Windows 11 fazladan boşuna RAM kullanıyor

ahmettarikakcy

Centipat
Daha fazla  
RAM
16 GB
Şu anda Minecraft'da All The Mods isimli bir modpack oynuyorum. İsminden de anlaşıldığı üzere bayağı kapsamlı bir modpack. 10 GB RAM kullanıyor. Onun dışında kapsamlı bir şey açık değil ama RAM kullanımım toplam 15 GB gösteriyor. Ayrıca oyundan çıktığımda da yani bilgisayar boşta olduğunda da yine 5 GB kullanıyor. Çözümü nedir acaba? (RAM'im 16 GB)

1697908008321.png

1697908031843.png

Şu anda Minecraft'da all the mods isimli bir modpack oynuyorum. İsminden de anlaşıldığı üzere bayağı kapsamlı bir modpack. 10 GB RAM kullanıyor. Onun dışında kapsamlı bir şey açık değil ama RAM kullanımım toplam 15 GB gösteriyor. Ayrıca oyundan çıktığımda da yani bilgisayar boşta olduğunda da yine 5 GB kullanıyor. Çözümü nedir acaba? (RAM'im 16 GB)

Eki Görüntüle 1985301

Eki Görüntüle 1985303

Normal 5 GB kullanması oyunda 10 GB vermişsin modpaketine.

Ama normalde bir oyun açıldığında 5 GB'lık yeri boşaltıp oyuna veriyor diye duymuştum.

Şunu da ekleyeyim modpaketine 8 GB verdim. Fakat değerler bu şekilde.

5 GB Windows hakkı zaten onu boşaltamazsın 8 GB modpaketine az gelmiş ondan aşmış ama RAM sonuna geldiği için daha almamış.

Minecraft modpaketine 32 RAM olsa da bir sureden sonra yetmez. Java'nin calisma seklinden dolayi. Tek cozum oyunu (javayi) arada kapatip acmak.

Görev yöneticisi CPU kullanımına göre sıraladığı için arka planda Windows 11 ve oyun haricinde RAM kullandığını görebildiğim en az iki şey daha var, Opera ve Overwolf.
Ama normalde bir oyun açıldığında 5 GB'lık yeri boşaltıp oyuna veriyor diye duymuştum.
Oyununuzda bellek kaynaklı takılmalar olmuyorsa bunu kontrol etmeniz gerekmiyor. Bellekte yer açma tam olarak öyle çalışan bir şey değil, ki görüyorsunuz sistem hiçbir zaman 16/16 bellek kullanımına gitmemiş. hep 14-15 gibi bir yerlerde tutmuş kendini. Bu dediğiniz oyun açıldığında değil bellek tüketimi sınırlara yaklaştığında olur, aslında belleği boşaltmaz sadece pagefileda tutmaya devam eder, o da SSD'de bulunuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı