ve gayet iyi performansı. BF1 gibi ağır oyunlarda da daha az kasıyor.
Bahsettiğiniz taramaları yakın zamanda yapmıştım. Sonuçlar gayet iyi durumdaydı. Sistemde 4 GB RAM bulunmakta.
O zaman Windows 10 kullanmanız zor zaten. 8 GB bile yetmiyor artık.

4 GB RAM ile anlık olarak, sadece Opera açık ve arkaplan uygulamalarını en aza indirgedim; şu an %78-85 arası kullanılıyor.
Windows 8.1 Pro kullanıyorum 5400 RPM HDD ile ve gayet iyi performansı. BF1 gibi ağır oyunlarda da daha az kasıyor.

O zaman Windows 10 kullanmanız zor zaten. 8 GB bile yetmiyor artık.
8 GB aslında oyun oynanmazsa yeter diye düşünüyorum.

RAM'i her zaman çift kanal kullanın. Tek slot RAM ile çift slot RAM kullanımında oluşan yavaşlık fazla. Bir ara rehber hazırlamayı düşünüyorum.

4 GB RAM ile anlık olarak, sadece Opera açık ve arkaplan uygulamalarını en aza indirgedim; şu an %78-85 arası kullanılıyor.

8 GB aslında oyun oynanmazsa yeter diye düşünüyorum.

RAM'i her zaman çift kanal kullanın. Tek slot RAM ile çift slot RAM kullanımında oluşan yavaşlık fazla. Bir ara rehber hazırlamayı düşünüyorum.
Günlük işlerde ara sıra %80 gibi değerlere geliyordu. Bu arada rehberi bekliyorum.

Arkadaşlar aslında Windows 10 kullanma isteğim içinde Windows Defender olmasından dolayı. Ailede bir sürü flash disk kullanılıyor. Farklı farklı yerlerde kullanıldıkları için çoğu zaman virüs kapıyorlar. Sisteme taktıkları zaman haliyle bu bilgisayara da bulaşıyor. Bulaşınca antivirüsü yükle, virüsü sil sonra antivirüsü kaldır. Zaten sistem de iyi olmadığı için çok vaktimi alıyor ve bu durum can sıkıcı bir hale geldi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı