Windows 11 güvenilir lisans önerisi

Dostum yanlış anlama da Retail lisans tek bilgisayarda değil de tek lisansı farklı farklı pc lerde kullanabilmen gerekmez mi?
Sizin aldığınızı söylediğiniz retail lisansın açıklamasında yazanlar oem lisans açıklaması gibi değil mi? Ben mi yanlış biliyorum?
Saplam lisans win 11 lisans
Eki Görüntüle 1774545
Oraya öyle yazıyorlar klasik. Ben müşteri desteğe sorduğumda eski bilgisayar hesaptan kaldırılmak şartıyla taşınabileceğini söylediler. Denedim ve oldu. Ayrıca Retail, 1 lisansı 1 hesapta taşımaya yarar. 1 anahtar birden fazla bilgisayarı aktifleşitiriyorsa o anahtar MAK veya Volume anahtardır.

Sadece lisans anahtarından nasıl görebilirler? Sonuçta lisans Microsoft ile benim aramda olan bir şey. Şirket nasıl görecek?
Dediğim gibi. Siz o anahtar ile onların kuruluş sunucularına bağlanıyorsunuz. Siz kullanmasanız bile Active directory yapıları ile bunlar gözükebilir. Ki karşınızdaki satıcı bir dolandırıcı ise her şeyi yapabilir zaten.

Mesela siz bir Pro anahtar aldınız ve girdiniz diyelim. Bu Pro anahtarı size patronunuz vermiş olsun. Aldığınız yer de başka bir patron. Siz patronunuzun verdiği anahtarı kullanarak onun kuruluşuna bağlanarak aktifleşirsiniz. Ve o sizin bazı bilgilerinizi görebilir. Aldığınız yer de bunları yapabilir. Ve anahtarlarını kullandığınız için sizin network trafiğinizde sorunlar yaratabilirler, RAM kullanımı artırabilirler ve bilgileri cepleyebilirler. Bayağı sıkıntılı yani.
ChatGPT'nin cevabı hocam:

Bu senaryo, çok sayıda varsayıma dayandığı için tamamen doğru olmayabilir. Öncelikle, bir lisans anahtarının kullanımı, yalnızca o anahtara sahip olan kullanıcının bilgisayarında yazılımın etkinleştirilmesi için gereklidir. Başka bir kullanıcının anahtarı kullanarak başka bir kuruluşa bağlanması veya bilgileri görmesi mümkün değildir.

Ayrıca, lisans anahtarları yalnızca yazılımın etkinleştirilmesi için kullanılır ve veri çekme, network trafiği izleme veya RAM kullanımı artırma gibi işlemler için kullanılmazlar. Bu tür işlemler, anahtarın kullanımı ile ilgisi olmayan başka bir yazılım veya araç kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Son olarak, lisans anahtarlarına sahip olan kuruluşlar, Microsoft tarafından sağlanan bir anahtar yönetim sistemi kullanarak anahtarlarını yönetirler. Bu sistem, anahtarların güvenliğini ve doğru kullanımını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, bir lisans anahtarının kullanımı, lisanslanmış yazılımın yasal olarak kullanıldığını doğrulamak için gereklidir ve bu işlem, kullanıcının verilerine veya bilgisayarına zarar vermez.

Oraya öyle yazıyorlar klasik. Ben müşteri desteğe sorduğumda eski bilgisayar hesaptan kaldırılmak şartıyla taşınabileceğini söylediler. Denedim ve oldu. Ayrıca Retail, 1 lisansı 1 hesapta taşımaya yarar. 1 anahtar birden fazla bilgisayarı aktifleşitiriyorsa o anahtar MAK veya Volume anahtardır.
Retailin ne olduğunu biliyorum da tam yazamamışım. Tabiki de windowsa format attık ya da farklı bir şey yüklediğimizi varsayarak yazmıştım onu. Açıklama kısmı sıkıntı. Sonuçta satıcı açıklamasını yapmış, yarın öbür gün farklı bilgisayara kurulum yapamııyorum dediğimizde, zaten o lisans tek pc için geçerliydi diyemez mi?

Sadece lisans anahtarından nasıl görebilirler? Sonuçta lisans Microsoft ile benim aramda olan bir şey. Şirket nasıl görecek?

Lisans Microsoft ile sizin aranızda olacak olsaydı, Microsoft ile aranızda bağı kanıtlayacak bir şey olurdu. Windows anahtar kutusu, o anahtarın gerçek olduğuna dair bir belge veya direkt Microsoft sitesinden anahtarı aldığınıza dair bir onay. Siz bunu yapmadığınız için Microsoft ile sizin aranızda değil bu lisans.

Retail lisansı başka sisteme taşımak mümkün. Anahtar ile Microsoft hesabınızı eşleyin. Yeni sisteme geçince donanım değişikliği yaptım seçeneğini seçtikten sonra sorun olmaz. Eski sisteme ait donanım kimlikleri yok sayılıyor ve yeni bileşenlere tanımlanıyor. Anakart, işlemci veya disk değişimi yapınca tekrar bu yönteme başvurabilirsiniz. Bu şekilde belki 3-4 anakart ve sistem değiştirdim aynı kod ile.

ChatGPT'nin cevabı hocam:

Bu senaryo, çok sayıda varsayıma dayandığı için tamamen doğru olmayabilir. Öncelikle, bir lisans anahtarının kullanımı, yalnızca o anahtara sahip olan kullanıcının bilgisayarında yazılımın etkinleştirilmesi için gereklidir. Başka bir kullanıcının anahtarı kullanarak başka bir kuruluşa bağlanması veya bilgileri görmesi mümkün değildir.

Ayrıca, lisans anahtarları yalnızca yazılımın etkinleştirilmesi için kullanılır ve veri çekme, network trafiği izleme veya RAM kullanımı artırma gibi işlemler için kullanılmazlar. Bu tür işlemler, anahtarın kullanımı ile ilgisi olmayan başka bir yazılım veya araç kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Son olarak, lisans anahtarlarına sahip olan kuruluşlar, Microsoft tarafından sağlanan bir anahtar yönetim sistemi kullanarak anahtarlarını yönetirler. Bu sistem, anahtarların güvenliğini ve doğru kullanımını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, bir lisans anahtarının kullanımı, lisanslanmış yazılımın yasal olarak kullanıldığını doğrulamak için gereklidir ve bu işlem, kullanıcının verilerine veya bilgisayarına zarar vermez.
ChatGPT daha yeni bir yapay zeka ve Windows kısmına çok hakim değil. Ben özellikle yetkililer ile görüştüm tanıdıklarım sayesinde. Bunları zaten anahtar ile değil, anahtar girildikten sonra sizi bağladıkları kuruluş ağı sayesinde yapıyorlar. Oradan koparsanız da lisansınız gider.

Retail lisansı başka sisteme taşımak mümkün. Anahtar ile Microsoft hesabınızı eşleyin. Yeni sisteme geçince donanım değişikliği yaptım seçeneğini seçtikten sonra sorun olmaz. Eski sisteme ait donanım ID'leri yok sayılıyor ve yeni bileşenlere tanımlanıyor. Anakart, işlemci veya disk değişimi yapınca tekrar bu yönteme başvurabilirsiniz. Bu şekilde belki 3-4 anakart ve sistem değiştirdim aynı kod ile.
Anakart değiştirmek ile başka bir sisteme geçmek aynı şey değildir. Bir laptoptan başka bir laptopa geçerken donanım değişikliği yaptım seçeneği çalışmayacaktır. Eski bilgisayarı hesaptan kaldırarak yapıyorum ben.

@491824 Ben anakart değiştirince komple sistemi değiştiriyorum zaten. Daha dünkü kullanıcısı değilim. Hesapla eşleşmiş kodu tek parça da olsa, komple sistem de değişse aktarabilirsiniz ki kaçıncıdır aktarıyorum ben hatırlamıyorum.

ChatGPT daha yeni bir yapay zeka ve Windows kısmına çok hakim değil. Ben özellikle yetkililer ile görüştüm tanıdıklarım sayesinde. Bunları zaten anahtar ile değil, anahtar girildikten sonra sizi bağladıkları kuruluş ağı sayesinde yapıyorlar. Oradan koparsanız da lisansınız gider.

Anakart değiştirmek ile başka bir sisteme geçmek aynı şey değildir. Bir laptoptan başka bir laptopa geçerken donanım değişikliği yaptım seçeneği çalışmayacaktır. Eski bilgisayarı hesaptan kaldırarak yapıyorum ben.

Peki nasıl anlayabiliriz bir yere bağlı mıyız cumhuriyet miyiz diye.

CMD ekranını yönetici olarak açın. slmgr /dli komutunu girin. Lisans Retail Channel ya da OEM channel diyorsa sıkıntı yoktur. Volume veya MAK derse sıkıntı.
Hocam benim pclerde format esnasında "ürün anahtarım yok" deyip geçmeme rağmen Windows etkinleştirilmiş bir biçimde geliyor. Bu neden olur ki?

Yeni konular

Geri
Yukarı