İnceleme Windows 11 22H2

Merhaba! Temiz bir kurulumla geçmiş olduğum Windows 11 22H2 sürümünde karşılaştığım ufak hatalara ve çözüme kavuşturulmuş bazı sorunlara bu konuda değineceğim. Burada belirttiğim hatalar her cihaz ve kullanıcıda olmayabilir.

Sistem:
MSI GL75 LEOPARD 10SDR.

i7 - 10750h 2.60 Ghz - Turbo 5.0 Ghz.
16 GB Çift Kanal 2666 Mhz Ram.
GTX 1660Ti Mobile.
512 GB SSD.
Windows 11 22H2 - (İşletim Sistemi Derlemesi 22621.521.)

Sürükle-Bırak Desteği

Hata.gif

Bu özellik geldi fakat bazı kısıtlamalar var. Bazı kısayollar görev çubuğuna halen sürüklenemiyor. Çoğu uygulama kısayolu sürükle-bırak özelliğine sahipken "Bu Bilgisayar" kısayolu görev çubuğuna sabitlenmiyor. Windows 10'daki gibi bir sürükle-bırak desteği gelmesini umuyordum. Sevgili Microsoft, "Bu Bilgisayar" kısayolu evlatlık mı?

Yeni Görev Yöneticisi:

taskmanager-min.gif

Eski görev yöneticisi arayüzüne göre daha hoş gözüküyor. Fakat açılıştaki anlık siyah şablon hoşuma gitmedi. Sanki komut istemi ile birlikte açılıyor gibi... Karanlık temada bu hata çok belirgin değil. Daha tutarlı bir hale getirilmesi gerekiyor.

Gizli Simge Paneli:

çerçeve.gif

21H2'deki gizli simgelerin olduğu panel zaman zaman dikdörtgen şeklini alıyordu. 22H2 ile bu sorun tamamen çözülmüş ve panel artık Windows 11 arayüzüne uygun şekilde kenarları oval bir hal almış. Yine burada da bir sorun var görüntüde bu paneli açarken çok seri bir şekilde aç kapa yaparsak yukarı bakan ok simgesinin etrafında siyah bir çerçeve gözükebiliyor bu çerçeve Windows 11 görselliği ile uyumlu değil. (Allah bilir Win 8'den kalmış bir çerçeve kalıntısıdır.) Ufak bir hata ama kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi için bunun düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ses Patlaması:

rr.gif

Windows 11'in 21H2 sürümünde bildirim panelindeki ses düzeyi sona alındığında ve yuvarlak yüzde şablonu art arda tıklanarak tetiklendiğinde hoparlörlerde ses patlaması sorunu oluşuyordu. Bu sorun 22H2 ile çözüme kavuşturulmuş fakat hala stabil değil. Örneğin ses düzeyini sona aldığımızda çıkan ses sona ermeden bildirim panelini kapatıp tekrar açtığımızda ses efekti kaldığı yerden devam ediyor. Bazen seri bir şekilde ses düzeyi butonuna bastığımızda bu işlevde bir kilitlenme oluyor ve ses bir süre gelmiyor. 5-10 saniye sonra tıklanma sayısına göre birden ses efekti patlaması meydana geliyor ve hoparlörden çıkan sesin kalitesi bozulabiliyor. Ses kalitesini düzeltmek için sistemi yeniden başlatmak gerekiyor. Şunu da söylemem gerekiyor; Uygulamalar ve UAC gibi sistem tarafından gelen bildirim sesleri tepkisel değil. Sesli bildirimlerde bazen bildirim sesi 0.5 saniye gecikmeli olarak duyulabiliyor.

VBS yüzünden bazı uygulamaları yüklerken hata:

VBS.png

Sanırım 22H2 ile artık VBS (Bellek Bütünlüğü) özelliği varsayılan olarak açık geliyor. Üçüncü taraf yazılım yüklerken böyle görseldeki hatayı aldım. Uygulama yüklerken görseldeki gibi hata mesajı almamak ve oyunlarda yüksek performans almak için Windows Güvenliği/ Cihaz Güvenliği/ Çekirdek Yalıtım/ Bellek Bütünlüğü ayarının pasif hale getirilmesi gerekebilir.

Genel olarak Windows 11 hala stabil bir hale gelmiş değil. Windows 11'in bu ve önceki derlemelerinde de sistemde bazı işlevler tutarlı çalışmayabiliyordu. Ben sadece kişisel bir görüşle kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi için çözülmesi gereken ufak hatalara değindim. Belki Windows 11, oyun performansı, popüler yazılım araçları ve verimlilik konusunda Windows 10'dan iyi olabilir. Fakat animasyonlarda ve sistemdeki genel gecikme sorunlarının çözülmesini, daha tepkisel ve akıcı olmasını isterdim. Bu hantallığı geçici olarak Windows animasyonlarını devre dışı bırakarak çözeceğim. Cihazımda Mux Switch özelliği olmadığı için NVIDIA Optimus'tan kaynaklı harici GPU'nun tetiklenme sorunları azaltılmış fakat hala devam ediyor. Bu sürüm, 21H2'ye göre bir tık daha iyi hale gelmiş. Daha çözülmüş onlarca hata ve bunun yanında yeni gelmiş özellikler var ama bunları yukarıda belirtmeye gerek duymadım. Başlat menüsüne gelen klasör desteği ve ayarlardaki kullanıcı profil resminin bazen kenarlarında meydana gelen tırtıklanma sorununun çözülmesi gibi...

Burada anlatmış olduğum ufak sorunlar her sistemde olmayabilir ve normal kullanıcılar için burada belirtmiş olduğum hatalar bir sorun olarak görülmeyebilir. Böyle ufak hatalara karşı takıntılı olduğum için bu sorunların çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Windows 11'deki sorunlar ile ilgili gönderilen geri bildirimler ve sorunların çözümü için gelen güncelleştirmeler ile bu işletim sisteminin daha iyi bir hale geleceğini umuyorum...

İyi Sosyaller!

Son düzenleyen: Moderatör:
Birkaç hata da ben söyleyeyim bu hataların aynısı Release Preview kanalında da vardı, RTM'de çözerler diye bekledim ancak sayın Microsoft RP kanalındaki sürümü olduğu gibi çıkarttığı için çözülmemiş. Dosya gezginini açtığıniz zaman soldaki "Giriş" bölümü bazen 2 kere gözüküyor. İkinci sorun ise oyundayken Alt Tab attığınız zaman görev çubuğundaki uygulama simgeleri ve Windows logosu, arama gibi şeylerin arasındaki boşluk artıyor. Tekrar oyuna dönüp Alt Tab attığınızda veya explorer.exe'yi yeniden başlatınca düzeliyor. Başka hatalar da kullandıkça çıkar ancak toplu güncellemelerle çözülecek tabii ki bunlar.

Son bahsettiğiniz bu VBS ayarında ki çekirdek bütünlüğü olan bölüm bende yok ve görünmüyor
Çekirdek yalıtım diye yazınca açmak istediğimde sayfa bulunamıyor.

Belirtilen sayfa destekleyen özelliklere sahip değildir ve kullanılamaz diyor?

Bilmiyorum bakmak istedim masaüstü PC.

Geri
Yukarı