İnceleme Windows 11 hakkında görüşlerim

Giriş
Öncelikle herkese iyi Sosyaller. Yakın zamanda Windows 11 kullandım. Bir de Windows 10 ile dualboot olarak kullandım. Hem hatalar hem de güzelliklerini tespit ettim. Ve bu makalemde bu hatalardan ve güzelliklerden bahsedeceğim.

İyi Yanları
  • Sesler gayet hoş olmuş. Çok modern duruyor ve MacOS'u anımsatıyor.
  • Buglar son güncellemeler ile neredeyse bitti. Öyle aman aman bir hata ile karşılaşmadım ben. Mavi ekran da almadım.
  • Başlat menüsü tamamen değişmiş. Ve bence güzel durmuş.
  • Görev çubuğu da aynı şekilde, yeni tasarım ile geliyor ve çok güzel durmuş şahsen.
  • Ayarlar uygulaması tamamen değişmiş, ayarlara erişilebilirlik çok daha hızlı olmuş. Ayrıca yeni tasarımla gelmiş.
  • Sağ tık menüsü daha hızlı olmuş. Ya da sistemimle ilgilidir.
  • Dosya Gezgini gibi uygulamalara sekme özelliği gelmiş. Yeni bir pencere açmaya gerek kalmıyor.
Kötü Yanları
  • Uygulamaların bir kısmı yenilenmemiş. MSConfig, Paint, Denetim Masası, Regedit (...)
  • Karanlık modu açtığımızda bazı uygulamalar açık kalıyor. Windows 11 ile düzeltilmiştir dedim. Düzeltilmemiş. Güncellemeler de aynı şekilde. Ve bu da kötü gözüküyor.
  • Cortana'ya hala Türkçe dil desteği gelmedi.
  • Fare imleçleri bence artık değişmeli ve yeni bir tasarıma geçmeli.
  • Görev çubuğuna hala sürükle bırak özelliği gelmemiş. Bu çok can sıkıyor.
  • Windows 11'e geçtiğimde sıcaklık değerlerim bariz bir şekilde yükseldi. Boşta 54 derece çalışan işlemci Windows 11'de boşta 72 derecede çalışıyor
  • Secure Boot istemesi bence çok saçma. Secure Boot sadece Bootloader'in dijital imzası olup olmadığını kontrol ediyor ve yoksa boot etmiyor. Mirosoft zaten güvendiğimiz bir firma. Neden Bootloader'in içine virüs koysun ki? Ayrıca Secure Boot'un virüs ile de alakası yok.
  • Oyunlarda FPS artışı yaşamadım ben. Belki iyi sistemlerde oluyordur. 100 FPS aldığım oyunda Windows 11'de 40-50 FPS alıyorum. Ayrıca görüntü de bozuluyor.
  • İS bazı AMD işlemciler için hala yeterince optimize edilmedi. AMD işlemciler eskisi kadar olmasa da yine de çok stabil çalışmıyor.
  • En önemli kısım bu, optimizasyon ve stabillik. Windows 11 stabillik ve optimizasyon konusunda çöp bir işletim sistemi.
  • Çok fazla yer kaplıyor Windows 10'a göre. Bu kadar yer kaplayan ne anlamadım.
  • Lokal hesap kendi isteğimiz ile kurulumda yapılmıyor. Ancak "[email protected]" yazarak yapabiliyoruz ve bunu bazı insanlar bilmiyor.
Sayacaklarım bu kadardı. Windows 12 2024 sonbaharında tanıtılacak. Umarım bunların çoğu düzelir. Okuduğunuz için teşekkürler, ve tekrardan iyi Sosyaller!

Son düzenleyen: Moderatör:
W11 yeni sistemler için çok daha iyi. Hatta eğer 12 nesil ve sonrası bir islemciniz varsa ve Windows 10 kullanıyorsanız bilgisayarınıza eziyet etmişsiniz demektir.12. Nesil islemcilerde 2 tür çekirdek bulunur ve bunları en iyi optimize eden ve kullanan sistem şu anlık W11.
Temelde Windows 10 ve 11 aynı ise, Windows 11 nasıl oluyor da yeni nesil sistemlerde bu çekirdekleri daha iyi kullanabiliyor? Hani Windows 10'un makyajlı haliydi 11? Cidden kafam karıştı. Biraz açıklar mısınız bu çekirdek olayını?

Temelde Windows 10 ve 11 aynı ise, Windows 11 nasıl oluyor da yeni nesil sistemlerde bu çekirdekleri daha iyi kullanabiliyor? Hani Windows 10'un makyajlı haliydi 11? Cidden kafam karıştı. Biraz açıklar mısınız bu çekirdek olayını?

Hocam Intel yeni işlemcilerini çıkardığında Windows 11 vardı. Yani Microsoft yeni işlemciler için Windows 11 varken neden Windows 10'u optimize etsinki? En güncel işletim sistemi en güncel işlemciye göre optimize edildi zaten Windows 10'unda desteği 2025'te bitecek dendi yani Windows 10 için uğraşmak saçma olurdu. Ama yanlış biliyorsunuz Windows 11 neden Windows 10'un makyajlı hali olsunki? Windows 11 ile Windows çok farklı olmasa da farklı yönleri var. Windows 10'un çoğu sorunu çözüldü yeni sorunlar çıktı ama beni aşırı etkileyen bir sorunla karşılaşmadım şu ana kadar 1 yıldır kullanıyorum. Yeni Intel islemcilerde 1 değil 2 tane çekirdek türü var. Biri verimlilik biri performans diye. Verimlilik çekirdekleri daha az güç kullanıyorlar ama daha az güçlüler. Bu da pil ömrüne katkı sağlıyor ancak sadece düzgün kullanılırsa. Windows 11 de düzgün kullanılıyor ancak Windows 10 için öyle diyemeyiz tam olarak. Bu yüzden Intel 12.nesil işlemcisi olan çoğu arkadaşım(biraz bilgisiz olanlar) Windows 10'a geçip performans artışı beklerken hayalkırıklığı yaşadı ben geçmek bir işe yaramaz dememe rağmen. Intel 12. Nesil ve üstü bir işlemciniz var ise Windows 10'a geçmek mantıklı bir seçim değil açıkçası.

Hocam sizce Windows 10 da kalınmalı mı yoksa 11'e geçilmeli mi?

Windows 10'da kalmalısınız.

Temelde Windows 10 ve 11 aynı ise, Windows 11 nasıl oluyor da yeni nesil sistemlerde bu çekirdekleri daha iyi kullanabiliyor? Hani Windows 10'un makyajlı haliydi 11?

Zaten ilk başlarda gerçekten makyajlı haliydi şu an az çok güncellemeler ile düzeltilmiş o kadar. Onun dışında pazar payı yüksek olan Windows 10 hâlâ çok kullanılıyor.

Kaynak nedir acaba?

Buyrun bir kaynak daha :)

Yeni konular

Geri
Yukarı