Windows 10'un Windows 7'yi Geçtiğini Düşünenler

Windows 8'den beri durum çok kötü. Harddisk kullanımı sürekli %100. SSD saçmalığına bulaşmak zorunda bırakılıyor herkes. Kimse bunu inkar etmesin. Ayrıca SSD çoğu kullanıcı için pahalı bir seçenek. Şahsen harddisk yerine çok küçük kapasiteli SSD almak istemem. Aynı kapasitedeki SSD ile harddisk fiyatları eşitlenirse o zaman düşünülebilir. Ama şu an bütçesi az olanlar için gereksiz bir donanım bana göre.

Windows 7 harddiskle gayet iyi çalışıyor bu arada. Windows XP kanatlanıp uçuyor resmen. Sosyal kullanıcılarının herkese Windows 10 önerme hastalığı ne zaman düzelecek merak ediyorum.

Windows 8'den beri durum çok kötü. Harddisk kullanımı sürekli %100. SSD saçmalığına bulaşmak zorunda bırakılıyor herkes. Kimse bunu inkar etmesin. Ayrıca SSD çoğu kullanıcı için pahalı bir seçenek. Şahsen harddisk yerine çok küçük kapasiteli SSD almak istemem. Aynı kapasitedeki SSD ile harddisk fiyatları eşitlenirse o zaman düşünülebilir. Ama şu an bütçesi az olanlar için gereksiz bir donanım bana göre.

Windows 7 harddiskle gayet iyi çalışıyor bu arada. Windows XP kanatlanıp uçuyor resmen. Sosyal kullanıcılarının herkese Windows 10 önerme hastalığı ne zaman düzelecek merak ediyorum.

Haklısınız hocam. Windows Defender'ı kapatmak istiyorum kapatamıyorum. Update kapatmak istediğimde de aynı şekilde kapatamıyorum. Normal yollardan değilde farklı yollardan bu dediklerimi yapsam bile sağlıklı sonuç alamıyorum, birkaç gün sonra kendiliğinden açık hale geliyor.

Ek olarak ben SSD alsam bile istediğim zaman Windows Update'i kapatabilecek miyim? Sanmıyorum. Microsoft benim keyfimin kahyası değil. Bu yüzden istediğimi yaparım fakat engelleniyorum. Kullanıcı deneyimi diye bir şey var.

Microsoft yıllardır çokça yerdiğim firmalardan, bunu belirteyim öncelikle.

Windows 10'un Microsoft'un yöntemiyle dayatılmasını savunacak da değilim.

Lakin Ssd'ye zorlanmak diye birşey söz konusu değil. Hem ssd'de hemde hdd'de kurulu Windows 10 kullanan birisi olarak herhangi bir sorun yaşamıyorum. %100 disk kullanımı sorunlarının tamamı Windows yüzünden kaynaklanmadığı gibi olası sorunlarda giderilmeye çalışılıyor.

Ssd edindiğinizde yanında hdd kullanamayacağınız belirten bir teknikalite de yok. Kaldı ki bugünün fiyatlarıyla ve performans farklarıyla konuşacak olursak Ssd'ler 7200 hdd'lere oranla korkunç pahalı da değiller.

Ayrıca ne Windows XP'nin ne de Windows 7'nin güncel donanımlara direkt desteği yok. Ayrıca bu işletim sistemlerinin ilk çıktıklarında kusursuz olmadıklarını, benzer pek çok hatayı barındırdıklarını hatırlamakta fayda var.

Güvenlik merkezi devre dışı bırakılabiliyor, farklı bir çözüm kullanılıyorsa zaten otomatikman devre dışı kalıyor tecrübelerime göre.

Otomatik güncellemelerin durumu şahane olmasa da tamamen kapatılmasındansa olduğu gibi işlemesi çok daha mantıklı geliyor bana.

Bu platformdan destek istendiğinde doğal olarak en güncel sürümde olunması isteniyor. Buraya özel bir durum değil bu. Zira destek gereken sorun güncellemelerle çözülmüş olabiliyor.

Umarım ileride eski işletim sistemlerindeki gibi bir stabilite yakalayabilir. Fakat unutmamak lazım bir zamanlar Windows 7, DirectX 12 desteğine sahipti.

Umarım ileride eski işletim sistemlerindeki gibi bir stabilite yakalayabilir. Fakat unutmamak lazım bir zamanlar Windows 7, DirectX 12 desteğine sahipti.
Hangi zamanlar o tam olarak? Ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa DX12 Windows 10 ile sunulmamışmıydı?

Windows 7’ye DirectX 12 Yok! – Technopat

Hatta durum bundan ibaret değil miydi?

Kaldı ki güncel teknoloji algımız DX'ten mi ibaret? Usb 3.0, type C, fast boot vs n'olacak?

Son düzenleme:
Hangi zamanlar o tam olarak? Ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa DX12 Windows 10 ile sunulmamışmıydı?

Windows 7’ye DirectX 12 Yok! – Technopat

Hatta durum bundan ibaret değil miydi?

Kaldı ki güncel teknoloji algımız DX'ten mi ibaret? Usb 3.0, type C, fast boot vs n'olacak?

Hocam DX12 hakkında bir bilgim yok fakat belli anakart ve laptop üreticileri Windows 7 için USB 3.0 sürücülerini yayınlamış durumdalar. Type C için bir şey diyemem ama onun da olduğunu tahmin ediyorum.

Bence şuana kadar çıkmış en stabil olan Windows sürümüdür. Ancak, SSD olmayınca yerlerde süründüğüde doğrudur. Yine de şuanda kullandığım 5 yıllık bilgisayar sorun yaşatmadı.

Hatırlarsanız Technopat 05/02/2018 tarihinde böyle bir makale yazmıştı. Aklıma takıldı ben böyle bir yazı yazmayayım. İlk önce Microsoft'un biraz zorlama yaptığını düşünüyorum. Ayrıca Windows 7 kullananlar hep "Windows 7 en iyisi, Windows 10 sorun çıkartıyor." Gibisinden şeyler yazdığını görürsünüz. Acaba diski %100 kullanılan arkadaşlar hiç SSD diye bir şey duydu mu? Boşu boşuna Windows 10'a çamur atmasınlar. Windows 10'un kötü olduğu yerler var mı var. Mesela 1709 sürüm numaralı güncelleme ilk başlarda biraz problemliydi. Konuyu daha fazla uzatmayayım, iyi forumlar.

SSD alacak parası olduğunu nereden biliyorsun dostum?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı